reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zalman U3M32 SLC: stabilní výkon

28.12.2012, Jan Vítek, recenze
Zalman U3M32 SLC: stabilní výkon
Zalman začal jako řada dříve jednostranně zaměřených firem zpestřovat svou nabídku o různé nové produkty, díky čemuž se na trh dostaly také jeho nové flash disky. My si představíme vůbec první takový model, konkrétně U3M32 SLC slibující nejen dobré výkony.
Kapitoly článku:
Zalman je tedy v oblasti výroby USB flash disků naprostým nováčkem, ale dnes nejde o složitou technologii, aby se do ní nemohl pustit rovnýma nohama. A zrovna Zalman se v tomto obvykle nerozpakuje a snaží se nabídnout produkt, který má čím zaujmout. V tomto případě to je důraz na použití pamětí NAND Flash s buňkami SLC - Single Level Cell. Ty oproti MLC - Multi Level Cell - obvykle slibují delší výdrž díky vyššímu počtu mazacích/zapisovacích cyklů a dříve to byla také záruka vyššího výkonu, což však dnes už neplatí. Nicméně Zalman u tohoto modelu neuvádí, že by se měl pyšnit delší životností a nic takového neslibuje ani jeho jednoletá záruka. Naopak mluví především o vysokém výkonu.

Nicméně i tak bychom si na výkon nového UM32M SLC neměli stěžovat, protože propustnost má dosáhnout až 155 MB/s při čtení a zápis nebude o moc pomalejší. Zalman nám zde dá na výběr mezi modely s kapacitou 16 a 32 GB, přičemž k nám na test dorazila 32GB verze. Model s nižší kapacitou už má také v porovnání s ní slabší datovou propustnost, která je v případě čtení i zápisu shodná - 100 MB/s.

Dnes testovaný flash disk přišel uzavřen, ale ne zataven v plastovém obalu, takže jej nebudete muset vystřihávat. Na štítku výrobce udává především tři vlastnosti, které jsou objektivně nejdůležitější - rozhraní USB 3.0, paměti s buňkami SLC a kapacita 32 GB.

Model
Zalman SLC Series - U3M32 SLC
Materiál
hliníkové tělo
černé zbarvení, průhledná krytka USB konektoru
Rozměry
78 x 17 x 81,6 mm
Hmotnost
12 gramů
Kapacita
32 GB (dále 16 GB - U3M16 SLC)
Rozhraní
USB 3.0 (USB 2.0/1.1)
Záruka
1 rok od výrobce
Čtení (sekvenční)
155 MB/s
Zápis (sekvenční)
135 MB/s
Cena: cca 2300 Kč s DPH

Tento flash disk tedy nabídne velmi slušnou rychlost sekvenčního čtení až 155 MB/s, ovšem jak už to bývá, zápis je pomalejší. Oproti řadě jiných flash disků to však není nijak výrazný pokles a pokud se tyto hodnoty potvrdí v našich testech, budeme mít velký důvod ke spokojenosti.

Zalman prozatím nemá ve své nabídce alternativu k této sérii, ale ono ani není třeba nabízet desítky různých modelů, jako to dělá třeba firma A-Data. Stačí jeden, ale pořádně zpracovaný, čímž mám na mysli i fyzické provedení...


Zpracování flash disku


Zalman U3M32 SLC se svým zpracováním v podstatě nevymyká z průměru. Jeho hlavní část byla vyrobena z odolného hliníku, který chrání vnitřní elektroniku, ovšem krytka konektoru, jeho ústí a zadní část s očkem pro poutko už jsou z kouřově průhledného plastu. Krytka konektoru bohužel nejde nasadit na druhý konec, což by nešlo ani bez navléknutého poutka. Musíte si tedy dávat pozor, abyste ji neztratili, ale sama od sebe z konektoru jen těžko vypadne.

Design tohoto modelu je tedy velmi jednoduchý, tělo je tenké, lehké a až na plastovou krytku vypadá velmi odolně. Díky dodávanému poutku s kroužkem si budeme moci přidělat flash disk třeba na klíčenku. Pak asi nebude zanedlouho vypadat jako zbrusu nový, ovšem přeci jen jde o spotřební zboží.

Snad každý flash disk také obsahuje malou LED kontrolku signalizující aktivitu. Ta je v tomto případě pod zadní plastovou částí a svítí modrou barvou.


Příslušenství


Dodávané příslušenství se skládá jen z již zmíněného poutka, takže nyní již můžeme přistoupit k testům.
reklama