Rybka se naučila řídit své motorizované akvárko s Raspberry Pi

Rybka se naučila řídit své motorizované akvárko s Raspberry Pi
, , aktualita
Akvarijní rybky a řízení vozidel není zrovna téma, které by se dalo očekávat pohromadě v jednom článku, ale na světě je už přinejmenším jedna malá zlatá rybka, která dokáže ve svém mobilním akvárku je tam, kam chce. 
K oblíbeným
reklama
Máme tu tak sklouben svět robotiky a biologie se zaměřením na výzkum chování zvířat. V podstatě tu jde o poměrně jednoduchou věc, pokud si tedy klademe za cíl ji jen pochopit. 
 
 
Máme tu platformu s kolečky, která je schopna pohybovat se všemi směry. Na ní sedí malé akvárko s rybím hrdinou a nad ním je pak kamera namířená přímo dolů, která snímá pozici a orientaci rybího těla a vedle toho je tu i LIDAR sledující okolí a sloužící jako pojistka před havárií. Data pak zpracovává Raspberry Pi 3B+ se softwarem pro rozpoznávání obrazu a vyhodnocuje, jakým směrem je rybka natočená a kam se aktuálně snaží plavat, což pak už prostě jen využije pro ovládání směru pohybu celé platformy. 
 
 
Zbývá ale jedna podstatná věc, a sice naučit rybku jezdit. To bylo zajištěno, jak jinak, pomocí odměny pro její žaludek a prvním cílem bylo ji přimět k tomu, aby svým "vozidlem" dojela k růžově zbarvené části zdi. A to přesně k ní, neboť ke konci videa můžeme vidět, jak je rybka už se zaseklá přímo u zdi, ale ne na zcela správném místě. V ten moment se ukáže, že se naučila i couvnout, aby pak mohla už dojet přímo k růžové. Poté výzkumníci zkoušeli rybku i zmást tím, že do místnosti přidávali další barvy, což ale po několika pokusech dokázala prohlédnout a pak už zamířila k vytoužené růžové barvě a s ní spojené odměně. 
 
Jedná se tu o práci výzkumníků z izraelské Ben-Gurion University, která byla prezentována v edici Behavioural Brain Research na Science Direct.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek