Robotí chobotnice se dokáže sama pohybovat ve vodě
Vytvořený octo-bot je výsledek programu, který začal už v roce 2009 a jeho cílem právě bylo vytvořit robotickou kopii chobotnice. Prototyp byl již letos otestován v moři u Itálie, aby mohl být pořádně vyzkoušen také jeho pohon. I ten imituje chobotnici tím, že nasává okolní vodu a rychle ji vypouští, takže využívá primitivní reaktivní pohon v součinnosti s osmi chapadly, které šplhají po mořském dnu. Tato chapadla se dokáží ohnout v jakémkoliv směru, umí se obtočit kolem objektů a také je uchopit.
Tajemstvím tohoto robota jsou tak především jeho chapadla využívající umělé svalstvo, pro jejichž vytvoření Italové využili více přístupů. Jeden z nich počítá s elektroaktivními polymery, které mění svůj tvar přivedením elektrické energie. Pak se zkouší také duté chapadlo rozdělené na komůrky naplněné speciálním granulátem, z nichž se pak cíleně vysává vzduch, čímž se chapadlo ohýbá. Dle profesorky Celilie Laschi jsou však nejslibnější speciální slitiny s tvarovou pamětí, které se umí po zahřátí vrátit do původního tvaru, ovšem prototyp stále využívá jistá lanka uzavřená v silikonovém obalu.
Když se podíváte na přiložené video, tak je vidět, že octo-bot má do ladného pohybu opravdové chobotnice ještě velice daleko a zatím předvádí spíše trhavé pohyby. Pokud se ale vědcům podaří vyrobit octo-bota, s nímž už budou víceméně spokojeni, pak k čemu by mohl být využitý? V souvislosti s roboty vybavenými měkkými částmi se mluví o medicíně, průzkumu vesmíru a o prozkoumávání či práci v místech, která jsou pro lidi či klasické roboty nebezpečná či těžko přístupná, což mohou být především podzemní prostory. Ve vzdálenější budoucnosti by takoví roboti mohli pomoci i třeba s výstavbou podvodních měst.
Zdroj: The Verge