www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate chystá druhou generaci disků s HAMR a až 30 TB

Seagate chystá druhou generaci disků s HAMR a až 30 TB
, , aktualita
Pevné disky využívající technologii HAMR první generace či obecně energeticky podpořeného zápisu nepředvedly žádný výrazný skok s ohledem na zvýšení kapacity. Seagate ale už nyní pracuje na další generaci své technologie. 
K oblíbeným
reklama
Seagate si tak chystá disky HAMR druhé generace, které by se možná mohly už více rozšířit do světa, neboť modely první generace jsou velice úzkoprofilový produkt dostupný jen některým zákazníkům. 
 
Tato společnost přitom nedávno oznámila, že zastavuje výrobu disků Barracuda Pro a chystá si náhradu, která by už dle spekulací opravdu mohla nabídnout technologii HAMR, a přitom ne zcela nejvyšší kapacity, což umožní využít méně ploten. Disky Barracuda Pro přitom budou v nabídce Seagatu chybět, neboť jde o klasické PMR modely se 7200 otáčkami určené pro desktopy a pracovní stanice (kapacita až 18 TB) a vedle nich tu zbývají 5400otáčkové Barracudy s technologií SMR a kapacitou do 8 TB. Nyní tak budou muset do nástupu nových disků zákazníci využívat řady IronWolf (až 12 TB) či IronWolf Pro (až 18 TB), pokud samozřejmě budou chtít zůstat u této firmy. 
 
 
Nyní sám Seagate potvrdil, že v nabídce má 20TB HAMR disky, které představil sice už loni v prosinci, ale stále je nabízí jen svým hlavním zákazníkům, jak uvedl konkrétně Gianluca Romano (CFO, Seagate) na Citi 2021 Global Technology Virtual Conference. Nyní se dle něj pracuje na druhé generaci, která má dosáhnout již 30TB kapacity a tu už chce Seagate vyrábět opravdu masově. 
 
Nedozvěděli jsme se ale, kdy by takové disky mohly přijít na trh, takže to bude prostě někdy v příštích letech. Co se týče hustoty zápisu, ta v případě moderních 20TB disků s devíti plotnami dosahuje hodnoty asi 1,12 Tb na čtvereční palec. Seagate přitom už ukázal, že dokáže díky HAMR dosáhnout hustoty 2,6 Tb a že se rýsuje cesta, jak ji zvýšit až na 6 Tb, ale to už se týká cca 100TB pevných disků, které mají nastoupit někdy kolem roku 2030, čili tato cesta bude ještě dlouhá. 
 
Je také pravděpodobné, že postupem času budou pevné disky z domácích počítačů i z pracovních stanic dále postupně mizet, jak se bude snižovat i poptávka. Seagate a ostatní zbývající výrobci disků tak přirozeně nebudou mít potřebu prodávat své nejlepší modely na běžném trhu a připravovat pro naše počítače nové řady, takže není zřejmé, kdy a zda vůbec se dočkáme příslušných verzí s technologií HAMR. Ale až ji Seagate opravdu zvládne, objevit by se měla, neboť jde o způsob, jak snížit počet ploten (a ramen s hlavičkami), a tedy i ušetřit na výrobě. Ostatně Toshiba už nabízí své modely s "mikrovlnným zápisem" právě i pro PC.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžaři mají ještě čas, PoS Etherea přijde až v hloubi příštího roku Těžaři mají ještě čas, PoS Etherea přijde až v hloubi příštího roku
Těžaři využívající grafické karty pro zisk Etherea už mohli být pomalu nervózní z plánovaného přechodu na model PoS (Proof of Stake), po němž by jim byly karty v případě této kryptoměny k ničemu. Ale mají ještě čas. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Zemětřesení na Tchaj-wanu zasáhlo továrnu Micronu na paměti DRAM Zemětřesení na Tchaj-wanu zasáhlo továrnu Micronu na paměti DRAM
Zemětřesení o víkendu zasáhlo ostrovní Tchaj-wan a na něm pak konkrétně i továrnu americké společnosti Micron, která v ní vyrábí paměti typu DRAM. Ta musela přerušit výrobu, čili co na to ceny pamětí na trhu? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Platné výsledky z CPU-Z ukazují 50% nárůst výkonu mezi 12600K a 11600K Platné výsledky z CPU-Z ukazují 50% nárůst výkonu mezi 12600K a 11600K
Intel Core i5-12600K by se mohl stát velice zajímavou volbou, pokud někomu půjde o vysoký vícevláknový výkon za rozumnou cenu. Dle platných a ověřených výsledků z CPU-Z má toto CPU přitom nabídnout mnohem více než Rocket Lake. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Intel potvrzuje, Alchymisté nastoupí během zimy Intel potvrzuje, Alchymisté nastoupí během zimy
V poslední době vyvstala otázka o tom, kdy chce Intel vůbec vyslat na trh desktopové verze svých prvních herních karet Xe-HPG. Ukázalo se totiž, že přednost asi dostanou mobilní verze pro notebooky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Microsoft propašuje aplikaci PC Health Check do všech PC s Windows 10 Microsoft propašuje aplikaci PC Health Check do všech PC s Windows 10
Správně bychom samozřejmě měli říci, že Microsoft svou aplikaci PC Health Check propašuje na všechna PC s Windows 10, které mají aktivované automatické aktualizace, neboť tu jde o update, a sice konkrétně KB5005463.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře