www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 5 2400G: je lepší vyšší takt GPU, nebo rychlejší paměti?

Ryzen 5 2400G: je lepší vyšší takt GPU, nebo rychlejší paměti?
, , aktualita
Je dobře známo, že integrovaná GPU v APU od AMD dokáží velice dobře zužitkovat rychlé paměti, které jsou základní předpoklad pro dosažení co nejvyššího výkonu. I tak se ale můžeme podívat na to, zda a jak se namísto nich projeví vyšší takt GPU.
K oblíbeným
reklama
Předvedl se konkrétně Ryzen 5 2400G, který je oficiálně určen pro paměti DDR4-2933, ovšem doporučuje se spíše koupě ještě rychlejších pamětí, jako jsou DDR4-3200. Ostatně se dá říci, že žádné paměti DDR4 nejsou dost rychlé, neboť GPU Vega 11 má podobný výkon jako samostatná GPU, která využívají paměti GDDR5 s více než dvojnásobnou propustností, než jakou dokáží zajistit DDR4-3200. 
 
 
Je naprosto jasné, že přetaktování GPU Vega 11, a to v našem případě na velice slušných 1600 MHz, nemůže nahradit vyšší propustnost pamětí. Ve skutečnosti to spíše zhorší, neboť vyšší výkon GPU bude o to více postrádat paměťovou propustnost. Ovšem i tak se můžeme podívat na to, jaká jsou reálná čísla. Testováno bylo zmíněné APU s paměťmi G.Skill Flare X 16GB (3200 MHz CL14) a pak s Corsair Vengeance 16GB (2400 MHz CL15). 
 
 
První test 3DMark Skydiver nám dává naději, že by to ani nemuselo být tak špatné, však výkon je zcela vyrovnaný, ovšem daleko více relevantní jsou samozřejmě herní testy a ty dopadly tak, jak ukazuje následující příklad. 
 
 

Na první pohled hovoří čísla jasně: průměrná snímkovací frekvence ukazuje na výhodu rychlejších pamětí, ovšem co se týče jejích propadů, zde je situace vyrovnaná. Ukazuje to, že v takových případech už spíše schází výkon GPU, než aby nestačila paměť. To ale neplatí vždy, jak ukazuje třeba benchmark Resident Evil 7. 
 
 
A jak ukazuje poslední test, ve zvláště náročných testech se může uživatel dočkat toho, že chladič Wraith Stealth už nebude stačit na chlazení přetaktovaného GPU, takže v takovém případě už je daleko lepší se spoléhat spíše na rychlé paměti. 
 
To je ale bohužel zásadní problém, který doprovází APU už řadu let. Dá se říci, že první dvě generace si ještě vystačily s tím, co nabízely tehdy paměti DDR3. AMD si ale samozřejmě uvědomovalo, že výkonnějším GPU už prosté DDR3 nebudou stačit a v budoucnu ani DDR4, a tak spoléhalo na společnost Elpida a její paměti GDDR5M s taktem 4 GHz. Jenomže ty nenastoupily, protože Elpida krachla a AMD muselo zůstat u prostých DDR. Nyní je tu další problém, který se zase týká obecně vysoké ceny pamětí DDR4. Však pokud máme použít co nejrychlejší paměti, můžeme za ně v případě 16GB kitu snadno dát více peněz než za samotné APU. Takové kity běžně stojí přes 5000 Kč, zatímco v roce 2016 jsme za ně dali ani ne polovinu, takže AMD má bohužel opět smůlu a my můžeme leda čekat, kdy a zda vůbec půjde cena pamětí zase dolů. Zatím to tak nevypadá. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá
Google před pár dny spustil herní streamovací službu Stadia. Někteří jsou z ní nadšeni, jiní mají naopak problémy. A vypadá to, že těch problémů bude více. Chromecast Ultra, který je součástí systému, se totiž výrazně přehřívá.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek