reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Xigmatek Gigas: herní sestava v hliníku

9.11.2012, Jan Vítek, recenze
Xigmatek Gigas: herní sestava v hliníku
Nedávno jsme si vyzkoušeli, jaké to je vměstnat výkonné komponenty se základní deskou Mini-ITX do malé skříně BitFenix Prodigy. Dnes půjde o něco podobného, pouze se ve stejné roli představí větší a dražší model Gigas od firmy Xigmatek...
Kapitoly článku:
Xigmatek známe především jako výrobce chladičů, ale tato firma již také má své zkušenosti s výrobou počítačových skříní, i když nejsou moc bohaté. To jí nebrání v produkci originálních modelů, jako je i dnes recenzovaný Gigas, který byl představen letos v únoru. Stručně řečeno jde o nízkou, ale širokou počítačovou skříň, která by měla být vhodná i pro výkonné sestavy založené na základních deskách Micro-ATX a Mini-ITX. Jde tedy o podobný produkt, jako je nedávno testovaná skříň BitFenix Prodigy, a my tak využijeme příležitosti a otestujeme v Gigas stejnou počítačovou sestavu.


- klikněte pro zvětšení -

Xigmatek si zde také vzal příklad z firmy Lian Li a vytvořil skříň kompletně z hliníkového plechu s broušeným povrchem. Gigas tak trošku připomíná produkci firmy Lian Li, ale to je dané především tím, že použitý materiál nedovolil designéru skříně se tak vyřádit, jako kdyby mohl použít i plast. Nicméně vzhled skříně je v tomto případě vedlejší. Nám v této recenzi půjde především o funkčnost tohoto designu a vězte, že tady zdaleka není vše v pořádku.Skříň k nám dorazila v pestré krabici, z níž můžeme o ní zjistit vše podstatné. Byla zabalena klasickým způsobem do igelitu a chráněna dvěma polystyrenovými bloky. Zde jsou specifikace:

Model
Xigmatek Gigas (CCC-MD26TA-U01)
Rozměry
278 x 322 x 396 mm (Š x V x H)
Hmotnost
3,7 kg
Materiál
1,5mm hliník
Kompatibilita
Mini-ITX, Micro-ATX
Šachty
2x 5,25"
6x 3,5" interní
2x 2,5" interní
Přední I/O panel
1x USB 3.0, 2x USB 2.0, HD Audio
Sloty
4x
maximální délka karet - 320 mm
Chlazení
Přední: 2x 120mm, 1000 RPM
Zadní: 2x 120mm, 1000 RPM
maximální výška procesorového chladiče 160 mm
možnost instalace vodního chladiče se 120 x 120mm radiátorem
Verze
Černá - CCC-MD26TA-U01
Stříbrná - CCC-MD26TA-U02

Vše důležité je uvedeno v tabulce. Skříň je skutečně až na drobnosti celá vyrobena z hliníku o tloušťce 1,5 mm, díky čemuž je sama o sobě lehká. Její rozměry a vnitřní uspořádání umožní využít celkem čtyři 120mm ventilátory, přičemž všechny najdeme již v základním balení. Jinak tu máme dost pozic pro mechaniky, disky i SSD, dost místa pro grafickou kartu a zdroj, ovšem u procesorového chladiče je již třeba vzít v potaz maximální výšku, která se často může vzhledem k různě zakončeným heatpipe o pár milimetrů lišit od specifikací.

Potěší také podpora USB 3.0, i když zde už by byl lepší poměr 2x USB 3.0 a 1x USB 2.0 a ne opačně.


Zpracování skříně


Vnější plášť skříně a jeho provedení celkem jasně ukazuje, jakou konstrukci Xigmatek použil. Hlavní tělo je tvořeno hliníkovým plechem zahnutým do tvaru písmene U. Na ten je pak pomocí lišt připevněn zadní panel a na samotné lišty pak dno skříně (napevno pomocí nýtů) a také její horní víko, které už drží šroubky. A zde už je třeba zpozornět, neboť z toho jasně vyplývá, že v podstatě jediný přístup do skříně je seshora přes vrchní panel. Další možností je už skříň celkově rozebrat, čili odšroubovat lišty přinýtované k zadnímu panelu a dnu skříně od hlavního pláště, ale to až poté, co kompletně rozebereme vnitřek skříně. To už je lepší cokoliv jiného.Nyní si ale všímejme exteriéru, a nejprve přednímu panelu. Ten má v sobě zasazeny dvě pozice pro 5,25" mechaniky, z nichž ta spodní má normální plechovou záslepku, přičemž ta horní má univerzální dvířka, která skryjí optickou mechaniku, aby nebyl narušen vzhled skříně, ale dovolí její využití. Díky tomu nezáleží na tom, zda máte mechaniku s černým nebo světlým čelem, protože to stejně nebude vidět.

Dále tu máme přišroubovaný malý panýlek s veškerými tlačítky, konektory, porty a stavovými LED. Máme tu jako obvykle dvě tlačítka, dvě LED a pak konektory pro sluchátka a mikrofon a nakonec již zmíněné USB porty. Nakonec má přední panel na sebe z vnitřní strany připevněny dva 120mm ventilátory za průduchy tvořícími písmeno X. Osobně bych tedy spíše než tento designový prvek ocenil vzdušnější rošty vybavené prachovými filtry.- klikněte pro zvětšení -

Levý bok skříně Gigas je děravý jak řešeto, což tedy má svůj smysl. Vrchní pole s průduchy totiž využije pro nasávání vzduchu počítačový zdroj a spodní zase grafická karta či karty, pokud jich použijete víc. Jinak tu není nic pozoruhodného.Ještě méně je toho k vidění na pravém boku skříně, který je celý jednolitým kusem plechu. Lépe je ale patrné rozmístění šesti šroubků držících víko skříně.Zadní panel skříně ukazuje jednak pomocí šesti nýtů místa, kde jsou uloženy lišty, díky nimž celá skříň drží pohromadě. Jasně je také patrné umístění základní desky s až čtyřmi rozšiřujícími porty a pak tu je odfláknutá pozice zdroje. Ta byla vytvořena vykrojením otvoru do zadního panelu, který je tak z jedné strany otevřen, takže po instalaci zdroje mezi ním a levým bokem zůstane nevzhledná škvíra. Navíc nám Xigmatek umožní instalaci zdroje jen v jedné orientaci, aby ventilátor směřoval ven, takže pokud byste jej snad chtěli umístit opačně, bez úprav to dost dobře nepůjde. Alespoň že tu střední lišta poslouží jako podpora zdroje, aby nevisel pouze na šroubcích.Pak tu máme zadní rošt pro dva 120mm ventilátory (možná by se vešel i 140mm). Tento rošt mi připomněl low-endové skříně z roku 2000, které měly podobné zpracování. To dokáže pouze snížit průtok vzduchu a ostré hrany v kovu zase zajistí zvýšení hlučnosti. Dnes už bychom přeci jen očekávali něco jiného.- klikněte pro zvětšení -

Nakonec se v této kapitole zbývá podívat na dno skříně, kde kromě několika nýtů najdeme jen nízké nožky polepené gumovými podložkami.
reklama