www.svethardware.cz
>
>
>
>

Scalpeři opět udeřili, Ryzen 9 5950X prodávají za 1250 USD i vyšší částky

Scalpeři opět udeřili, Ryzen 9 5950X prodávají za 1250 USD i vyšší částky
, , aktualita
Letošní nástup grafických karet NVIDIA Ampere byl poznamenán i tím, že ve velkých počtech nastoupili tzv. scalpeři, kteří se jali pomocí botů skupovat skladové zásoby, aby se na nich pokusili vydělat. Bylo tak s tím třeba počítat i v případě nových Ryzenů
K oblíbeným
reklama
AMD už dříve varovalo, že scalping pravděpodobně poznamená i nástup jeho procesorů a především grafických karet. Nové Ryzeny 5000 jsou od včerejšího dne v prodeji a my můžeme být jen rádi za to, že u nás fenomén scalpingu zatím v podstatě neexistuje a určitě ne v takové podobě, jakou má na západě. 
 
Ostatně na našem trhu ceny nedostatkového hardwaru nerostou tak jako na západě a dá se také říci, že případný scalper může oslovit daleko méně lidí ochotných utratit peníze navíc za to, aby se ke svému vysněnému hardwaru dostal co nejdříve. Snažit se tedy skupovat potenciálně nedostatkové zboží za účelem jeho přeprodeje za zvýšenou cenu je tak u nás velice rizikové a dá se říci, že v případě vypuštění procesorů Ryzen 5000 do prodeje by se český scalper zrovna moc neobohatil, možná spíše naopak.
 
 
Nové Ryzeny se pohodlně daly a ještě dají koupit, takže scénář karet Ampere se tentokrát neopakoval, ovšem Tom's Hardware hlásí, že na západě je to poněkud jiné. Doporučené ceny (MSRP) pro nové procesory AMD se pohybují od 299 do 799 USD a jak můžeme vidět, na eBay máme v nabídce modely Ryzen 9 5950X za 1000 nebo i 1250 USD a objevil se i kousek za 1699,99 USD. A to se ještě nepočítá poštovné, za něž si leckdo klidně řekne i více než 25 dolarů. 
 
Ryzeny 9 5900X se pak prodávají za 800 až 900 USD, přičemž jejich doporučená cena je 549 USD, Ryzen 7 5800X pak scalpeři nabízí za částky přes 600 či 700 dolarů (MSRP 449 USD) a konečně Ryzen 5 5600X je k mání za cenu přes 400 či 500 dolarů (MSRP 299 USD). Je ovšem třeba také dodat, že MSRP neobsahuje případné daně.
 
AMD dle svých slov spolupracuje s obchodníky na tom, aby se zabránilo skupování skladových zásob pomocí botů, ale jak už bylo řečeno, českého zákazníka to nemusí příliš vzrušovat. Dá se ostatně očekávat, že nových procesorů bude dost, neboť AMD v jejich případě nenajíždí na nový výrobní proces. Využívá postupně vyladěný 7nm proces firmy TSMC, takže nelze předpokládat, že bude mít s výrobou nějaké neočekávané problémy. Až opadne první vlna zájmu, nové Ryzeny by snad měly být běžně skladem a i když příklad zoufale nedostupného modelu AMD Ryzen 3 3300X nás nabádá k obezřetnosti, tento procesor je přeci jen (zatím) ve zcela jiné cenové hladině než nové Ryzeny 5000, a tak i zájem o něj bude jiný, respektive vyšší. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala