Samsung začne vyrábět paměti HBM: až 48 GB a 1,5 TB/s

Samsung začne vyrábět paměti HBM: až 48 GB a 1,5 TB/s
, , aktualita
Paměti HBM používané v moderních Radeonech Fury vyvinula společnost SK Hynix s přispěním AMD, ovšem technologie je přístupná v rámci standardů JEDEC, a tak ji může využít také Samsung. To zcela jistě ke spokojenosti firmy NVIDIA.
K oblíbeným
reklama
Dosud se totiž mluvilo o tom, že NVIDIA možná ostrouhá, neboť AMD bude mít prioritu při odběru pamětí HBM od SK Hynix. Přesněji jde tedy o už druhou generaci HBM2, která má být využita u příští generace Radeonů, ale také GeForce "Pascal". NVIDIA je ale zase partnerem firmy Samsung, jejíž paměťové čipy GDDR5 používá na svých grafických kartách, a tak je celkem zřejmé, že paměti HBM od Samsungu skončí také na grafických kartách NVIDIA.

Samsung oznámil svůj záměr na proběhlém IDF15 a uvedl, že produkce ve velkém odstartuje brzy v příštím roce, tedy akorát včas, aby byly HBM připraveny pro čipy Pascal. Firma se také podělila o to, v jakých konfiguracích nové paměti přijdou. Mohou se totiž využít dvouvrstvé, čtyřvrstvé a osmivrstvé čipy v konfiguraci po jednom nebo i šesti, jak ukazuje prazentace. To pak má vliv nejen na výslednou kapacitu, ale také na datovou propustnost, protože stejně jako u čipů GDDR5 znamená větší počet i širší paměťové rozhraní. A počty jsou o jednoduché. Dvouvrstvý čip HBM od firmy Samsung má kapacitu 2 GB, takže jedna vrstva rovná se jeden GB. Propustnost jednoho HBM pak je 256 GB/s, což je více, než čím disponuje dnešní GeForce GTX 980. Šestičipové řešení tak dokáže nabídnout až 48 GB kapacity a 1,5 TB/s propustnosti, což jsou velice slušné specifikace.

Ovšem taková výbava bude vyhrazena pro HPC, čili výkonné počítače pro náročné výpočty a v případě grafických karet půjde o čtyři nebo dva čipy s kapacitou 4 až 16 GB a propustností 512 GB/s nebo 1 TB/s v případě těch výkonnějších karet v segmentech Enthusiast a Performance, zatímco v mainstreamu se zákazníci spokojí s 256 GB/s a 2 GB. Můžeme tedy předpokládat, že 16 GB paměti s propustností 1 TB/s nabídnou příští TITANy, nástupcí herního hi-endu (dnešní GTX 980 Ti) budou mít asi 8 GB paměti s 512 GB/s, když už se tedy neuvažuje o 8 GB s 1 TB/s a karta, která nahradí GTX 960, bude mít jeden čip HBM se 2 GB a 256 GB/s. To je to nejslabší řešení, které nové Samsung HBM nabízí, ale i tak to je více než dvojnásobek toho, co GTX 960 nabízí dnes. Z prezentace také vyčteme, že v roce 2017 budou HBM využity také u síťových řešení a otázka je, zda tedy NVIDIA vůbec u příští generace plánuje využití dnešních GDDR5, nebo za nimi udělá tlustou čáru.

Z dalšího slidu prezentace to vypadá, že GDDR5 ještě hned tak nezmizí, a to ani v příštích letech. Ale pokud se mají využívat řešení jako HBM se 2 GB a 256 GB/s propustnosti, pak pro GDDR5 už moc místa nezbyde. To ale záleží na příští generaci grafických čipů a na tom, v jakých podobách přijde na trh. NVIDIA přitom slibuje značný výkonnostní skok, však už dříve oznámila, že její Pascaly nabídnou až 32 GB paměti HBM (respektive schopnost je využít) a ty největší čipy se budou skládat ze 17 miliard tranzistorů. Pro srovnání, čipy AMD Fiji se svými 4096 shadery mají 8,9 miliard tranzistorů a asi netřeba nic dodávat.

Samotné AMD v příštím roce přijde s čipy Arctic Islands, které už konečně mají představit novou architekturu GCN a doufejme, že AMD už nebude tak masivně přeznačovat staré čipy. Nemělo by, pokud má ve větším měřítku využít čipy HBM, což by se stávajícími Radeony nešlo.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala