www.svethardware.cz
>
>
>

Simulace úspěšně vytvořila mladou galaxii bez temné hmoty

Simulace úspěšně vytvořila mladou galaxii bez temné hmoty
, , aktualita
Jeden z důkazů pro existenci temné hmoty se týká pozorovaných galaxií, jejichž podoba a dynamika neodpovídá objemu detekovatelné "běžné" hmoty. Nyní je tu ale nová počítačová simulace, v rámci níž se povedlo vytvořit galaxie právě bez temné hmoty.
K oblíbeným
reklama
Astronomové dnes berou existenci temné hmoty a energie v podstatě za hotovou věc, neboť bez jejich vlivu si jinak nedokáží vysvětlit pozorovanou podobu a pohyb galaxií či zrychlující se rozpínání vesmíru. S tím ovšem nesouhlasí tzv. Modifikovaná newtonovská dynamika (MOND), která tak navrhuje stále využívat newtonovské zákony (především ten o gravitaci), a to upravené tak, aby vysvětlily nesrovnalosti v křivkách rotačních rychlostí galaxií.
 
ze simulace galaxie na základě MOND 
 
Nyní se povedlo v rámci počítačové simulace a pomocí MOND vytvořit model galaxie, který vůbec nepočítá s temnou hmotou. To ale samo o sobě pochopitelně ani zdaleka nebude stačit k tomu, aby se vědecká komunita začala od temné hmoty odvracet.
 
síť tvořená galaxiemi (oranžová) a plynem (modrá) - počítačová simulace 
 
Teorie je taková, že po velkém třesku před 13,8 miliardami let nebyla hmota vesmíru rozprostřena rovnoměrně, jak se ukazuje z tzv. reliktního záření. Z této nerovnosti nakonec vznikla spletitá síť tvořená hmotou a temnou hmotou, v níž se začaly rodit hvězdy a následně galaxie soustředěné kolem supermasivních černých děr. 
 
Astronomové nemohou uspokojivě vysvětlit, jak by se mohl vesmír akcelerovaně rozpínat bez temné energie, a jak by mohly vzniknout galaxie v pozorované podobě bez temné hmoty, o čemž pojednává standardní kosmologický model. Problém je ten, že ačkoliv tento model dobře vysvětluje, co astronomové vidí pomocí svých teleskopů a jiných zařízení, přímé důkazy o temné hmotě zatím nejsou, což dává prostor malé skupině vědců k tomu, aby ostatní přesvědčovala o tom, že temná hmota neexistuje. 
 
reliktní záření
 
Standardní model kritizuje i astrofyzik Pavel Kroupa (Univerzita v Bonnu), dle nějž se z temné hmoty stalo dogma a reliktní záření nemusí být důkaz velkého třesku. Kroupa je tak zastánce MOND a tvrdí, že menší modifikací Newtonovských zákonů lze vysvětlit úkazy, na které ostatní potřebují temnou hmotu a energii. Doposud ovšem všechny počítačové modely založené na MOND selhaly, až nyní jeden uspěl, přičemž jeho spoluautor je právě i Kroupa. 
 
Význam nového modelu vyzdvihuje Erik Verlinde, teoretický fyzik z Univerzity v Amsterdamu a známý kritik teorie temné hmoty, dle nějž díky tomu odpadá argument, že bez této hmoty nemohou vzniknout galaxie. 
 
Astronom Avi Loeb z Harvardu ale namítá, že fyzika normální hmoty by nemohla vést k tomu, aby z malých variací v rozprostření hmoty po velkém třesku vznikla pozdější síť a v ní galaxie. Záření, které na temnou hmotu nemá mít vliv, by totiž tyto variace časem zahladilo. Čili Loeb vidí problém MOND především v tom, že nedokáže vysvětlit celou evoluci vesmíru od počátku do dnešního stavu a namítá, že bez temné hmoty by vesmír nemohl ani dospět do bodu, kdy se galaxie začaly tvořit. A krom toho nový model Kroupy a jeho kolegů zatím zahrnuje jen počáteční fáze tvorby galaxie, ne její růst a postupnou evoluci. Na tom se ale pracuje a později se máme dočkat i celého kosmologického modelu založeného na MOND. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple macOS Catalina 10.15.4 má zase problémy, s přenosem dat i pády Apple macOS Catalina 10.15.4 má zase problémy, s přenosem dat i pády
Operační systém macOS 10.15 Catalina si Apple asi za rámeček nedá. Poslední aktualizace 10.15.4 přináší další výrazné problémy. Systém má potíže s kopírováním dat, stabilitou i režimem spánku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Na MIT "přeložili" proteiny koronaviru SARS-CoV-2 pomocí AI na klasickou hudbu Na MIT "přeložili" proteiny koronaviru SARS-CoV-2 pomocí AI na klasickou hudbu
Umělá inteligence se dá použít k obrovskému počtu úkolů. Na Massachusetts Institute of Technology vyzkoušeli přeložit proteiny na výběžku koronaviru SARS-CoV-2 do podoby not a výsledné hudební skladby.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung zvyšuje zisky, koronavir ale mění rozložení zisků napříč divizemi Samsung zvyšuje zisky, koronavir ale mění rozložení zisků napříč divizemi
Korejská společnost Samsung vydala zprávu, kde očekává mírné zvýšení zisků. Počítá se však současně s výraznou změnou rozdělení příjmů a zisků mezi divizemi. Smartphony letí dolů, paměti naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AI pomáhá na Floridě s autonomním převozem testů na COVID-19 AI pomáhá na Floridě s autonomním převozem testů na COVID-19
V zájmu zvýšené bezpečnosti se na Floridě rozhodli přepravovat testy na COVID-19 pomocí autonomních vozů řízených pomocí umělé inteligence. Ty dokonce nemají ani záložního řidiče uvnitř vozu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Chyba v Apple Safari dovolovala převzetí kontroly nad webkamerou Chyba v Apple Safari dovolovala převzetí kontroly nad webkamerou
Internetový prohlížeč Safari není úplně bez bezpečnostních chyb. Přišel na to výzkumník Ryan Pickren, který zjistil, jak snadno se dá neoprávněně přistupovat k webkamerám obětí díky chybě prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala