www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rentgenový NASA IXPE začal pracovat, zaměřil se na pozůstatek supernovy

Rentgenový NASA IXPE začal pracovat, zaměřil se na pozůstatek supernovy
, , aktualita
Společnost SpaceX nedávno dopravila na oběžnou dráhu Země zařízení Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) americké NASA, které je určeno ke sledování vesmíru v rentgenovém spektru a s ohledem na polarizaci.
K oblíbeným
reklama
Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) byl v prosinci vynesen na rovníkovou oběžnou dráhu ve výšce cca 600 kilometrů, na níž by ji neměly rušit Van Allenovy radiační pásy, které nad Jižní Amerikou jinak dosahují až do výšky pouhých 200 kilometrů. Jak totiž dobře víme, IXPE je určen pro sledování vysoce energetických objektů vesmíru, které jsou vidět v rentgenovém spektru. Studovat se tu bude konkrétně polarizace tohoto rentgenového záření, která může o svých zdrojích leccos prozradit. 
 
 
IXPE startoval na raketě Falcon 9 dne 9. prosince, plně rozložen byl už 15. prosince a další tři týdny byly využity k testům manévrovatelnosti a nastavení samotné optiky a obecně přístrojové výbavy. Během toho byly pro kalibraci využity dva objekty a sice 1ES 1959+650, galaxie s aktivním jádrem, z nějž černá díra vysílá od svých pólů dva silné proudy hmoty a pak to byl pulsar SMC X-1. Jde o dva velice silné zdroje rentgenového záření, které byly využity pro kalibraci optiky. 
 
pozůstatek supernovy Cassiopeia A
 
Pak už se IXPE zaměřil na svůj první opravdový cíl a předmět svého výzkumu, pozůstatky exploze supernovy Cassiopeia A, která byla sledována teprve před 350 lety. IXPE se zaměřil pochopitelně na polarizaci přicházejícího rentgenového záření, což je jediný způsob, jakým je možné určit strukturu magnetických polí, která akcelerují pohyb částic až blízko k rychlosti světla. Cassiopeia A tak díky IXPE může posloužit jako cca 11 tisíc sv. let vzdálená laboratoř extrémních fyzických jevů. 
 
IXPE bude nyní sledovat Cassiopeiu A možná až do konce ledna, neboť nějaký čas zabere, než dokáže odhalit polarizaci přicházejícího záření, což ovlivňuje především šum v pozadí.
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní CEO Activision Blizzardu má po akvizici odejít Kontroverzní CEO Activision Blizzardu má po akvizici odejít
Pokud někdy Microsoft prostřednictvím své xboxové divize ukázal, že to s hrami už myslí opravdu vážně, pak právě nyní akvizicí firmy Activision Blizzard za téměř 69 miliard dolarů. Co se ovšem stane s jejím výkonným ředitelem? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA v Izraeli posílí vývoj svých procesorů NVIDIA v Izraeli posílí vývoj svých procesorů
Společnost NVIDIA se dle izraelského zpravodajského serveru Globes rozhodla výrazně posílit svůj tamní tým inženýrů vyvíjejících nové procesory, což nejspíše znamená, že o ně bude soupeřit i s Intelem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zaměstnanec AMD potvrzuje, Navi 24 z RX 6500 XT je hlavně pro mobilní APU Zaměstnanec AMD potvrzuje, Navi 24 z RX 6500 XT je hlavně pro mobilní APU
To, co zaznělo včera v naší diskuzi, bylo potvrzeno jedním ze zaměstnanců firmy AMD. Grafický čip Navi 24, který se ocitl i na tolik kritizované kartě Radeon RX 6500 XT, patří především po bok mobilních Rembrandtů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel získal pro svý bitcoinový ASIC první zákazníky Intel získal pro svý bitcoinový ASIC první zákazníky
Intel sám ještě nepředstavil svůj ASIC s kódovým označením Bonanza Mine, o němž se přímo od něj dozvíme více až 23. února. Nyní se ale dozvídáme něco o tom, pro koho bude tento hardware určen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel v irské Fab 34 dosáhl důležitého milníku v nasazení 7nm procesu Intel v irské Fab 34 dosáhl důležitého milníku v nasazení 7nm procesu
Už v roce 2019 začal Intel realizovat svůj plán na rozšíření své výroby v irském Leixlip, a to s cílem spustit později výrobu pomocí 7nm procesu, který je nyní označován jako Intel 4. Přípravy pokračují dle 4letého plánu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře