Robotí chobotnice se dokáže sama pohybovat ve vodě

Robotí chobotnice se dokáže sama pohybovat ve vodě
, , aktualita
Na světě je první prototyp vodního robota, který se inspiroval v živočišné říši, a to konkrétně u chobotnic. Snaží se napodobit především jejich schopnost pohybovat se pod vodou, ale také uchopovat a manipulovat s věcmi.
K oblíbeným
reklama
Jak známo, chobotnice jsou mimořádně inteligentní tvorové, ale nejen proto se hodí jako vzor pro tvorbu nové třídy podvodních robotů, přičemž mluvíme o tzv. soft robotics. Jde o roboty s měkkým tělem, což je dle toho, co nám robotika do této doby předkládala, do jisté míry protimluv. Ale právě proto jde také o zajímavou oblast robotiky, o jejíž rozvoj se nyní snaží v BioRobotics Institute (Scuola Superiore Sant'Anna, Pisa). Italským prototypem se stal "octo-bot", čili robot s osmi chapadly, který však sám zatím není zcela "měkký". To platí pouze pro jeho chapadla vycházející z jinak pevné kovové konstrukce.


Vytvořený octo-bot je výsledek programu, který začal už v roce 2009 a jeho cílem právě bylo vytvořit robotickou kopii chobotnice. Prototyp byl již letos otestován v moři u Itálie, aby mohl být pořádně vyzkoušen také jeho pohon. I ten imituje chobotnici tím, že nasává okolní vodu a rychle ji vypouští, takže využívá primitivní reaktivní pohon v součinnosti s osmi chapadly, které šplhají po mořském dnu. Tato chapadla se dokáží ohnout v jakémkoliv směru, umí se obtočit kolem objektů a také je uchopit.

Tajemstvím tohoto robota jsou tak především jeho chapadla využívající umělé svalstvo, pro jejichž vytvoření Italové využili více přístupů. Jeden z nich počítá s elektroaktivními polymery, které mění svůj tvar přivedením elektrické energie. Pak se zkouší také duté chapadlo rozdělené na komůrky naplněné speciálním granulátem, z nichž se pak cíleně vysává vzduch, čímž se chapadlo ohýbá. Dle profesorky Celilie Laschi jsou však nejslibnější speciální slitiny s tvarovou pamětí, které se umí po zahřátí vrátit do původního tvaru, ovšem prototyp stále využívá jistá lanka uzavřená v silikonovém obalu.

Když se podíváte na přiložené video, tak je vidět, že octo-bot má do ladného pohybu opravdové chobotnice ještě velice daleko a zatím předvádí spíše trhavé pohyby. Pokud se ale vědcům podaří vyrobit octo-bota, s nímž už budou víceméně spokojeni, pak k čemu by mohl být využitý? V souvislosti s roboty vybavenými měkkými částmi se mluví o medicíně, průzkumu vesmíru a o prozkoumávání či práci v místech, která jsou pro lidi či klasické roboty nebezpečná či těžko přístupná, což mohou být především podzemní prostory. Ve vzdálenější budoucnosti by takoví roboti mohli pomoci i třeba s výstavbou podvodních měst.

Zdroj: The Verge

reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře