www.svethardware.cz
>
>
>

Scalpeři si stěžují, že o nich média mluví ve špatném světle

Scalpeři si stěžují, že o nich média mluví ve špatném světle
, , aktualita
Janhoi McGregor z Forbesu se bavil s lidmi, kteří se obohacují tzv. scalpingem a dokonce i pořádají kurzy, kde ostatní učí svému umění. Mluví přitom o tom, že jejich pohnutky jsou nepochopeny a že si nezaslouží svůj negativní mediální obraz. 
K oblíbeným
reklama
Scalping je v podstatě jen technicky zdokonalené překupnictví zboží, čemuž hrají do not velké internetové prodejní platformy, na nichž se těžko někdo pozastaví nad tím, proč si zrovna tenhle člověk objednává najednou dvacet herních konzolí. Ve skutečnosti se je ale ani neobjednává přímo člověk, ale internetový bot, který byl vytvořen k tomu, aby pročesával nabídku a dostupné zboží ihned objednal rychlostí, které normální zákazník z masa a kostí nedovede čelit. Tím se tvoří jednak umělý nedostatek, a to pochopitelně zcela cíleně, neboť právě tento nedostatek zvyšuje ceny daného zboží, na nichž scalpeři profitují. Mají tak alespoň dost sebereflexe na to, aby uznali, že nejde o morální jednání? 
 
 
Janhoi McGregor píše o tom, jak moderní scalpeři tvoří celou komunitu, která spolupracuje na stejném cíli přímo ve skupinách. Jistý/jistá Jordan, zakladatel skupiny The Lab, která učí jiné lidi umění scalpingu, si stěžuje na negativní mediální obraz. Prý jen funguje v komunitě prostředníků obchodujících s nedostatkovým zbožím. 
 
Jordan uvádí, že v průběhu ledna se dostal ke 25 konzolím PlayStation 5 a každou prodal za 700 liber, čili na každé vydělal alespoň 250 liber, čímž si přilepšil celkem o 6250 liber. Sám na tom nevidí nic špatného a svůj byznys připodobňuje třeba k Tescu, které si od farmářů koupí litr mléka za 26 pencí, který pak prodává až za 70 pencí. "Nikdo si přitom na takové praktiky nestěžuje tak, jako si lidé stěžují na nás", uvádí Jordan a dodává, že dostal i výhružky smrtí, které nahlašuje policii. 
 
Scalping přitom není pouze o počítačovém hardwaru či elektronice. Regan rovněž z The Lab se specializuje i na zboží značky Supreme (sport, oblečení) s využitím bota zvaného Velox. Ten dokáže provést celou objednávku i za 2,3 sekundy a rychle přitom překonat či dostát různým zabezpečením určeným právě proti botům. To platí i pro 3D Secure, kterážto ochrana vyžaduje ověření platební karty na speciálních stránkách, což normálního zákazníka paradoxně ještě více zdrží, zatímco bot se s takovou ochranou je schopen rychle vypořádat. 
 
Scalpeři tak neustále vymýšlejí způsoby, jak obejít vytvořené ochrany a provést co nejdříve objednávku vytipovaného zboží. Skupina Express Notify byla 25. ledna dokonce schopna s využitím jisté chyby objednat konzole PS5 od britského prodejce Argos ještě před tím, než nová zásilka byla oficiálně nabídnuta k prodeji. Scalpeři sami mluví o zpětném inženýrství, které se týká API běžících na prodejním serveru, k čemuž sledují komunikaci mezi prohlížečem a serverem při testovacích nákupech. To však dle nich obvykle není až tak moc náročné, v čemž jim napomáhá i lhostejnost mnoha obchodníků. 
 
Sám/sama Regan uvádí, že mnozí prodejci nevyužívají žádné, nebo jen minimální ochrany proti botům a leckdy vypouští do prodeje velice žádané zboží v nesmyslný čas, třeba brzy ráno, což scalperům ještě nahrává. Pro zákazníky žádající nedostatkové zboží tak nastaly opravdu krušné časy. 
 
Zdroj: Forbes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala