jak jednoduse lze zblbnout lidi posranou rymou.
Odpovědět0 2
Řízené škrcení ekonomiky. Zapomeňte na covid, covid je jen zástěrka.
Vlády jako vždycky tak i zde nepochopily ekonomii. Ozdravného efektu splasknutí bublin nelze docílit tím, že se ten proces bude (centrálně) řídit, ale naopak je nutné ponechat tržní síly, aby tento proces realizovaly sami. Rozhodně to není ideální - střídání období nafukování a splasknutí bublin tu máme zejména kvůli "tištění" peněz (úvěrové expanzi), ale je to pořád významně lepší systém, než o co se vlády pokusily nyní.
Samozřejmě je možné, že musely - "tržní" splasknutí bublin by možná tentokrát způsobilo hlubší otřesy, což si vlády nemohly dovolit. Nicméně platí jednoduché pravidlo - každé odložení takového otřesu způsobí ještě větší otřes v budoucnu. Toho bychom se, jakožto běžná veřejnost, rozhodně měli obávat. Vlády, mající strach ze stále větších otřesů v budoucnu, budou proti jejich proběhnutí chtít nasadit "drsnější" arzenál, než učinily v minulosti. Nakonec to může být i nástroj v podobě jaderné války!
Odpovědět3 6
Nechat úplně rozpadnout ekonomiku není zrovna dobrý nápad. Lidé, kteří reálně nemají na jídlo (a tím nemyslím, že nemají na chlast a cigára, ale opravdu na jídlo) klidně půjdou i s holýma rukama proti vojsku. Budou muset, protože ani nejvyhnilejší vágus nebude dobrovolně hlady. Ale jinak máš samozřejmě pravdu, globální zadlužování je tikající bomba o které nikdo neví, kdy definitivně bouchne. A že to bouchen je jiístota, nelze mít trvale ztrátový rozpočet a hradit ho dluhy. Dříve či později si nezvládnete půjčit dost ani na úroky z dluhů a nastane krach. A to platí jak pro soukromou osobu, tak pro celý stát. A jediné reálné řešení je pro ekonomy nepřijatelné. (tedy uskromnit se, dluhy splatit a jakékoliv zadlužování do budoucna zakázat) A dost států je zadlužených tak, že by toto ani nezvládli.
Odpovědět1 2
"Nechat úplně rozpadnout ekonomiku není zrovna dobrý nápad."
To samozřejmě není, ale vlády v rukou nedrží žádnou magickou hůlku, která by rozpadu ekonomiky zabránila.
Naopak když srovnám krizi z roku 2008 s tou současnou - centrálně řízenou pod záminkou covidu, tak je ta současná jednoznačně horší a tím nemyslím, že zrovna dnes, ale zejména pro vývoj do budoucna.
V roce 2008 mnohem přirozeněji splaskávaly různé bubliny, dnes se to fakticky neděje, naopak vlády vytvářejí pomocný servis pro provozovatele různých bublin - strašný průšvih do budoucna.
V roce 2008 (a dále) spíše klesaly ceny, dnes je obří inflace. Do cen se pochopitelně propisuje masivní "tištění" peněz z let 2008 - 2019, čili ještě z období před covidovou krizí, jenomže od roku 2020 se začalo "tisknout" ještě dramaticky rychleji - to už by se dalo říci, že je součástí covidové krize a tedy že toto opatření je kontraproduktivní (a antiekonomické).
Každý rozumný ekonom prostě musí říci, že vládní opatření nezachraňují ekonomiku, ale pouze vrhají různé zlaté padáky různým bublinářům a pomocí covidové propagandy se snaží vydávat to za něco jiného, čímž vytvářejí iluzi, která má chránit vlády samotné.
To, o čem píšete dále, může vyřešit nejspíš jen měnová reforma. Když vidím, jak dnes vlády pečují o zájmy nejbohatších, je mi jasné, jakým stylem taková měnová reforma proběhne.
Takže nakonec zbídačené obyvatelstvo stejně bude muset vzít hole do rukou a provést reformu "lidovou" cestou.
Odpovědět1 1