reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 8 Consumer Preview: přišla revoluce?

2.3.2012, Pavel Kovač, recenze
Windows 8 Consumer Preview: přišla revoluce?
Microsoft připravil na dnešní rok jednu velkou novinu. Zbrusu nové Windows 8, jež představují revoluci v operačních systémech. Umožňují běh na platformě ARM a x86. Osmičky jsou také příslibem rychlého a svižného systému.

Windows Update


Výraznou změnou v oblasti Windows Update je systém restartování počítače po nainstalování aktualizací. Pokud ve Windows 7 dojde k aktualizaci systému záplatou, která vyžaduje restart, musíte buď onen restart provést, nebo jej odložit o nějaký ten čas (od 10 min do 4 hodin). Pokud však pracujete běžnou pracovní dobu, tak se vám klidně může stát, že tuto tabulku uvidíte 3x. A ruku na srdce, to už rozčiluje. Ve Windows 8 tomu je jinak. Systém postupně aktualizuje počítač a teprve druhé úterý v měsíci dojde k aktualizaci kritických záplat a restartu počítače. Z jednoho pohledu to znamená výrazně méně otravování uživatele restarty. Na druhou stranu to teoreticky znamená potencionální nebezpečí. Pokud je totiž objevena díra v systému, tak může být přístupná teoreticky celý měsíc. Zde už záleží, jak se k tomu postaví Microsoft a jestli se sem tam nestane, že je třeba počítač restartovat třeba dvakrát za měsíc. To však ukáže až čas.

Každopádně nový model aktualizace systému je postaven na myšlence menšího rušení uživatele a minimalizaci restartů. Také se již neobjevuje okno s požadavkem na restart, ale při přihlášení vidíte, kdy k vynucenému restartu PC dojde. Můžete se tak na to psychicky připravit.

V Consumer Preview se hned po nainstalování objevilo 5 aktualizací. Po nainstalování bylo oznámeno, že pro správný běh aktualizací je třeba systém restartovat, ale tím to skončilo. Žádné otravné bubliny, nebo připomínání/odkládání restartu.


Windows Defender


Pod tímto názvem dnes naleznete převlečený Microsoft Security Essentials. V podstatě jde o jedno a totéž, pouze Microsoft změnil název a integroval tuto ochranu přímo do systému samotného. Snaží se tak ubránit svůj OS od nechtěného Malwaru, Spywaru atd.
- Windows Defender alias Microsoft Security Essentials -


User Account Control (UAC)


I zde provedl Microsoft změny a nenechal nic náhodě. Hlavní, co si uvědomil, byl fakt, že lidé neměli rádi ztmavnutí obrazovky, přepnutí z Aera do staršího prostředí a hlavně to celé bylo tak nějak pomalé. V osmičkách UAC funguje principiálně stejně, pouze nedochází k přepnutí zobrazení do jiného režimu. Tím se zrychlil celý běh a není tolik otravný.


Windows SmartScreen


Nový kabát dostal i Windows SmartScreen, který je celkově vsazený do stylu Metro a je takový čistší. Navíc upoutá vaší pozornost jistě více než jeho mladší bráška ve Windows 7, resp. Internet Exploreru 9.
- Windows SmartScreen ztmaví okolní obraz a je ve stylu Metro GUI -


Internet Explorer 10


Na první pohled se Internet Explorer 10 od 9. verze moc neliší. Po stránce designu je vlastně shodný. Pokud se do něj lehce ponoříte, můžete narazit na dvě zajímavé věci. Tou první je v "About" aktivovaná zatrhávací položka Install new version automatically. Díky tomu se již nebudete muset starat, jestli vyšla nová verze internetového prohlížeče. Jde o zcela logický krok. Ostatní prohlížeče tuto funkcionalitu běžně mají, a tak není důvod jít jinou cestou.

Druhou zajímavost najdete v položce Favorites. Na první pohled vás asi nic neupoutá. Pokud se však zaměříte na tlačítka "New Folder" apod., zjistíte, že mají zcela jinou grafickou podobu než ve zbytku systému. Microsoft možná zapomněl tlačítka přepnout do starší podoby a nechtěně nám tak nastínil možný vývoj desktopového GUI.
- Tlačítka s novým designem -


Nebo to tak vůbec nemusí být. Vzpomeňme na grafický styl Windows XP, který se do finále nedostal. Ten se náramně podobá právě novým tlačítkům v IE 10 Favorites.

Tajemství rychlého startu


Jistě řada z vás slyšela o rychlém startu Windows 8. Microsoft zde vymyslel velmi jednoduchý trik, jak toho docílit. Pro onen rychlý start používá totiž kombinaci vypnutí a hibernace zároveň. Při vypnutí odhlásí uživatele (ukončí běžící programy). Poté již dojde ke klasické hibernaci, avšak díky tomu, že už nemusí ukládat nastavení uživatele a obsah RAM aplikací, tak dojde k rychlému uložení na disk.

Naopak opětovný start takto hibernovaného počítače je výrazně rychlejší, protože se nemusí z disku načítat tolik dat. Pro urychlení také zapracovali na paralelizaci a pro ukládání a načítání dat se využívají všechna dostupná jádra procesoru (resp. vlákna).- tajemství rychlého startu -


Osmičky také při tomto rychlém zapínání znovu načítají ovladače, a tak se jedná téměř o plnohodnotné vypnutí. Pouze pokud bude opravdu nevyhnutelně nutné, dojde ke studenému startu (tedy toho bez hibernace).

Na testované sestavě trval běžný start systému do 5 sekund. To pokládám za naprosto perfektní výsledek. Někdy jsem se dostal i pod 4 sekundy. Záleželo na konstelaci hvězd, nebo na tom, jak SSD rychle vystřelilo data do operační paměti. Přes pět sekund jsem se dostal pouze u studeného startu, který trval něco kolem 10 sekund. Samozřejmě nezapočítávám POST, který má každá základní deska/sestava jinak dlouhý.

Microsoft tedy dokázal start systému výrazně zkrátit a pokud se vám zdají Windows 7 na SSD rychlé, tak vyzkoušejte osmičky. Rychlost startu je úplně někde jinde.


Nový správce úloh


I správce úloh doznal větších změn. Při prvním spuštění dojde k zobrazení jeho zjednodušené verze, kde vidíte jen spuštěné aplikace a zda náhodou aplikace neodpovídá. Až po rozkliknutí "More details" uvidíte plnohodnotného správce úloh. Jeho grafická podoba však doznala výrazných změn. Barevně zde vidíte využití procesoru pro jednotlivé aplikace a nemusíte tak číst malá čísla. Rychleji tak najdete aplikaci, která vám bere výkon.
- Minimalistiscký Správce úloh pro jednoduché ukončení aplikace -


Konečně i Microsoft pochopil, že orientace v tolika aplikacích není možná bez rozumného třídění. Po vzoru programu Process Explorer jsou všechny aplikace řazeny ve stromové struktuře. Navíc se v horní části zobrazují spuštěné aplikace a teprve pod nimi jsou procesy operačního systému. Bohužel stále nelze uspat aplikaci ručně, a tak se musíte spoléhat na systém, zda aplikaci uspí, nebo ji zkrátka ručně uzavřít. Opět je příliš brzo na to soudit, zda funkce uspání funguje nebo ne. Aplikací je málo a desktopové aplikace obvykle na Windows 8 nejsou připraveny, nebo jsou ve fázi vývoje.
- Plnohodnotný správce úloh -


Osmičkový Správce úloh je tedy podstatně více přehledný a myslím, že se jej nezaleknou ani noví uživatelé Windows. Jde totiž cestou globálního vývoje. Zjednodušování, přehlednost a až potřebujete něco víc, velmi rychle se přepnete do "profi" prostředí.

Ze správce úloh se stále máte možnost dostat do "Resource monitoru", který zatím žádnou grafickou či funkční inovací neprošel.


ReFS


Tak se označuje nový systém souborů pro disky. Jeho hlavním cílem je zvýšení odolnosti disků. Pokud je např. modifikován soubor, dojde nejdříve k zapsání souboru na jinou část disku a teprve poté ke smazání starého. Pokud je tedy proces přerušen, tak sice můžete přijít o novou verzi souboru, ale máte alespoň onu starou. Navíc ve spojení se "Storage Space" se zvyšuje efektivita ochrany. Souborový systém ReFS se však objeví až v některém ze servicepacků nebo dokonce až v budoucí verzi Windows. Nyní se počítá s nasazením ReFS u Windows 8 Server. Proto se na něj zaměříme více tehdy, až k tomu nastane vhodná chvíle.
reklama