www.svethardware.cz
>
>
>

Seagate: rok 2016 bude rokem zetabajtu

Seagate: rok 2016 bude rokem zetabajtu
, , aktualita
Společnost Seagate zveřejnila infografiku firmy XO Communications, která odhaduje složení dat, jež budou v roce 2016 k dispozici na Internetu. Z toho vyplývá, že tento rok jejich objem dosáhne jednoho zetabajtu.
K oblíbeným
reklama
Infografika firmy XO Communications ukazuje, že do jednoho zetabajtu by mohlo schovat 323 billionů kopií knihy Vojna a mír nebo 2 miliardy let dlouhá hudební nahrávka. Naštěstí to už není přepočítáváno na oblíbenou jednotku fotbalových hřišť, a tak se raději podívejme na prostou řeč čísel. Dnes má řada uživatelů ve svých počítačích k dispozici disky s kapacitou v řádu terabajtů (TB). Následují petabajty (PB), do nichž se vejde 1024 TB. Za petabajty jsou exabajty (EB) a až za nimi zetabajty (ZB), čili jeden zetabajt je miliarda terabajtů (1021 bajtů).

Nicméně to jsou pouze data, která budou k dispozici na síti a do nich se samozřejmě nepočítají osobní nebo firemní datové archivy. Pokud by se počítaly, tak dle odhadů bylo na různých paměťových zařízení na světě již v roce 2013 uloženo na 4,4 ZB dat.

Seagate předpokládá, že trh s úložnými zařízeními dále značně poroste, a to o 44 procent v nejbližší době. To by mělo zajistit, aby v roce 2020 bylo po celém světě uloženo již 447 ZB dat, čili jsme na dobré cestě k dalšímu milníku, jímž je jotabajt (YB), což je pochopitelně 1024 zetabajtů.

Zajímavé je i rozdělení dat na internetu dle jejich typu. Zcela nepřekvapivě vede video, ať už jde o video na přání, videokomunikace nebo jiné formy. Webová data jsou s odstupem na druhém místě a nakonec máme sdílená data jiného typu.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů