Seagate s WD kvůli Chia zvýší produkci pevných disků

Seagate s WD kvůli Chia zvýší produkci pevných disků
, , aktualita
Kapacita sítě kryptoměny Chia prudce roste a přirozeně se tím zvyšuje poptávka především po pevných discích. Společnosti Seagate a Western Digital se na ni rozhodly zareagovat, a to navýšením své produkce. 
K oblíbeným
reklama
V rámci sítě Chia už fungují úložiště s celkovou kapacitou téměř 25 exabajtů, přičemž tato kapacita stále vytrvale roste, i když s menšími či většími výkyvy. Na začátku tohoto týdne se navíc konečně rozjely i pooly, kterých zatím ale funguje jen velice málo pokud jde o takové, kde je vůbec nějaká reálná šance na úspěch, čili na zisk odměny, která se pak přerozdělí mezi zapojené farmáře. Spočítat se zatím dají na prstech jedné ruky. 
 
 
Kvůli zvýšené poptávce po pevných discích, které v tomto případě slouží pro ukládání souborů s hashi, a jejich kapacita tak určuje farmářský "výkon", se ve firmách Seagate a WD zvedne produkce. Podobný dopad přitom nelze očekávat v případě SSD. Tam je také zájem především o výkonné modely s dlouhou výdrží, ale ty slouží jen k tvorbě zmíněných souborů, které jsou následně přesunuty na pevné disky, kde už zůstanou. Logicky jich tak není třeba tolik a zájem se také může rozprostřít mezi více výrobců. Na druhou stranu mají firmy, které si farmáři oblíbili, přímo žně a například firma ADATA hlásila 5násobný prodej SSD oproti normálnímu stavu. 
 
Server The Register také hlásí, že dle dat firmy Context vzrostly evropské prodeje 10TB nearline HDD v dubnu na téměř 200.000 kusů, což znamená 240% meziroční nárůst a o téměř 170 % vzrostly prodeje spotřebitelských verzí pevných disků určených pro běžné NAS a vyšší zájem byl také o disky určené primárně do dohledových kamerových systémů. 
 
Hodnota kryptoměny Chia (XCH) přitom postupem času spíše klesá, přičemž ta se ještě stihla začít obchodovat v době, kdy Bitcoin s Ethereem teprve šplhal ke svému jarnímu rekordu, čili brzy poté přišlo ochlazení, které přirozeně postihlo také XCH a ta se aktuálně pohybuje těsně nad 400 dolary. 
 
Seagate přitom už navýšil své předpokládané tržby za tento kvartál s poznámkou, že jde právě o dopad zájmu farmářů. CFO Gianluca Romano také uvedl, že díky Chia si může jeho firma nyní užívat toho, že namísto nedostatečně využitých výrobních kapacit nyní dosáhla téměř plné výrobní kapacity. Podobně se vyjádřil zástupce WD, který uvedl, že aktuálně vyrábí disky při plné kapacitě svých provozů. Nicméně ani jedna z těchto firem neohlásila, že by se chystala rozšiřovat své továrny a jejich linky či snad dokonce stavět nové, což je vcelku pochopitelný a opatrný přístup. Takovou možnost by dnes jistě využili výrobci grafických karet, kteří mají "v záloze" hráče čekající na grafiky za rozumnou cenu. Na nic takového se ale WD a Seagate v případě HDD spolehnout nemohou.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek22 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů