www.svethardware.cz
>
>
>

Ruští kosmonauti ručně vypustili nanosatelity k uctění Sputniku

Ruští kosmonauti ručně vypustili nanosatelity k uctění Sputniku
, , aktualita
Ruští kosmonauti vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice do volného prostoru, aby vypustili trojici nanosatelitů k uctění Sputniku, prvního satelitu, který už brzy bude mít šedesátileté výročí. 
K oblíbeným
reklama
Do vesmírného prostoru vystoupil jednak kosmonaut Sergej Rjazanskij, jehož ruce jsou zachyceny na první fotografii, kde se připravuje k vypuštění jednoho ze tří nanosatelitů. Na něm můžete částečně vidět logo, které bylo připraveno právě k příležitosti 60letého výročí satelitu Sputnik, který startoval 4. října 1957. 
 
 
Vedle Rjazanského vystoupil do volného prostoru skrz přetlakovou komoru modulu Pirs také Fjodor Jurčichin, velitel Expedice 52, a tato dvojice venku strávila celých sedm hodin v rámci EVA (Extravehicular Activity), i když Rusové tomu pochopitelně budou říkat jinak. 
 
 
Nanosatelity byly vytvořeny ruskými vysokoškoláky a mezi ně patří také Tomsk-TPU 120, který bude dle plánu pracovat asi rok a půl. V průběhu této doby budou na radioamatérských kmitočtech vysílat audio a hodnoty telemetrie. Tomsk-TPU 120 je také vůbec první cubesat, jehož celé tělo bylo vytvořeno 3D tiskem. 
 
Pak tu je další satelit, a to dvojitý Tanyusha-YuZGU 1 a 2, jehož moduly budou spolu komunikovat, měřit okolní vakuum a vysílat pozdravy v ruštině, angličtině, španělštině a čínštině. Tento satelit má také uctit památku Konstantina Eduardoviče Ciolkovskijého, který je považován za otce ruské kosmonautiky. Satelity Tomsk a Tanyusha budou vysílat na frekvencích 437,025 MHz a 437,05 MHz.
 
Nakonec tu máme kulatý TS530-Zerkalo, který je vidět na druhém obrázku, jak míří pryč od ISS a právě ten má nejvíce připomínat původní Sputnik, který měl také kulaté tělo. Ten bude mít také svůj úkol, a sice zjišťovat, jaký vliv mají zbytky zemské atmosféry ve velkých výškách na obíhající tělesa. 
 
 
Na poslední fotografii je zachycen Jurčichin v jednom z nových ruských obleků Orlan MKS, pro něž to byl první dlouhodobý test. Tento oblek má zabudován vylepšený systém ovládání teploty pak také řídicí počítač a je celkově fyzicky odolnější než starší obleky. 
 
Sedm hodin by na takový úkol bylo pochopitelně příliš, a tak není překvapivé, že kosmonauti také kontrolovali stav ruské části stanice, sbírali vzorky a rovněž instalovali madla, aby se mohli při příštích výletech do volného prostoru snadněji pohybovat. Pro Jurčichina to také představovalo už deváté EVA s celkovým časem 59 hodin a 28 minut ve volném prostoru, což jej řadí na čtvrté místo v historii. 
 
Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář