www.svethardware.cz
>
>
>
>

Základní deska AOpen vs. DFI: Pentium M v desktopu

Základní deska AOpen vs. DFI: Pentium M v desktopu
, , recenze
Pohud hledáte kombinaci dobrého výkonu s minimální spotřebou, je pro vás základní deska s procesorem Pentium M tou pravou volbou. A k usnadnění vaše rozhodování si představíme hned dvojici základních desek na čipové sadě i855GM.
K oblíbeným
reklama
V době kdy byl uveden procesor Pentium M pro notebooky, mnoho uživatelů se ptalo, zda nebude podobný procesor rovněž pro desktop. Bohužel, trvalo to až značně dlouho než se toto přání stalo skutečností.Intel Pentiu M s 1MB L2 cache

K uvedení základních desek vhodných k desktopovému provozu vedl jeden hlavní fakt. Teplo. Stačí se podívat na spotřebu a produkované teplo u prvních procesorů Pentium 4 s jádrem Prescott a je hned jasné, že ne všichni touží mít doma jaderný reaktor, který by procesor napájel a hned za domem obří chladící věž, která by byla schopna procesor chladit. Stačí se podívat na aplikace, které většina uživatelů používá a rychle se můžete přesvědčit, že bude stačit o trochu slabší, ale mnohem méně žíznivý procesor v podobě Pentia M.

Klady procesoru Pentium M
Procesory Pentium M mají několik hlavních vlastností, které stojí za zmínku.
  • - Efektivní architektura - Procesor s jádrem Dothan patří mezi nejefektivnější design poslední doby, který podává slušný výkon i při malých frekvencích. Jak si později ukážeme, na frekvencích okolo 2GHz je Pentium M konkurence schopné pro Pentia 4 a rovněž Athlony 64. Veřejným tajemstvím je, že jádro Pentia M je odvozeno ze starého Pentia III.
   Procesor Dothan má velmi krátkou pipeline, díky které dochází k malým prodlevám při špatném odhadu. Pipeline u Pentia M má jen 12 stupňů. Pro porovnání, AMD64 má rovněž 12 a Pentium 4 jich má 31.
  • - 2MB velká cache - Pentium M s jádrem Dothan je vybaveno 2MB velkou 8-cestou L2 cache. To sice zvětšuje velikost jádra, ale přidává na výkonu v náročných aplikacích a především ve hrách.
  • - Malá spotřeba a malé vyzařované teplo - Podle oficiálních papírů firmy Intel mají procesory Pentium M pouze okolo 21W TDP. To je ve srovnání s Prescotty, které dosahují u nejrychlejších modelů k 130W TDP, značně málo. Proto také stačí malé chlazení a menší otáčky, nemluvě že se to projeví na vašem účtu za elektřinu.
  • - Podporované instrukce - Intel se v poslední době značně snažil nacpat do svých Pentií 4 a Xeonů mnoho nových instrukcí, bohužel, na Pentium M se hodně zapomínalo. Stačí jmenovat Hyper-Threading, EMT64 nebo SSE-3. Zatím co v případě použití v noteboocích tyto drovné nedostatky nevadí, v případě že přesuneme Pentium M do desktopů, budou tyto instrukce a vlastnosti chybět.
  • - Zastaralé čipsety - Platformě s Pentiem M se vyhnul boom, který potkal Pentia 4 v poslední době. Mluvím především o nových čipových sadách i915 nebo 925, které přidávají mnoho nového vybavení. Pentium M je stavěno na čipových sadách i855, které svým vybavením odpovídají desktopové sadě i865 (samozřejmě je zde několik omezení v podobě rychlosti sběrnice a pamětí).
   Intel 855 podporuje pouze 400MHz sběrnici, ale desktopové čipové sady už mají 800MHz nebo dokonce 1066MHz FSB.Nemluvě o podpoře pamětí, i855 podporuje paměti DDR-333, což dává maximální paměťovou propustnost okkolo 2,7GB/s. Nové Pentia 4 s paměťmi DDR2-533 v dual channelu dosahují 8,6GB/s. tedy více než trojnásobku. A to nemluvě o věcech jako PCIe.,
  • - Cena - Posledním, ale asi nejdůležitějším bodem je právě cena, která je u Pentií M ještě stále značná. Možností tak zůstává Celeron M, který byť nese jméno po zelenině, dosahuje poměrně slušných výsledků. Nemluvě o základních deskách, které se pro tyto procesory hodí.
reklama
Nejnovější články
Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon
Tohle opravdu nebyl pro Teslu moc dobrý týden, zejména co se týče její energetické divize. Nejprve za hořící solární panely Teslu zažaloval Walmart, nyní své znepokojení vyjádřila i společnost Amazon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
24.8.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek15 komentářů