Zalman Reserator Plus: konečně ticho

Zalman Reserator Plus: konečně ticho
, , recenze
Zalman si mezi firmami zabývajícími se chlazením PC drží pověst kvalitního novátora, který je již dlouho na předních příčkách. Dnes testovaný produkt není novinka, jde o vylepšenou verzi původního Reseratoru, bezvětrákového chlazení se skoro nulovým hlukem.
K oblíbeným
reklama
Zalman Reserator Plus dorazil v pořádné kartónové krabici, skrývající dvě patra komponent samotného vodního chlazení. V první vrstvě tvořené klasickým lisovaným polystyrenem se skrývá veškeré příslušenství, kromě hadice a manuálu, jež vykouknou hned po otevření. Po odkrytí polystyrenu s příslušenstvím se už ale zjeví samotná věž, nádherně vyvedená v černě upraveném hliníku.

Co tedy v balení dostanete?
  • Chladicí věž Reserator Plus – v sobě integruje rezervoár, čerpadlo a radiátor
  • CPU vodní blok ZM WB3 Gold s možností připojení na Sockety Intelu: 775 a 478 nebo AMD: 462, 754, 939 a 940
  • GPU vodní blok ZM-GWB2 – kompatibilní jsou karty s alespoň dvěma otvory pro montáž chladiče
  • Indikátor průtoku
  • Antikorozní roztok
  • Hadička pro rozvod vody
  • Záslepka s otvory pro hadičku
  • Nezbytné fitinky, těsnění a svěrky

Pojďme se teď podívat na všechny součásti pěkně podrobně. Začneme, jak jinak, s nejdůležitější součástí celého řetězce – věží Reserator Plus.


Chladicí věž

Věž je se svými rozměry skutečně impozantní – na výšku má 592mm a její průměr činí 150mm. Zdobí ji bohaté a vysoké žebrování, vytvářející celkovou plochu pro výdej tepla 1.274m2.


Celkově váží 6.5kg a pojme maximálně 2.5 litrů chladicího média, v tomto případě směsi dodaného roztoku a doporučené destilované vody. Celá je vyrobena z hliníku pokrytého ochrannou černou vrstvou. Když si budeme všímat jen kovu, sestává se Reserator ze tří částí – z dolního podstavce s přívodem vody a místem pro pumpu, středního prstencového válce a horním víčkem s miniaturním otvorem pro vyrovnávání tlaku ve věži.
Víko věže, stejně jako podstavec, se dá bez problémů odšroubovat. Jste určitě zvědaví na přítomnou pumpu. Zalman nic neponechal náhodě a sáhl po tom nejosvědčenějším výrobci – firmě Eheim.
Součástí chlazení je tedy kvalitní ponorné čerpadlo Eheim typ 1000.700. Pracuje klasicky s 230V střídavého proudu. Má spotřebu jen 5W a tudíž disponuje výkonem "jen" 300 litrů/hod a výtlakem 0,5m. Pro potřeby tohoto chlazení ale specifikace plně postačují, protože typ bloků, jež Zalman používá, by vyšší průtok stejně nevyužil a navíc by s větším výkonem ještě zbytečně ohřívalo vodu.
Nevýhoda ovšem je přímo v napájení. Na síťovém kabelu se totiž nachází vypínač čerpadla, který se ale sám s počítačem nezapne, to je ponecháno na uživateli. Hrozí zde tak nebezpečí, že na zapnutí chlazení zapomenete a jediná šance na nápravu pak spočívá v práci tepelné ochrany procesoru (ten se nejspíš přehřeje nejdříve). Chápu, že v tomto případě by vyřešení problému spočívalo v nějaké krkolomnosti, a tak se musíme spoléhat na vlastní disciplínu, nebo vyřešení problému – třeba zapojení Reseratoru společně s počítačem na jednu prodlužovačku s vypínačem a nejlépe i přepěťovou ochranou.
Princip výdeje tepla z vody je jednoduchý. Z dolního modrého ventilu proudí teplá voda a stoupá směrem vzhůru. Proud vody rovněž tvoří nezbytné turbulence, které napomáhají k přenosu tepla na kovové tělo, v němž se rozvede až do prstenců a předá okolnímu vzduchu. Věž je navržena tak, aby teplo předávala i bez nutnosti umělého průvanu; funguje v podstatě stejně jako topení.

Zalman ovšem nikoho nenutí k zrovna použití jen přibaleného čerpadla. Eheim se dá snadno vymontovat a nespokojenci nic nebrání v nainstalování si osobně vybraného čerpadýlka. To ovšem bude muset být průtokové, tedy nainstalované externě, neboť na místo uzpůsobené jen Eheimu asi žádné jiné ponorné jen tak nenamontujeme.
reklama
Nejnovější články
Apple macOS Catalina 10.15.4 má zase problémy, s přenosem dat i pády Apple macOS Catalina 10.15.4 má zase problémy, s přenosem dat i pády
Operační systém macOS 10.15 Catalina si Apple asi za rámeček nedá. Poslední aktualizace 10.15.4 přináší další výrazné problémy. Systém má potíže s kopírováním dat, stabilitou i režimem spánku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Na MIT "přeložili" proteiny koronaviru SARS-CoV-2 pomocí AI na klasickou hudbu Na MIT "přeložili" proteiny koronaviru SARS-CoV-2 pomocí AI na klasickou hudbu
Umělá inteligence se dá použít k obrovskému počtu úkolů. Na Massachusetts Institute of Technology vyzkoušeli přeložit proteiny na výběžku koronaviru SARS-CoV-2 do podoby not a výsledné hudební skladby.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung zvyšuje zisky, koronavir ale mění rozložení zisků napříč divizemi Samsung zvyšuje zisky, koronavir ale mění rozložení zisků napříč divizemi
Korejská společnost Samsung vydala zprávu, kde očekává mírné zvýšení zisků. Počítá se však současně s výraznou změnou rozdělení příjmů a zisků mezi divizemi. Smartphony letí dolů, paměti naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AI pomáhá na Floridě s autonomním převozem testů na COVID-19 AI pomáhá na Floridě s autonomním převozem testů na COVID-19
V zájmu zvýšené bezpečnosti se na Floridě rozhodli přepravovat testy na COVID-19 pomocí autonomních vozů řízených pomocí umělé inteligence. Ty dokonce nemají ani záložního řidiče uvnitř vozu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Chyba v Apple Safari dovolovala převzetí kontroly nad webkamerou Chyba v Apple Safari dovolovala převzetí kontroly nad webkamerou
Internetový prohlížeč Safari není úplně bez bezpečnostních chyb. Přišel na to výzkumník Ryan Pickren, který zjistil, jak snadno se dá neoprávněně přistupovat k webkamerám obětí díky chybě prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala