10.6.2021, Milan Šurkala, aktualita

Před pár dny jsme vás informovali, že by salvádorský prezident chtěl zavést kryptoměnu Bitcoin jako oficiální měnu vedle dolaru. Nyní se tak skutečně stalo, návrh byl přijat značnou většinou.

reklama
... | od: Tomcat2 (383)  11.6.20219:14
Koukám, že chlapec je kaskadér...s takovou volatilitou si BTC jako měnu absolutně nedokážu představit...hlavně, základní podmínka pro stát je mít svou měnu pod kontrolou, prakticky tím odevzdá státní ekonomiku do rukou spekulantů v celém světě...ano, v době nárůstu mu asi budou všichni gratulovat, ale jakmile přijde propad a lidi zjistí, že za výplatu, co dostali dneska si za týden koupí třeba o třetinu míň a v době dlouhodobějšího propadu vlastně nebudou moct utrácet, jinak by na tom tratili a budou muset čekat, až se kurz otočí, tak ho asi pošlou někam...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(3)
Re: ... | od: Milan Šurkala (1739)  11.6.202110:00
Tak on ale přeci nikdo nikoho nenutí používat BTC. Dolar zůstává. Kdo chce brát na sebe riziko, může, kdo nechce, nemusí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: ... | od: HonzaIT (36)  11.6.202110:08
Máte recht, ale asi nemáte ani tušení, že jejich měna je taková sračka, že BTC je vyloženě výhoda :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: ... | od: wrah666 (3360)  11.6.202110:54
Oni vlastní měnu ani nemají. Užívají USD. A jejich ekonomika a příjmy odpovídají plně vámi užitému slovu. Už jen BTC jako takový jim pomůže, plus si nechají ­(čínskými?­) BTC těžaři vybudovat nové geotermální elektrárny, síťovou infrastrukturu, patrně i nějaké silnice... A ještě je skásnou. ­(mírně, ale v tak chudé zemi je to obrovská částka­) Salvador jako takový na tom může jen vydělat :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: ... | od: Akuh (297)  11.6.202113:08
"základní podmínka pro stát je mít svou měnu pod kontrolou­" v tomhle ohledu nic neztratí. Jejich aktuální měnou je USD. Mimochodem nejsou jedinej stát který nemá vlastní měnu pod kontrolou a používá USD, takže tvá základní podminka očividně není základní podmínka.
Neodevzdá nic, protože Bitcoin není jediná jejich aktuální měna. USD je stále. Problém s USD je v tom, že vznikem měny se pomáhá US ekonomuce a ztrátou kupní síli se přerozděluje od zemí jako je Salvádor do USA, přičemž salvadorci z toho neměli ani levné půjčky protože jejich banky si nemohly vytvořit peníze z ničeho na rozdíl od amerických. Vytvoření vlastní měny by neprošlo proto že by ji nikdo nevěřil a tak by neměla hodnotu a ještě by byla silně inflační na úrovni desítek %. Třeba Iran měl dle odhadů meziroční inflaci v září 2020 26%, takže to není nic neslýchaného. Takže prakticky měli v el salvadoru tyto možnosti, pokud chtěli omezit odliv jejich kupní síli od nich do USA:
- přejít na jinou měnu než je dolar, třeba EUR, ale tím jen přesměrují kam se jejich bohatství bude ztrácet
- Použít něco co nějakou hodnotu má a historicky se používalo jako peníze ­- zlato, či stříbro. Otázka zda by někdo věřil jejich vládě že to zlato drží a umožnit vybírat fyzický kov je obtížná logistika. Další věc je že zlato i stříbro jsou suroviny které mají lepší využití.
- Bitcoin, na rozdíl od předchozích je to použitelné pro platby přes internet i bez složité bankovní infarstruktury kterou oni nemají, poplatky přes Lithning jsou prakticky zanedbatelné a nezávisí na fyzické vzdálenosti, takže pro stát kde 20% HDP jou peníze které domů svím rodinám posílají lidé pracující v zahraniší, příčemž na poplatcích ztratí prý až 50% z převáděné částky to je hodně velké +. Ano btc je volatilní, ale nedívej se na to z pohledu rozmazleného čecha z relativně stabilní korunou.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
. | od: snajprik (955)  11.6.20216:40
Ale ma to dobre vymyslene, jeho ekonomika je v haji, a ked bude mať Bitcoin, všetke tupe hlavy s celeho sveta sa mu na to budu skladať :D Prispejte Salvadorovi do štatrneho rozpočtu :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(1)
Super!!!!! | od: Choakinek (484)  11.6.20210:05
Naprostá PARÁDA!!! Asi nejlepší, co si fanoušek kryptoměn může přát ­- že kryptoměnu ­(zde Bitcoin­) schválí VLÁDA!
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
BTC | od: Bison (301)  10.6.202122:57
ráno bude stáť chleba 1BTC večer 2BTC a ak sa bude hodnota blížiť k nule , bude chleba zadarmo , pozitívny výhľad pre krajinu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(2)
Re: BTC | od: HonzaIT (36)  11.6.202110:09
To je sice blbost, ale jako vtip dobrý :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
vzestup a pád | od: honza1616 (1991)  10.6.202119:00
doufám že se jim to vrátí i s úroky až to zase praskne, třeba si dodatečně uvědomí jaká to byla blbost
až to praskne, tak to tu jejich ekonomiku totálně zruinuje
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(4)
Super | od: wrah666 (3360)  10.6.202118:26
Gebiální tah, Salvador během pár let minimálně zdvojnásobí HDP.A že chudáci pseudoeko trollíci dostanou mrtvičku? Už aby to bylo. Takzvaně civilizovaný svět se zbláznil a s podobnými šílenci jedná, ajko by šlo o partnery namísto zločinců. Přitom například ještě za první republiky bylo do sabotérů ničících stroje stříleno.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(10)
Re: Super | od: HonzaIT (36)  11.6.202110:10
BTC klesne, poroste, klesne a pak poroste na své nové ATH a Salvador bude v pohodě, jen mi budeme v prdeli.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
ježiši | od: Zubik1000CZ (102)  10.6.202118:01
to snad ani nejde popsat... demence
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(8)  nízká(5)
Re: ježiši | od: machja (10)  10.6.202122:39
ano to taky detekuji, ale na Vaší straně. když jsem říkal kupte btc v roce 2012, taky jsem slyšel podobné nesmysly. hlavně je tvoří media. a vy jste taky nějaký troll.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(6)
Re: ježiši | od: Tomcat2 (383)  11.6.20219:08
A co to má do činění s článkem?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: ježiši | od: HonzaIT (36)  11.6.202110:11
Reakce na to, že kdokoliv, kdo si myslí, že BTC půjde do kopru je hlupák :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: ježiši | od: M0RGAN (188)  11.6.202112:23
BTC může jít totálně do kopru doslova kdykoliv. Je za ním ještě méně reálné ekonomiky než za akciovou bublinou. Takže stačí, aby vznikla davová nedůvěra vůči BTC a uvidíte, jak půjde letadlo pod zem.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: ježiši | od: Akuh (297)  11.6.202113:17
Proti tomu nejsou imunní ani fiat měny. To že měna jako třeba koruna je podložena ekonomikou je jen iluze. Je podložena stejně jako bitcoin důvěrou lidí. Když se podíváš do historie států kde došlo k hiperinflaci zjistíš, že často hyperinface nenastala proto že by vytiskli tisícinásobky měny v oběhu, ale proto, že lidi zjistili že by mohly tisknout celkem neregulovaně a měna ztratila důvěru. To že za tím stojí ekonomika nikoho nezajímalo, protože nedůvěřovaly měně.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: ježiši | od: Tomcat2 (383)  11.6.202119:00
Bitcoin je podpořen pouze důvěrou v spekulaci na vyšší cenu, nic víc...a to je dost málo...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: ježiši | od: Akuh (297)  11.6.202119:44
"Bitcoin je podpořen pouze důvěrou v spekulaci na vyšší cenu­", ne zcela, další část hodnoty mu poskytuje jeho už aktuální transakční užívání. Kam spadá i Strike Jacka Mallerse pro okamžité levné převody mezi státy. Předpokládám že znehodnocování fiatu považužuješ za spekulaci na cenu, ikdyž cena bitcoinu neroste, ale naopak cena dolaru fiat měn úmyslně klesá.
Ale ano, spekulace na bitcoin tvoří významný zdroj jeho hodnoty. Na druhou stranu, to je dáno tím, že se nikde nepoužívá jako oficiální měna měna. Pod jakýmže článkem že si to píšeme? :­-D

Ale pokud by btc začalo po vzoru salvadoru používat více zemí z jižní ameriky a afriky kde to projde snadněji než v regulačním pekle EU a USA, měnové užití by rostlo silně na úkor spekulativního. Srovnejme si tedy vlastnosti Bitcoinu jako používané měny:

- Bitcoin bude podpořen důvěrou v to že se jeho monetární politika nezmění a že se z ničeho nic neoběví třeba 1 milion neočekávaných bitcoinů. To že se tak stane a dojde ke zrazení důvěry je vysoce nepravděpodobné, téměř nemožné.

D­- ůvěra v dolar je podepřena v důvěrou v to že politici nebudou dělat blbosti a obecně státy nebudou dělat blbou fiskální politiku, do čela států se nedostanou úplní magoři co budou rozhazovat plnými hrstmi a státy se nezruinují se tak moc že jejich jediná záchrana bude tisknou měnu jako mourovatí aby dluhem mořili inflací.
Vzhledem k růstu dluhů států bych řekl že blbou fiskální politiku už dělají, že náš premiér je bureš příští bude asi bartoš, třeba v USA minulej prezident byl trump, aktuální je biden, kteří se přečůrávají v rychlosti zadlužování tak magoři mezi politiky už jsou a protože některé centrální banky ­(včetně FED­) razí MMT tak moření druhů inflací už je prakticky také realita. Takže důvěra co drží fiat už byla dávno zrazena a lidi mají jen dlouhe vedení a ještě jim to nedošlo a proto se měny ještě nezhroutily.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.