www.svethardware.cz
>
>
>

Saturn překonává Jupiter, našlo se dalších 20 měsíců

Saturn překonává Jupiter, našlo se dalších 20 měsíců
, , aktualita
Saturn je novým králem v počtu měsíců. Tato planeta se totiž díky novému objevu dalších 20 měsíců dostává na celkový počet 82 kusů, čímž o tři měsíce překonala dosavadního krále, planetu Jupiter.
K oblíbeným
reklama
Astronomové pod vedením Scotta S. Shepparda opět mění vesmírné statistiky. Zjistilo se totiž, že Saturn nemá 62 měsíců, ale bude jich minimálně 82. Našli totiž 20 dalších, což ale současně znamená, že se mění pořadí v planetách s největším počtem měsíců. Tomu dosud kraloval Jupiter se 79 měsíci, nyní jej ale Saturn překonal o tři. Všech dvacet nových má zhruba stejnou velikost s průměrem okolo 5 km. Pouze tři z nich ale rotují ve stejném směru jako Saturn. Dva z nich jsou blíže planety a oběhnou ji jednou za zhruba dva roky, třetí je naopak dál a na oběh si vyhradil přibližně tři roky.
 
Saturn
 
To znamená, že zbývajících 17 měsíců je retrográních, tedy se otáčí proti směru otáčení Saturnu, přičemž jim to trvá také přibližně tři roky stejně jako vzdálenějšímu prográdnímu měsíci. Astronomové předpokládají, že většina z nich vznikla rozpadem větších měsíců. Dva bližší prográdní měsíce jsou součástí inuitské skupiny rotující pod úhlem 46°, u kterých se právě hovoří o původu rozpadem větší družice. Totéž se má týkat velké skupiny retrográních měsíců, které mají podle všeho podobný původ. Ty patří do severské skupiny a jeden z nových měsíců je navíc doposud tím nejvzdáleně obíhajícím měsícem Saturnu, který byl objeven. Posledním v seznamu je třetí prográdní měsíc, který rotuje pod úhlem 36° a je součástí galské skupiny. I ten je od planety vzdálen hodně daleko a je nejvzdálenějším prográdním měsícem Saturnu.
 
 
Nové měsíce byly objeveny pomocí teleskopu na Mauna Kea na Havaji. Připomeňme ještě, že Sheppard loni objevil dalších 12 měsíců planety Jupiter. Nyní je ale otázkou, jak se všechny novinky budou jmenovat a návrhy můžete zasílat i vy. Soutěž s pojmenováním nových měsíců začala včera a uzávěrka byla stanovena na 6. prosince 2019. Názvy pochopitelně musí korespondovat s tím, do které skupiny patří. Prográdní měsíce tedy musí spadat do inuitské nebo galské mytologie, retrográdní pak do severské.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače
Intel Horse Ridge už známe jako čip, který je určen pro řízení qubitů, čili základních jednotek, z nichž se skládají kvantové počítače. Intel nám nyní prozradil o tomto hardwaru více, a to na International Solid-State Circuits Conference (ISSCC).
Včera, aktualita, Jan Vítek
Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti
Vědcům z University of Queensland se podařilo navýšit účinnost poloprůhledných solárních panelů s technologií Quantum Dot o 24 %. Otevírají tak postupně cestu k solárním oknům a jiným aplikacím pro generování čistější elektřiny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory
Asus se přihlásil se dvěma novými grafickými kartami s čipem RTX 2060, které lze označit za modely vhodné pro SFF (Small Form Factor), čili malé sestavy založené většinou na deskách Mini-ITX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer
Společnost Google si připravila rozšíření služby Stadia o nové telefony, na nichž si budeme moci nechat streamovat podporované hry. Jedná se o vybrané modely společností Samsung, Asus a Razer. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM
Společnost AMD se dostala do hledáčku mnoha zákazníků, kteří mají zájem o stavbu nového superpočítače. Nejnověji je to Americké námořnictvo, které si objednalo nový systém založený na platformě Shasta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek