reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

RTX 2080 Ti přežila rok a půl těžby, jaký dopad to má na její výkon?

, , aktualita
RTX 2080 Ti přežila rok a půl těžby, jaký dopad to má na její výkon?
Pokud si někdo kupuje grafickou kartu z druhé ruky, musí počítat s tím, že ta se možná podívala do trouby, byla provozována ve špatně větrané sestavě nebo byla v neustálém zápřahu při těžbě kryptoměn. Co to může znamenat?
RTX 2080 Ti přežila rok a půl těžby, jaký dopad to má na její výkon?
Pokud nám jde o koupi starší grafické karty, pak asi myslíme v prvé řadě na to, aby nám vůbec ještě mohla posloužit. Pokud není k dispozici pečlivě opečovávaná karta po prvním majiteli (a nebouraná) je třeba se poohlédnout jinde a právě z důvodu životnosti se někteří zdráhají pořizovat si karty, které pracovaly nepřetržitě při těžbě kryptoměn. Ne každého ale napadne otázka, zda by dlouhodobá zátěž mohla mít i negativní vliv na výkon karty, přeci jen o elektronických součástkách nepřemýšlíme jako o mechanice, jako je motor auta, který se opotřebovává a jeho výkon logický klesá. 
 
 
Na toto téma se zaměřil test kanálu Testing Games, kde prostě vzali GeForce RTX 2080 Ti, na níž se 18 měsíců intenzivně těžilo a na několika hrách v rozlišení 4K byl její výkon srovnán s novou RTX 2080 Ti.
 
 
Jenomže tento test je bohužel poněkud nedotažený. Vůbec se totiž nedozvíme to, v jakém stavu daná karta používaná pro těžbu byla. Napovědět nám mohou doprovodné OSD informace, dle nichž nová RTX 2080 Ti měla na GPU o cca 20 °C méně a fungovala na taktu o cca 120 MHz vyšším. 
 
Je tak pravděpodobné, že teplovodivý materiál na staré kartě, který spojuje GPU a chladič, už nebyl v nejlepší kondici a kdo ví, zda autoři testu alespoň trošku vyčistili její chladič od prachu. Anebo může jít také o výrazně rozdílné modely, přičemž stará karta má celkově slabší chlazení, nicméně ať je to cokoliv, v důsledku má nižší pracovní frekvenci, takže není divu, že i snímkovací frekvence ve hrách byla nižší. 
 
 
Rozdíly ve výkonu jsou většinou kolem 5 FPS, což by víceméně mohlo odpovídat frekvenčnímu rozdílu, a to snad jen s výjimkou Forza Horizon 4. Lze tak usuzovat, že pokud jde o staré a velice trápené karty, pokud ty přežijí a dostane se jim příslušné péče, která zlepší chlazení a dostane takty opět tam, kde mají být, o výkon se snad strachovat nemusíme. Nicméně právě o to jde. Pokud bereme kartu jako celek a po koupi opotřebovaného kusu leda profoukneme žebra chladiče, k ideálnímu výkonu se naopak dobrat vůbec nemusíme a naopak je možné, že ji budeme provozovat ještě k tomu na zbytečně vysokých teplotách. Ovšem právě na tom se ukazuje úskalí nepřetržité těžby, která může výrazně opotřebovat kartu, jež bude mít před sebou ještě alespoň půlroční záruku. 


reklama
reklama
reklama