Robotí chobotnice se dokáže sama pohybovat ve vodě

Robotí chobotnice se dokáže sama pohybovat ve vodě
, , aktualita
Na světě je první prototyp vodního robota, který se inspiroval v živočišné říši, a to konkrétně u chobotnic. Snaží se napodobit především jejich schopnost pohybovat se pod vodou, ale také uchopovat a manipulovat s věcmi.
K oblíbeným
reklama
Jak známo, chobotnice jsou mimořádně inteligentní tvorové, ale nejen proto se hodí jako vzor pro tvorbu nové třídy podvodních robotů, přičemž mluvíme o tzv. soft robotics. Jde o roboty s měkkým tělem, což je dle toho, co nám robotika do této doby předkládala, do jisté míry protimluv. Ale právě proto jde také o zajímavou oblast robotiky, o jejíž rozvoj se nyní snaží v BioRobotics Institute (Scuola Superiore Sant'Anna, Pisa). Italským prototypem se stal "octo-bot", čili robot s osmi chapadly, který však sám zatím není zcela "měkký". To platí pouze pro jeho chapadla vycházející z jinak pevné kovové konstrukce.


Vytvořený octo-bot je výsledek programu, který začal už v roce 2009 a jeho cílem právě bylo vytvořit robotickou kopii chobotnice. Prototyp byl již letos otestován v moři u Itálie, aby mohl být pořádně vyzkoušen také jeho pohon. I ten imituje chobotnici tím, že nasává okolní vodu a rychle ji vypouští, takže využívá primitivní reaktivní pohon v součinnosti s osmi chapadly, které šplhají po mořském dnu. Tato chapadla se dokáží ohnout v jakémkoliv směru, umí se obtočit kolem objektů a také je uchopit.

Tajemstvím tohoto robota jsou tak především jeho chapadla využívající umělé svalstvo, pro jejichž vytvoření Italové využili více přístupů. Jeden z nich počítá s elektroaktivními polymery, které mění svůj tvar přivedením elektrické energie. Pak se zkouší také duté chapadlo rozdělené na komůrky naplněné speciálním granulátem, z nichž se pak cíleně vysává vzduch, čímž se chapadlo ohýbá. Dle profesorky Celilie Laschi jsou však nejslibnější speciální slitiny s tvarovou pamětí, které se umí po zahřátí vrátit do původního tvaru, ovšem prototyp stále využívá jistá lanka uzavřená v silikonovém obalu.

Když se podíváte na přiložené video, tak je vidět, že octo-bot má do ladného pohybu opravdové chobotnice ještě velice daleko a zatím předvádí spíše trhavé pohyby. Pokud se ale vědcům podaří vyrobit octo-bota, s nímž už budou víceméně spokojeni, pak k čemu by mohl být využitý? V souvislosti s roboty vybavenými měkkými částmi se mluví o medicíně, průzkumu vesmíru a o prozkoumávání či práci v místech, která jsou pro lidi či klasické roboty nebezpečná či těžko přístupná, což mohou být především podzemní prostory. Ve vzdálenější budoucnosti by takoví roboti mohli pomoci i třeba s výstavbou podvodních měst.

Zdroj: The Verge

reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek