reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

sevetom

Registrace: 4.7.2019
Komentářů: 2, score 6.0
Účast v Expertiádách: 0
Účast v Týdenních šancích: 0
Mám fotoaparát: –
Chci fotoaparát: –
Měl jsem fotoaparáty: Nikon D40, Nikon D7100, Nikon D90

Nejvíce přínosné komentáře

Komentář z 4.7.2019 s hodnocením +6:
Zdravím,
protože tiskárna Epson L210, byla jedna z prvních ­"dolejvacích­", byl jsem zvědav, co vydrží ­(životnost byla uváděna na 15.000 stran­). Dělal jsem si od začátku statistiku a nabízel pro kamarády ­"print sharing­" za drobný příspěvek ­- zlomek ceny v copycentru, což byl důvod relativně častých návštěv. :­)
Koupil jsem ji 17.11.2015 za 2879 Kč u CZC, další náklady na barvu ­(jen originál Epson­) a papíry ­(převážně kancelářský HP+Epson kvality A, zbytek HP+Canon kvality B, něco fotopapíru či satinu­) až do dneška činily 6397 Kč. Dohromady jsem do tisku tedy nasypal 9276 Kč. Za tyhle peníze z tiskárny vyšlo 24711 str. = 20403 černobílých ­(82 %­), 4142 barevných ­(17 %­), 166 foto ­(1 %­). V nádržkách zbývá ještě polovina barvy z posledního doplnění, cca 3 balíky A4 a polovina všech fotopapírů.
Sada všech 4 originálních barev v lahvičkách byla obvykle za 540 Kč ­(135 Kč­/ks­). U černé jsem měl průměné pokrytí 12 %, takže výtěžnost vycházela logicky méně než poloviční proti uváděné 5%. U barev se neopovažuji hádat, záleží, jestli se tisknou barevné nadpisy, nebo tmavý akt na A4.
"Vysoká kvalita­" v nastavení tisku v kombinaci s premium fotopapírem Epson vytváří fakt pěkné a barevně stálé snímky ­(narozdíl od value třídy fotopapírů, které vybledly mimo fotoalbum za 2­-3 měsíce­), ­"standardní kvalita­" je naprostro dostatečná pro běžný tisk a ­"koncept­" je nepoužitelně světlý. Tisk na papíry kvality A je viditelně ostřejší.
A teď to horší... Přibližně poslední 1­/3 doby používání zlobí podavač ­- nutno zakládat papíry po jednom jinak z balíku bere různý počet najednou ­(napomohlo tomu asi používání méně kvalitního papíru a zanesení tiskárny jeho práškovými zbytky­). Manuální reset ukazatele odpadní nádržky jsem musel provést nesčetněkrát ­(nesouvisí s plností nádržky­) ­- na YouTube je video na tlačítkovou kombinaci, která se obvykle za 30min nadávání povede asi na podesáté. =D Každopádně jde to bez softwaru, bez servisu a zdarma! Odpadní nádržku jsem za celou dobu vymontoval jen 2x, nechal odmočit vsakovací hmotu, po propláchnutí a uschnutí jsem ji do nádržky vrátil.
Tiskárnu lze vypínat a ušetřit za pravidelné autočištění, ale lze to jen v případě, že se tiskne x stránek s odstupem pár dnů a tiskárna tak nestihne zaschnout. Jakmile se to stane a tiskárna začne proužkovat, je třeba čištění několikrát opakovat ­(tohle doma radši nezkoušejte ­- v nejhorším případě jsem při přejezdu hlavy tiskárnou vypnul proud, pak se s hlavou dalo opatrně hýbat přes pod ní poskládaný vlhčený ubrousek, následně jsem ji vrátil do pravé pozice a po zapnutí pokračoval v autočištění, které pak už zabralo­).
Abych to pozitivně zakončil, tisk mě ve výsledku stál ­"jen­" čas, neboť veškeré náklady zaplatili kamarádi ­- takové win­-win pro obě strany. :­)

PS: Ze zkušenosti s Epson 7610, kterou jsem předělal také na ­"dolejvání­" ­(hadičky, externí nádržky, ale s originálním inkoustem­), nedoporučuji v takovém případě aktualizovat firmware! V Epsonu na tyhle pokusy asi přišli a s firmwarem přišla i drsnější kampaň proti neoriginálním řešením. Tiskárna se co 200 str. v půlce tisku zastaví ­(zničený papír, vyplýtvaná barva­), vyskočí hláška, musíte vyjmou a vyresetovat cartrige a vrátit je zpět, nechat proběhnout samočištění, a pak znovu zadat tiskové úlohy.