www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rentgenový NASA IXPE začal pracovat, zaměřil se na pozůstatek supernovy

Rentgenový NASA IXPE začal pracovat, zaměřil se na pozůstatek supernovy
, , aktualita
Společnost SpaceX nedávno dopravila na oběžnou dráhu Země zařízení Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) americké NASA, které je určeno ke sledování vesmíru v rentgenovém spektru a s ohledem na polarizaci.
K oblíbeným
reklama
Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) byl v prosinci vynesen na rovníkovou oběžnou dráhu ve výšce cca 600 kilometrů, na níž by ji neměly rušit Van Allenovy radiační pásy, které nad Jižní Amerikou jinak dosahují až do výšky pouhých 200 kilometrů. Jak totiž dobře víme, IXPE je určen pro sledování vysoce energetických objektů vesmíru, které jsou vidět v rentgenovém spektru. Studovat se tu bude konkrétně polarizace tohoto rentgenového záření, která může o svých zdrojích leccos prozradit. 
 
 
IXPE startoval na raketě Falcon 9 dne 9. prosince, plně rozložen byl už 15. prosince a další tři týdny byly využity k testům manévrovatelnosti a nastavení samotné optiky a obecně přístrojové výbavy. Během toho byly pro kalibraci využity dva objekty a sice 1ES 1959+650, galaxie s aktivním jádrem, z nějž černá díra vysílá od svých pólů dva silné proudy hmoty a pak to byl pulsar SMC X-1. Jde o dva velice silné zdroje rentgenového záření, které byly využity pro kalibraci optiky. 
 
pozůstatek supernovy Cassiopeia A
 
Pak už se IXPE zaměřil na svůj první opravdový cíl a předmět svého výzkumu, pozůstatky exploze supernovy Cassiopeia A, která byla sledována teprve před 350 lety. IXPE se zaměřil pochopitelně na polarizaci přicházejícího rentgenového záření, což je jediný způsob, jakým je možné určit strukturu magnetických polí, která akcelerují pohyb částic až blízko k rychlosti světla. Cassiopeia A tak díky IXPE může posloužit jako cca 11 tisíc sv. let vzdálená laboratoř extrémních fyzických jevů. 
 
IXPE bude nyní sledovat Cassiopeiu A možná až do konce ledna, neboť nějaký čas zabere, než dokáže odhalit polarizaci přicházejícího záření, což ovlivňuje především šum v pozadí.
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek