RTX 3090 a napěťová optimalizace výkonu

RTX 3090 a napěťová optimalizace výkonu
, , aktualita
Vedle prostého přetaktování se při ladění počítačové sestavy využívá i jiný přístup, a to úpravy nastavení hardwaru s cílem dosáhnout vyšší efektivity při spotřebě i chlazení. Právě i o tom je test na serveru Igor's Lab. 
K oblíbeným
reklama
Na Igor's Lab zkoušeli dvě karty, a to ASUS TUF Gaming RTX 3090, Gigabyte RTX 3090 Gaming OC, které šly tentokrát proti sobě. Jedna byla přetaktovaná při současně sníženém limitu spotřeby a druhá měla fixované napětí i takty. Obojí pak můžeme srovnat s výchozím nastavením.
 
Právě při sníženém limitu spotřeby můžeme teoreticky dosáhnout lepšího poměru výkonu a spotřeby, což tak efektivně znamená, že karta využije nižší napětí. To dobře známe ze světa procesorů, kde lze dosáhnout zajímavých výsledků spotřeby právě tak, že necháme pracovní takty na výchozí hodnotě, ale snižujeme napětí, či případně hledáme rovnováhu mezi rozumně sníženým napětím a zvýšenými takty. 
 
V případě testované karty Gigabyte RTX 3090 Gaming OC byl limit spotřeby snížen o 10 % na cca 333 W a takt jádra přitom zvýšen o 100 MHz z výchozího turba 1755 MHz. V prvé řadě pak jde o to, aby byla karta při takovém nastavení stabilní, což v tomto případě prý byla, takže jak se ukázala v testu? 
 
Ještě před tím si povíme o kartě ASUS TUF Gaming RTX 3090, která měla nastaven konstantní takt 1785 MHz při 285 W, takže jde o snížení o 65 W oproti výchozímu nastavení karty. 
 
 
Máme tu tak RTX 3090 od Gigabyte na výchozích taktech (Stock) a pak karty Gigabyte a Asus s výše popsanými úpravami nastavení (Optimized a UV Fixed). Výkonu ve hrách by měly odpovídat právě testy Firestrike a tam je upravený Asus logicky nejslabší. V ostatních ale naopak upravený Asus vede, a to zvláště v Time Spy představujícím vysokou zátěž pro GPU a možná právě proto byla karta nakonec lepší. Pracovala při výrazně nižší teplotě (ty byly měřeny na heatpipe), na což ukazují výrazně nižší otáčky ventilátorů a také jen 285W reálná spotřeba oproti 350 W při výchozím nastavení. 
 
Pro celkově vyvážený výkon a spotřebu se ale hodila upravená karta Gigabyte s nižším limitem spotřeby a vyšším taktem zároveň. Ta se celkově umístila nejlépe, a přitom mohly její ventilátory pracovat na nižších otáčkách než při výchozím nastavení a spotřeba klesla z 360 na 330 W. 
 
Jak to vypadá, s trochou snahy se dá i s moderními kartami RTX 3000 pohrát, abychom získali celkově lépe optimalizovaný hardware. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek