www.svethardware.cz
>
>

Recyklace PET plastů pomocí mikrovln jako výroba materiálů pro akumulátory

Recyklace PET plastů pomocí mikrovln jako výroba materiálů pro akumulátory
, , aktualita
Vědci z Purdue University se snaží pomoci lidstvu k ekologičtější budoucnosti a jednou z cest je i lepší recyklace odpadů, které je pak možné dále využívat. PET plasty tak chtějí využít k výrobě Li-Ion a Na-Ion akumulátorů.
K oblíbeným
reklama
Vývoj nových technologií neutuchá a někdy jde napříč odvětvími. Vědci z Purdue University se např. snaží vyřešit hned dva problémy najednou, recyklaci plastů a výrobu akumulátorů. Přišli totiž na velmi jednoduchý způsob, jak proměnit polyethylentereftalát (PET), až příliš nadbytečný plast např. z lahví, na C8H4Na2O4, který má potenciál se stát jedním z materiálů pro výrobu anod u lithiových a sodíkových akumulátorů v budoucnosti. Ty se dnes obvykle vyrábějí ze směsi grafitu a mědi. Recyklace PET plastů pomocí mikrovln nicméně není nic až tak nového, spíše se jen našlo nové využití.
 
Disodiumteraphthalate
 
Na drť z PET se jen nechají působit mikrovlny s výkonem na úrovni domácích mikrovlnek po dobu dvou minut a vzniknou jakési útvary ve tvaru květů z výše uvedeného materiálu. Vědci pomocí rentgenů a spektroskopie prokázali vynikající čistotu vzorků. Výhodou takového procesu by bylo to, že bychom se jednak zbavili nadbytečného odpadu, a to ještě velmi jednoduchou formou, tak bychom zároveň vyrobili materiál pro akumulátory.
 
Především se hovoří o sodíkových akumulátorech, které mají dle vědců velmi dobrý potenciál pro nasazení do průmyslu, např. jako velké vyrovnávací akumulátory pro obnovitelné zdroje, které by byly ekologičtější než ty dnešní a mohly by tak vést k energetice, která by byla opravdu čistější než ta dnešní. Akumulátory dneška jsou totiž stále ekologickou pohromou.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek