reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Směrnice EU vyžaduje zdroje s alespoň 80 Plus Bronze

24.1.2014, Jan Vítek, aktualita
Směrnice EU vyžaduje zdroje s alespoň 80 Plus Bronze
Firmy zabývající se stavbou nových počítačů by měly vzít v potaz novou směrnici nařízenou Evropskou komisí, která se týká minimální účinnosti zdrojů montovaných do nových počítačů. Ty by měly dosahovat účinnosti alespoň na úrovni 80 Plus Bronze.
Konkrétně se jedná o směrnici číslo 617/2013, která vstoupí v platnost 1. června tohoto roku jako další část tzv. Ecodesign Directive (2009/125/EC). Tato direktiva má podnítit k využívání stále více energeticky účinných produktů v zemích Evropské unie.

O nové směrnici informuje firma Enermax, která zprávu pochopitelně spojila s nabídkou vlastních zdrojů, které nabízí i daleko vyšší účinnost než 80 Plus Bronze, ale to platí i pro řadu jiných firem. Pro firmy vyrábějící hotové počítače to znamená, že se od nich očekává použítí zdrojů, jejichž efektivita je při 50% zátěži alespoń 85 % a při 20% nebo 100% zátěži pak alespoň 82 %. Účiník musí být při 100% zátěži 0,9.

Směrnice 617/2013 se následně stane součástí certifikačního procesu CE, čili bez zdroje s 80 Plus Bronze nebude od června ani logo CE. Nicméně výrobci by obecně neměli mít problémy s osazováním takto účinných zdrojů, však označení 80 Plus Bronze je běžné a je to druhá nejnižší úroveň. Nyní jsou již na trhu zdroje také s certifikacemi 80 Plus Silver, Gold, Platinum a Titanium, která nově vyžaduje vysokou účinnost i při 10% zátěži, a to alespoň 90 %.

Zdroj: TZ Enermax
reklama