RTX 3000 nyní může udávat opravdu nejvyšší teplotu GPU, rozdíl je značný

RTX 3000 nyní může udávat opravdu nejvyšší teplotu GPU, rozdíl je značný
, , aktualita
O grafických čipech Radeon dávno víme, že využívají celá pole teplotních senzorů na svých GPU, ovšem NVIDIA je v tomto ohledu na informace poněkud skoupá. Nicméně i její RTX 3000 mají podobné možnosti a ty nyní můžeme využít. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA dle Igorslab.de neposkytuje úplnou dokumentaci, která by cizím vývojářům umožnila využít celé pole teplotních senzorů a s nikým se nepodělí ani o jejich počtu či umístění. Co se ale dozvídají uživatelé z obvyklých utilit, které jim servírují teplotu GPU? Jde o jistým způsobem zpracované (algoritmus ve firmware) hodnoty onoho pole senzorů, čili velice zjednodušeně by se dalo říci, že jde o průměrnou teplotu čipu. 
 
senzory na GPU Radeon VII
 
Nyní nám půjde o tzv. hotspot, čili nejteplejší část čipu, respektive senzor, který udává nejvyšší teplotu, což je hodnota, která nám byla v případě karet NVIDIA GeForce RTX 3000 dosud zapovězena. Ve skutečnosti ale také nevíme, co všechno se pod ní skrývá a zda jde skutečně o teplotu z jednoho senzoru, anebo o více senzorů. V případě moderních Radeonů se může hotspot od průměrné teploty (AMD ji nazývá Edge) lišit velice výrazně, a to i o 20 °C, přičemž logicky platí, že čím vyšší zátěž GPU, tím větší rozdíly. Nicméně vzhledem k výše řečenému nelze posuzovat produkty firem AMD a NVIDIA na základě těchto hodnot či rozdílu mezi nimi. 
 
Utilita HWInfo už nabízí ve své betaverzi možnost sledovat teploty moderních GPU GeForce Ampere, což jsme si sami vyzkoušeli na naší Gigabyte RTX 3080 Eagle. Jak je vidět, a výsledky na Igorslab.de tomu odpovídají, rozdíl tu je už v klidovém provozu, kde máme v dané době aktuální GPU Temperature 48 °C a HotSpot Temperature 58 °C. 
 
 
A co když grafickou kartu potrápíme troškou toho Cyberpunku?  
 
 
V takovém případě, když se podíváme na sloupek s maximálními hodnotami, uvidíme jednak rovných 100 °C na pamětech, nicméně nám jde o rozdíl mezi průměrnou teplotou GPU a hotspot teplotou, který je kupodivu stále víceméně 10 °C. To platí i pro udávané průměrné i minimální teploty a to je v podstatě to samé, co na RTX 3090 naměřil i Igor Wallossek, a to včetně teplot pamětí. 
 
  
Těžko říci, co si z toho můžeme vzít, když neznáme rozmístění senzorů a ani to, jak se vůbec určují obě udávané teploty pro GPU. V každém případě si musíme k teplotě GPU RTX 3000 přičíst alespoň 10 °C, abychom se dobrali opravdového maxima. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře