www.svethardware.cz
>
>
>
>

Základní deska AOpen vs. DFI: Pentium M v desktopu

Základní deska AOpen vs. DFI: Pentium M v desktopu
, , recenze
Pohud hledáte kombinaci dobrého výkonu s minimální spotřebou, je pro vás základní deska s procesorem Pentium M tou pravou volbou. A k usnadnění vaše rozhodování si představíme hned dvojici základních desek na čipové sadě i855GM.
reklama
V době kdy byl uveden procesor Pentium M pro notebooky, mnoho uživatelů se ptalo, zda nebude podobný procesor rovněž pro desktop. Bohužel, trvalo to až značně dlouho než se toto přání stalo skutečností.Intel Pentiu M s 1MB L2 cache

K uvedení základních desek vhodných k desktopovému provozu vedl jeden hlavní fakt. Teplo. Stačí se podívat na spotřebu a produkované teplo u prvních procesorů Pentium 4 s jádrem Prescott a je hned jasné, že ne všichni touží mít doma jaderný reaktor, který by procesor napájel a hned za domem obří chladící věž, která by byla schopna procesor chladit. Stačí se podívat na aplikace, které většina uživatelů používá a rychle se můžete přesvědčit, že bude stačit o trochu slabší, ale mnohem méně žíznivý procesor v podobě Pentia M.

Klady procesoru Pentium M
Procesory Pentium M mají několik hlavních vlastností, které stojí za zmínku.
  • - Efektivní architektura - Procesor s jádrem Dothan patří mezi nejefektivnější design poslední doby, který podává slušný výkon i při malých frekvencích. Jak si později ukážeme, na frekvencích okolo 2GHz je Pentium M konkurence schopné pro Pentia 4 a rovněž Athlony 64. Veřejným tajemstvím je, že jádro Pentia M je odvozeno ze starého Pentia III.
   Procesor Dothan má velmi krátkou pipeline, díky které dochází k malým prodlevám při špatném odhadu. Pipeline u Pentia M má jen 12 stupňů. Pro porovnání, AMD64 má rovněž 12 a Pentium 4 jich má 31.
  • - 2MB velká cache - Pentium M s jádrem Dothan je vybaveno 2MB velkou 8-cestou L2 cache. To sice zvětšuje velikost jádra, ale přidává na výkonu v náročných aplikacích a především ve hrách.
  • - Malá spotřeba a malé vyzařované teplo - Podle oficiálních papírů firmy Intel mají procesory Pentium M pouze okolo 21W TDP. To je ve srovnání s Prescotty, které dosahují u nejrychlejších modelů k 130W TDP, značně málo. Proto také stačí malé chlazení a menší otáčky, nemluvě že se to projeví na vašem účtu za elektřinu.
  • - Podporované instrukce - Intel se v poslední době značně snažil nacpat do svých Pentií 4 a Xeonů mnoho nových instrukcí, bohužel, na Pentium M se hodně zapomínalo. Stačí jmenovat Hyper-Threading, EMT64 nebo SSE-3. Zatím co v případě použití v noteboocích tyto drovné nedostatky nevadí, v případě že přesuneme Pentium M do desktopů, budou tyto instrukce a vlastnosti chybět.
  • - Zastaralé čipsety - Platformě s Pentiem M se vyhnul boom, který potkal Pentia 4 v poslední době. Mluvím především o nových čipových sadách i915 nebo 925, které přidávají mnoho nového vybavení. Pentium M je stavěno na čipových sadách i855, které svým vybavením odpovídají desktopové sadě i865 (samozřejmě je zde několik omezení v podobě rychlosti sběrnice a pamětí).
   Intel 855 podporuje pouze 400MHz sběrnici, ale desktopové čipové sady už mají 800MHz nebo dokonce 1066MHz FSB.Nemluvě o podpoře pamětí, i855 podporuje paměti DDR-333, což dává maximální paměťovou propustnost okkolo 2,7GB/s. Nové Pentia 4 s paměťmi DDR2-533 v dual channelu dosahují 8,6GB/s. tedy více než trojnásobku. A to nemluvě o věcech jako PCIe.,
  • - Cena - Posledním, ale asi nejdůležitějším bodem je právě cena, která je u Pentií M ještě stále značná. Možností tak zůstává Celeron M, který byť nese jméno po zelenině, dosahuje poměrně slušných výsledků. Nemluvě o základních deskách, které se pro tyto procesory hodí.
reklama
Nejnovější články
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek