reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Roadmapa IGP chipsetů nVidia pro rok 2006

17.4.2006, Milan Šurkala, aktualita
Roadmapa IGP chipsetů nVidia pro rok 2006
Pro levnější systémy s paticí Socket AM2 pro nové procesory AMD připravuje nVidia chipsety s integrovanou grafikou. V jednom čipu bude celý chipset (northbridge i southbridge) včetně integrovaného grafického jádra. Pro Socket 754 a Socket...
Pro levnější systémy s paticí Socket AM2 pro nové procesory AMD připravuje nVidia chipsety s integrovanou grafikou. V jednom čipu bude celý chipset (northbridge i southbridge) včetně integrovaného grafického jádra. Pro Socket 754 a Socket 939 jsou doposud k dispozici chipsety nForce 410 a 430 s grafickými čipy GeForce 6100 a 6150.Nová řada zatím nese jméno MCP61. Nejlepší variantou bude MCP61P. Ta nabídne PCIe x16 slot pro případné vylepšení grafického výkonu, další dva PCIe x1 sloty, GLAN a podporu diskových polí včetně RAID 5. Nebude však vybaven výstupem DVI, ale SDVO (Serial Digital Video Out), nepříliš rozšířený standard Intelu, který bude vyžadovat SDVO-DVI převodník.Horší verzí má být MCP61S. Ta už nemá ani SVDO výstup, pouze analogový D-Sub. Počet SATA portů klesl ze čtyř na pouhé dva a síťovka zvládá maximálně 100Mbps. Rovněž nepotěší, že pro grafiku je zde pouze PCIe x8 slot. Mám za to, že PCIe x16 slot by se na výsledné ceně takřka neprojevil, možná vůbec.

MCP61V pak nemá ani PCIe x8 slot. I když chipset není určen pro hrací sestavy, může to být znatelné minus, zejména když bude počítačový laik kupovat celou sestavu a výrobce počítače bude šetřit kde se dá. Absence slotu pak při případném upgradu zamrzí.

Na druhou stranu by chipset měl obsahovat na dnešní poměry slušné integrované grafické jádro, nejspíš půjde o 90nm čip vycházející z GeForce 7300. Ten má s ohledem na dnešní integrované grafiky slušný výkon. Očekává se, že v MCP61P bude mít čip vyšší taktovací frekvence.

Zdroj: www.dailytech.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama