RTX 2080 Ti přežila rok a půl těžby, jaký dopad to má na její výkon?

RTX 2080 Ti přežila rok a půl těžby, jaký dopad to má na její výkon?
, , aktualita
Pokud si někdo kupuje grafickou kartu z druhé ruky, musí počítat s tím, že ta se možná podívala do trouby, byla provozována ve špatně větrané sestavě nebo byla v neustálém zápřahu při těžbě kryptoměn. Co to může znamenat?
K oblíbeným
reklama
Pokud nám jde o koupi starší grafické karty, pak asi myslíme v prvé řadě na to, aby nám vůbec ještě mohla posloužit. Pokud není k dispozici pečlivě opečovávaná karta po prvním majiteli (a nebouraná) je třeba se poohlédnout jinde a právě z důvodu životnosti se někteří zdráhají pořizovat si karty, které pracovaly nepřetržitě při těžbě kryptoměn. Ne každého ale napadne otázka, zda by dlouhodobá zátěž mohla mít i negativní vliv na výkon karty, přeci jen o elektronických součástkách nepřemýšlíme jako o mechanice, jako je motor auta, který se opotřebovává a jeho výkon logický klesá. 
 
 
Na toto téma se zaměřil test kanálu Testing Games, kde prostě vzali GeForce RTX 2080 Ti, na níž se 18 měsíců intenzivně těžilo a na několika hrách v rozlišení 4K byl její výkon srovnán s novou RTX 2080 Ti.
 
 
Jenomže tento test je bohužel poněkud nedotažený. Vůbec se totiž nedozvíme to, v jakém stavu daná karta používaná pro těžbu byla. Napovědět nám mohou doprovodné OSD informace, dle nichž nová RTX 2080 Ti měla na GPU o cca 20 °C méně a fungovala na taktu o cca 120 MHz vyšším. 
 
Je tak pravděpodobné, že teplovodivý materiál na staré kartě, který spojuje GPU a chladič, už nebyl v nejlepší kondici a kdo ví, zda autoři testu alespoň trošku vyčistili její chladič od prachu. Anebo může jít také o výrazně rozdílné modely, přičemž stará karta má celkově slabší chlazení, nicméně ať je to cokoliv, v důsledku má nižší pracovní frekvenci, takže není divu, že i snímkovací frekvence ve hrách byla nižší. 
 
 
Rozdíly ve výkonu jsou většinou kolem 5 FPS, což by víceméně mohlo odpovídat frekvenčnímu rozdílu, a to snad jen s výjimkou Forza Horizon 4. Lze tak usuzovat, že pokud jde o staré a velice trápené karty, pokud ty přežijí a dostane se jim příslušné péče, která zlepší chlazení a dostane takty opět tam, kde mají být, o výkon se snad strachovat nemusíme. Nicméně právě o to jde. Pokud bereme kartu jako celek a po koupi opotřebovaného kusu leda profoukneme žebra chladiče, k ideálnímu výkonu se naopak dobrat vůbec nemusíme a naopak je možné, že ji budeme provozovat ještě k tomu na zbytečně vysokých teplotách. Ovšem právě na tom se ukazuje úskalí nepřetržité těžby, která může výrazně opotřebovat kartu, jež bude mít před sebou ještě alespoň půlroční záruku. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů