reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Rusko se údajně stalo 2. největším těžařem kryptoměn na světě

, , aktualita
Rusko se údajně stalo 2. největším těžařem kryptoměn na světě
Rusko se sice ještě nedávno stavělo ke kryptoměnám hodně odmítavě, ale nyní se situace poněkud mění a stává se druhým největším těžařem kryptoměn na světě, pokud jde o země, na jejichž území se těží kryptoměny.
Rusko se údajně stalo 2. největším těžařem kryptoměn na světě
Situace kolem kryptoměn se v poslední době mění a zatímco ještě v roce 2020 Čína tvořila 65 % hash rate Bitcoinu a výrazně tak překonávala USA (7,2 %) a Rusko (6,9 %), to se nyní změnilo. Čína vyhlásila ban na těžbu kryptoměn a něco podobného se stalo i v Rusku, i když od té doby se to částečně změnilo. Problémem je, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu, což vedlo k různým sankcím ze strany mnoha zemí po celém světě. Kryptoměny se tak ze zakázaného prostředku naopak staly něčím, co Rusku umožňuje tyto sankce částečně obcházet. Přestože jde stále o něco, čemu zákon není příliš nakloněn, restrikce jsou o něco mírnější a dokonce stát sám o sobě podporuje některé těžební farmy, jako je např. ta na východu Sibiře v Burjatsku.
 
Rusko Bitcoin
autor: MichaelWuensch, public domain (Pixabay), (ořez, prolnutí s ruskou vlajkou)
 
Nyní se podle serveru Kommersant dostalo Rusko už na druhou pozici v těžbě kryptoměn (ne jen Bitcoinu). Ve vedoucí pozici jsou Spojené státy se zhruba 3-4 GW spotřeby na těžbu kryptoměn. Pro srovnání, průměrný výkon elektráren v České republice je zhruba 10 GW (zejména kvůli OZE se může v průběhu roku od tohoto čísla odlišovat oběma směry). Na druhém místě je pak Rusko se zhruba 1 GW, třetí místo bere oblast kolem Perského zálivu (statistika toto nerozděluje na jednotlivé země). Přehled největších těžařů je pak následující:
  1. USA (3-4 GW)
  2. Rusko (1 GW)
  3. Země okolo Perského zálivu (700 MW)
  4. Kanada (400 MW)
  5. Malajsie (300 MW)
  6. Argentina (135 MW)
  7. Island (120 MW)
  8. Paraguay (100-125 MW)
  9. Kazachstán (100 MW)
  10. Irsko (90 MW)


reklama
reklama
reklama