www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ryzen 5000 prý běží i na A320/X370, jsou tu první BIOSy pro B450

Ryzen 5000 prý běží i na A320/X370, jsou tu první BIOSy pro B450
, , aktualita
Společnost AMD připravila nové procesory Ryzen 5000 pro desky s čipsety série 400 a novější, ovšem nyní se ukazuje ta očekávaná věc, že kdyby to byla vůle, šlo by využít i staré desky se sérií 300. 
K oblíbeným
reklama
Je totiž zřejmé, že pokud Ryzen 5000 mohou pracovat na deskách s čipsety X470 a B450, není důvod, proč by nemohly fungovat i na sérii 300. Jistě, jsou tu překážky především s ohledem na kapacitu paměti pro BIOS a potřebné mikrokódy, ovšem to lze vyřešit vydáním dvou verzí pro starší a novější procesory, nicméně AMD podporu Ryzen 5000 na starých deskách už dávno odpískalo, takže výrobci takové BIOSy obecně nepřipraví. 
 
 
Ovšem to neznamená, že tu nebudou výjimky, jak vyplývá z tweetů leakera harukaze5719. Dle nich už mají betaverze BIOSů s AGESA 1.1.0.0 pro Zen 3 společnosti Gigabyte a Asus a provozovaný Ryzen 5000 už byl spatřen na desce Gigabyte s X370 a rovněž na ASRock A320M-HDV s low-endovým A320. 
 
 
Nezbývá než počkat na to, co se z toho vyvine. Stále platí, že dle AMD potřebujeme desku se sérií 500 nebo alespoň 400 a i v jejím případě se AMD dříve cukalo a původně chtělo podporovat jen nejnovější desky. Bude tak výrobcům desek umožněno, aby sami na vlastní pěst připravili BIOSy s podporou Ryzen 5000? Nebo je firmy jako Gigabyte, Asus, MSI a další připraví nehledě na názor AMD? My můžeme jen dodat, že řada majitelů starších desek by takovou možnost jistě ocenila, zvláště když sami nevidí přínos v PCIe 4.0 a dříve investovali do kvalitního modelu s vidinou jeho dlouhé životnosti. 
 
 
AMD také vedle toho tvrdilo, že první betaverze BIOSů pro sérii 400 a Ryzen 5000 máme očekávat až v lednu, což bylo samo o sobě podezřelé. Byla tu otázka, proč by to mělo trvat tak dlouho. Rozhodlo se snad AMD uměle zbrzdit přípravy BIOSů pro starší desky? Nyní se ukazuje, že nové betaverze už nabízí pro své desky s B450 společnost Gigabyte (viz HKEPC) a také Asus (opět HKEPC).
 
Čili ne, až do ledna čekat nebudeme, takže je možné, že AMD jen podcenilo schopnosti výrobců desek, nebo jim jen chtělo poskytnout více času na přípravy. Anebo je tu nějaký šum v komunikaci a na leden budou už přichystány ostré verze BIOSů pro AMD 400 a Ryzen 5000. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala