reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zalman Reserator Plus: konečně ticho

25.11.2005, Jan Vítek, recenze
Zalman Reserator Plus: konečně ticho
Zalman si mezi firmami zabývajícími se chlazením PC drží pověst kvalitního novátora, který je již dlouho na předních příčkách. Dnes testovaný produkt není novinka, jde o vylepšenou verzi původního Reseratoru, bezvětrákového chlazení se skoro nulovým hlukem.
Zalman Reserator Plus dorazil v pořádné kartónové krabici, skrývající dvě patra komponent samotného vodního chlazení. V první vrstvě tvořené klasickým lisovaným polystyrenem se skrývá veškeré příslušenství, kromě hadice a manuálu, jež vykouknou hned po otevření. Po odkrytí polystyrenu s příslušenstvím se už ale zjeví samotná věž, nádherně vyvedená v černě upraveném hliníku.

Co tedy v balení dostanete?
  • Chladicí věž Reserator Plus – v sobě integruje rezervoár, čerpadlo a radiátor
  • CPU vodní blok ZM WB3 Gold s možností připojení na Sockety Intelu: 775 a 478 nebo AMD: 462, 754, 939 a 940
  • GPU vodní blok ZM-GWB2 – kompatibilní jsou karty s alespoň dvěma otvory pro montáž chladiče
  • Indikátor průtoku
  • Antikorozní roztok
  • Hadička pro rozvod vody
  • Záslepka s otvory pro hadičku
  • Nezbytné fitinky, těsnění a svěrky

Pojďme se teď podívat na všechny součásti pěkně podrobně. Začneme, jak jinak, s nejdůležitější součástí celého řetězce – věží Reserator Plus.


Chladicí věž

Věž je se svými rozměry skutečně impozantní – na výšku má 592mm a její průměr činí 150mm. Zdobí ji bohaté a vysoké žebrování, vytvářející celkovou plochu pro výdej tepla 1.274m2.


Celkově váží 6.5kg a pojme maximálně 2.5 litrů chladicího média, v tomto případě směsi dodaného roztoku a doporučené destilované vody. Celá je vyrobena z hliníku pokrytého ochrannou černou vrstvou. Když si budeme všímat jen kovu, sestává se Reserator ze tří částí – z dolního podstavce s přívodem vody a místem pro pumpu, středního prstencového válce a horním víčkem s miniaturním otvorem pro vyrovnávání tlaku ve věži.
Víko věže, stejně jako podstavec, se dá bez problémů odšroubovat. Jste určitě zvědaví na přítomnou pumpu. Zalman nic neponechal náhodě a sáhl po tom nejosvědčenějším výrobci – firmě Eheim.
Součástí chlazení je tedy kvalitní ponorné čerpadlo Eheim typ 1000.700. Pracuje klasicky s 230V střídavého proudu. Má spotřebu jen 5W a tudíž disponuje výkonem "jen" 300 litrů/hod a výtlakem 0,5m. Pro potřeby tohoto chlazení ale specifikace plně postačují, protože typ bloků, jež Zalman používá, by vyšší průtok stejně nevyužil a navíc by s větším výkonem ještě zbytečně ohřívalo vodu.
Nevýhoda ovšem je přímo v napájení. Na síťovém kabelu se totiž nachází vypínač čerpadla, který se ale sám s počítačem nezapne, to je ponecháno na uživateli. Hrozí zde tak nebezpečí, že na zapnutí chlazení zapomenete a jediná šance na nápravu pak spočívá v práci tepelné ochrany procesoru (ten se nejspíš přehřeje nejdříve). Chápu, že v tomto případě by vyřešení problému spočívalo v nějaké krkolomnosti, a tak se musíme spoléhat na vlastní disciplínu, nebo vyřešení problému – třeba zapojení Reseratoru společně s počítačem na jednu prodlužovačku s vypínačem a nejlépe i přepěťovou ochranou.
Princip výdeje tepla z vody je jednoduchý. Z dolního modrého ventilu proudí teplá voda a stoupá směrem vzhůru. Proud vody rovněž tvoří nezbytné turbulence, které napomáhají k přenosu tepla na kovové tělo, v němž se rozvede až do prstenců a předá okolnímu vzduchu. Věž je navržena tak, aby teplo předávala i bez nutnosti umělého průvanu; funguje v podstatě stejně jako topení.

Zalman ovšem nikoho nenutí k zrovna použití jen přibaleného čerpadla. Eheim se dá snadno vymontovat a nespokojenci nic nebrání v nainstalování si osobně vybraného čerpadýlka. To ovšem bude muset být průtokové, tedy nainstalované externě, neboť na místo uzpůsobené jen Eheimu asi žádné jiné ponorné jen tak nenamontujeme.
reklama
reklama