reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sharkoon ukázal kartu s USB 3.1 konektory

25.5.2015, Jan Pánek, aktualita
Sharkoon ukázal kartu s USB 3.1 konektory
I když je Sharkoon znám spíše periferiemi, překvapil představením karty, která do každého počítače přidá nejrychlejší USB 3.1 porty. V tomto případě se ale nejedná o oboustranný konektor, nýbrž typ-A.
Už jsme zde měli několik případů, kdy přímo výrobci základní desky přibalili nebo začali prodávat doplňky v podobě karty s konektory s USB 3.1. To ale bylo omezeno jen na malé množství karet, Sharkoon teď ale představuje řešení, které bude dostupné široké veřejnosti, i když si to vyžádalo několik kompromisů.

Asi nejzásadnější kompromis je, že karta patří slotu do PCIe x1, takže USB nemůže využít svůj plný potenciál, který činí 1,25 GB/s. Pokud byste řadič zasunuli do PCIe 2.0, celková rychlost pro kartu by byla pouze 500 MB/s, připomeňme, že karta má dva USB konektory, mezi které by se propustnost dělila. V případě PCIe 3.0 se ale rychlost vyšplhá na slušných 985 MB/s.

Tento kompromis má zřejmou příčinu, výrobce se snažil, aby byl k dostání na co možná nejširším trhu, což s sebou přináší i omezení, že ne veškeré počítači disponují volnými rychlejšími sloty. Dále přichází ještě jedno omezení, ale to není zcela zásadní, karta přichází se řadiči pouze pro Windows 7 a 8.x.

To, že se nedostaneme na plnou rychlost, ještě neznamená, že zmizí další výhody USB 3.1. Oba konektory na kartě budou napájené, takže můžete využít možnosti podpory napájení pro výkonnější externí zařízení.

Pro někoho může být zklamáním, že karta nenabízí oboustranný typ-C konektor. Je pravda, že jeho rozšíření na trhu je prozatím minimální, ale příslušenství se po představení notebooku od Applu začíná objevovat na trhu. Navíc do budoucna má obrovský potenciál, takže je škoda, že výrobce nezaměnil jeden konektor typu-A za typ-C nebo že nepředstavil dva modely.

Vzhledem k tomu, že Sharkoon působí na českém trhu, tento výrobek bychom mohli v našich končinách očekávat. Doporučená maloobchodní cena činí 950 Kč bez DPH.

Zdroj: kitguru.net
reklama