www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás

Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás
, , aktualita
Se slabšími a levnějšími procesory AMD to máme těžké. V nové generaci Ryzen 5000 žádné takové nejsou, Ryzeny 3 z generace 3000 jsou dlouhodobě nedostupné a v poslední době se nedostává ani APU. 
K oblíbeným
reklama
Ryzen 3 3100 či 3300X si obvykle nekoupíme a z trhu postupně zmizely také čipy Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G, čili APU generace Zen+, přičemž běžná APU s jádry Zen 2 jsou záležitost spíše šedého trhu. Ovšem dají se sehnat v omezeném výběru a za spíše vyšší ceny. 
 
 
Nyní nám jde ale o Ryzen 5 3500X, který byl dříve uveden pouze na čínském trhu s cenou 1099 juanů, čili cca 170 dolarů. Nyní se ale tento procesor potichu rozšířil i na jiných trzích, a to včetně našeho, kde bychom ale za něj měli žádat cenu výrazně pod cca 4800 Kč, na jakou přijde výkonnější verze Ryzen 5 3600. 
 
Rozdíl mezi Ryzenem 5 3500X a 3600 je především v tom, že 3500X je čistě šestijádrový procesor (6C/6T), zatímco 3600 má SMT (6C/12T), čili pokud bude cenový rozdíl mezi nimi pro zákazníka malý až zanedbatelný, není co řešit. Situace se ale má tak, že v drtivé většině obchodů jsou ceny nastaveny tak, že oba procesory stojí v podstatě stejně a v tom nejlepším případě ušetříme cca 400 Kč. 
 
Na druhou stranu, pokud jde o praktické herní testy provedené serverem Tom's Hardware, v nich se Ryzen 5 3500X většinou plně vyrovnal modelu 3600, neboť šest jader dnes většinou stačí a takty obou čipů jsou velice podobné (3500X ztrácí pouze 100 MHz na turbu). Nicméně pokud nám vyloženě nepůjde o ušetření čtyř set korun, pak je volba i tak jasná, neboť Ryzen 5 3600 má celkově vyšší potenciál do budoucna. 
 
V současnosti jde ale v obou případech o jediné dva 7nm procesory firmy AMD, které lze relativně běžně koupit a které nabízí cenu (i) pod 5000 Kč. Levnější už jsou jen Ryzen 3 1200 a Ryzen 5 1600/2600 založené na starších procesech a především verzích architektury Zen. 
 
Můžeme doufat, že AMD se rozhodne vyslat na trh i levnější procesory chystané generace Warhol a také čekáme na slíbené vypuštění APU Cezanne na volný trh, což by mohlo společně doplnit zastaralou a prořídlou nabídku levnějších CPU a celkově APU této firmy.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Columbia University ukazuje svůj systém pro aplikaci čipů injekční jehlou Columbia University ukazuje svůj systém pro aplikaci čipů injekční jehlou
Výzkumníci z Columbia University vyvíjejí vlastní systém pro aplikaci počítačových čipů do těla pacientů, čímž rozhodně nechtějí přiživit konspirační teorie, ale spíše přispět k pokroku v oblasti medicíny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
MSI varuje před falešným Afterburnerem plným malwaru MSI varuje před falešným Afterburnerem plným malwaru
Utilita Afterburner se stala vcelku pochopitelně cílem lidí, kteří se snaží propašovat na naše počítače malware, což může v dnešní době znamenat i hrozbu ze strany vyděračského ransomware. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Harvardu vyvíjejí sendvičový solid-state akumulátor, vydrží 10000 cyklů Na Harvardu vyvíjejí sendvičový solid-state akumulátor, vydrží 10000 cyklů
Zejména kvůli rozvoji elektromobility se poslední dobou výrazně tlačí na vývoj lepších akumulátorů. Důležitá je životnost i vysoká energetická hustota. Výzkum z Harvardu ukazuje jednu z dalších cest, kterou by mohlo být možné se vydat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Lockdown v Malajsii by mohl ohrozit výrobu CPU, podniky však budou otevřeny Lockdown v Malajsii by mohl ohrozit výrobu CPU, podniky však budou otevřeny
Od středy je Malajsie pod celonárodním lockdownem, který značně omezuje pohyb občanů a další aktivity, přičemž potrvá přinejmenším do 7. června. Hrozí tak i omezení výroby, a to nejen procesorů x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024 AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024
Společnost AMD nyní může být pochopitelně ráda za své vztahy se společností GlobalFoundries, která pro ni vyrábí především nepostradatelné I/O čipy pro procesory. I v příštích letech tak budou služby firmy GloFo zapotřebí.
Včera, aktualita, Jan Vítek