Zalman Reserator Plus: konečně ticho

Zalman Reserator Plus: konečně ticho
, , recenze
Zalman si mezi firmami zabývajícími se chlazením PC drží pověst kvalitního novátora, který je již dlouho na předních příčkách. Dnes testovaný produkt není novinka, jde o vylepšenou verzi původního Reseratoru, bezvětrákového chlazení se skoro nulovým hlukem.
K oblíbeným
reklama
Zalman Reserator Plus dorazil v pořádné kartónové krabici, skrývající dvě patra komponent samotného vodního chlazení. V první vrstvě tvořené klasickým lisovaným polystyrenem se skrývá veškeré příslušenství, kromě hadice a manuálu, jež vykouknou hned po otevření. Po odkrytí polystyrenu s příslušenstvím se už ale zjeví samotná věž, nádherně vyvedená v černě upraveném hliníku.

Co tedy v balení dostanete?
  • Chladicí věž Reserator Plus – v sobě integruje rezervoár, čerpadlo a radiátor
  • CPU vodní blok ZM WB3 Gold s možností připojení na Sockety Intelu: 775 a 478 nebo AMD: 462, 754, 939 a 940
  • GPU vodní blok ZM-GWB2 – kompatibilní jsou karty s alespoň dvěma otvory pro montáž chladiče
  • Indikátor průtoku
  • Antikorozní roztok
  • Hadička pro rozvod vody
  • Záslepka s otvory pro hadičku
  • Nezbytné fitinky, těsnění a svěrky

Pojďme se teď podívat na všechny součásti pěkně podrobně. Začneme, jak jinak, s nejdůležitější součástí celého řetězce – věží Reserator Plus.


Chladicí věž

Věž je se svými rozměry skutečně impozantní – na výšku má 592mm a její průměr činí 150mm. Zdobí ji bohaté a vysoké žebrování, vytvářející celkovou plochu pro výdej tepla 1.274m2.


Celkově váží 6.5kg a pojme maximálně 2.5 litrů chladicího média, v tomto případě směsi dodaného roztoku a doporučené destilované vody. Celá je vyrobena z hliníku pokrytého ochrannou černou vrstvou. Když si budeme všímat jen kovu, sestává se Reserator ze tří částí – z dolního podstavce s přívodem vody a místem pro pumpu, středního prstencového válce a horním víčkem s miniaturním otvorem pro vyrovnávání tlaku ve věži.
Víko věže, stejně jako podstavec, se dá bez problémů odšroubovat. Jste určitě zvědaví na přítomnou pumpu. Zalman nic neponechal náhodě a sáhl po tom nejosvědčenějším výrobci – firmě Eheim.
Součástí chlazení je tedy kvalitní ponorné čerpadlo Eheim typ 1000.700. Pracuje klasicky s 230V střídavého proudu. Má spotřebu jen 5W a tudíž disponuje výkonem "jen" 300 litrů/hod a výtlakem 0,5m. Pro potřeby tohoto chlazení ale specifikace plně postačují, protože typ bloků, jež Zalman používá, by vyšší průtok stejně nevyužil a navíc by s větším výkonem ještě zbytečně ohřívalo vodu.
Nevýhoda ovšem je přímo v napájení. Na síťovém kabelu se totiž nachází vypínač čerpadla, který se ale sám s počítačem nezapne, to je ponecháno na uživateli. Hrozí zde tak nebezpečí, že na zapnutí chlazení zapomenete a jediná šance na nápravu pak spočívá v práci tepelné ochrany procesoru (ten se nejspíš přehřeje nejdříve). Chápu, že v tomto případě by vyřešení problému spočívalo v nějaké krkolomnosti, a tak se musíme spoléhat na vlastní disciplínu, nebo vyřešení problému – třeba zapojení Reseratoru společně s počítačem na jednu prodlužovačku s vypínačem a nejlépe i přepěťovou ochranou.
Princip výdeje tepla z vody je jednoduchý. Z dolního modrého ventilu proudí teplá voda a stoupá směrem vzhůru. Proud vody rovněž tvoří nezbytné turbulence, které napomáhají k přenosu tepla na kovové tělo, v němž se rozvede až do prstenců a předá okolnímu vzduchu. Věž je navržena tak, aby teplo předávala i bez nutnosti umělého průvanu; funguje v podstatě stejně jako topení.

Zalman ovšem nikoho nenutí k zrovna použití jen přibaleného čerpadla. Eheim se dá snadno vymontovat a nespokojenci nic nebrání v nainstalování si osobně vybraného čerpadýlka. To ovšem bude muset být průtokové, tedy nainstalované externě, neboť na místo uzpůsobené jen Eheimu asi žádné jiné ponorné jen tak nenamontujeme.
reklama
Nejnovější články
Astronauti instalovali nový fotovoltaický panel iROSA na ISS Astronauti instalovali nový fotovoltaický panel iROSA na ISS
Na Mezinárodní vesmírnou stanici byly dopraveny nové fotovoltaické panely iROSA, které mají ISS zásobovat energií. Nyní se dvěma astronautům povedlo první z nich úspěšně instalovat a rozvinout do plné délky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
TeamGroup začne ještě tento měsíc prodávat v obchodech své DDR5 DIMM TeamGroup začne ještě tento měsíc prodávat v obchodech své DDR5 DIMM
Společnost TeamGroup nehodlá na nic čekat a chce ještě v tomto pololetí začít prodávat moduly DIMM s paměťmi DDR5, které se uplatní nejdříve v budoucí generaci desktopové platformy firmy Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Organické solid-state akumulátory: na katodě dosahují už 302 Wh/kg Organické solid-state akumulátory: na katodě dosahují už 302 Wh/kg
Jednou z mnoha cest za ekologičtějšími akumulátory budoucnosti jsou i organické verze. Vědcům na University of Houston se povedlo dosáhnout energetické hustoty 302 Wh/kg na katodě s organickými články typu solid-state.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Senátoři USA prosazují nový FABS Act na podporu výstavy továren na čipy Senátoři USA prosazují nový FABS Act na podporu výstavy továren na čipy
Někteří republikánští i demokratičtí senátoři se shodují na nutnosti prosadit zákon, který by přinesl obecnou podporu pro firmy zvažující postavit na území USA nové továrny na výrobu čipů. Jedná se o FABS Act.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dostupnost GeForce se zlepšuje, ceny zatím pokračují v poklesu Dostupnost GeForce se zlepšuje, ceny zatím pokračují v poklesu
Aktuálně již není žádný problém sehnat v obchodech některé grafické karty jako GeForce RTX 3060, ovšem ceny mají stále velice daleko k ideálu. Situace se ale zlepšuje, jak uvádí i německý server 3dcenter.org. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů