Šílenství u Kodaku? Miner bitcoinů za $3400 na 2 roky
12.1.2018, Milan Šurkala, aktualita
Kodaku se vůbec nepovedl nástup digitálních fotoaparátů a nyní zkouší reparát. Naskakuje na vlak kryptoměn. Nejenže představil svou vlastní kryptoměnu Kodakcoin, nabízí ale i pronájem mineru bitcoinů Kodak KashMiner a chce 50% provizi.
Společnost Kodak byla kdysi velmi váženou společností na poli fotografie. Nástup digitální fotografie se jí ale vůbec nepovedl a způsobil krach firmy, její dělení a prodávání. I proto její snahy na poli dnes tak moderních kryptoměn vzbuzují skepticismus, zda to vůbec zvládne uchopit za ten správný konec. Prvním krokem je vlastní kryptoměna Kodakcoin, která by měla pomoci chránit autorská práva fotografů a zjednodušit platby za fotky. Zatímco tohle by v případě správného provedení nemusel být úplně špatný nápad, její další krok v podobě mineru bitcoinů Kodak KashMiner už zní dost šíleně.
Tento stroj pro těžbu kryptoměn totiž Kodak pronajímá na 2 roky za $3400. Podle společnosti by měl natěžit $750 měsíčně, tedy $18000 za dva roky. Jenže polovinu z toho odvedete Kodaku. K tomu si připočítejte náklady na pronájem a nejste ani na třetině toho, co stroj vlastně vytěží (dvě třetiny zisků pak půjdou Kodaku). To je dobrý business plán, pokud si to tedy takto budou lidé ve velkém pronajímat.
Má to totiž několik dalších háčků. Složitost těžby bitcoinů totiž roste každý měsíc o nějakých 15 %, tedy podobně tak klesají i zisky a rozhodně nelze počítat s tím, že pokud v prvním měsíci stroj vydělá oněch $375, že totéž vydělá i za dva roky. Otázkou je mimo jiné i to, jaká bude cena bitcoinu v budoucnu. Skutečné zisky tak mohou být ke konci dvouletého pronájmu klidně výrazně nižší.
Naštěstí je v ceně pronájmu započítána cena elektřiny. Jde o přeznačený ASIC Bitmain Antminer S9, který spotřebovává zhruba 1,2 kW. Za ty dva roky tedy spotřebuje zhruba přes 20 tisíc kWh, což by např. v ČR znamenalo téměř 100 tisíc Kč za elektřinu (přes 4500 USD), nicméně minery běží v Rochesteru v New Yorku, kde má Kodak domluveny s dodavateli elektřiny mnohem nižší ceny.
"Nejlepší" na tom je to, že zmíněný ASIC Bitmain Antminer S9 sám o sobě stojí přímo od výrobce $2320 (kvůli velkému zájmu a vyprodání jej překupníci prodávají až za $6000). To je cena bez toho, aniž byste ho museli po dvou letech vracet, platit za pronájem a ještě se dělit o polovinu výdělků, nicméně neplatíte za elektřinu. Prozatím se Kodaku podařilo pronajmout 80 těchto strojů a věří, že se jim podaří pronajmout dalších 300. Připomeňme však, že pronajímání minerů je ve světě běžná záležitost a ve většině případů ani zde nejde o nic až tak výhodného.
Zdroj: dpreview.com, cnbc.com