www.svethardware.cz
>
>
>
>

Smrt na Marsu: co se stane s tělem?

Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
, , aktualita
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
K oblíbeným
reklama
Pokud někdo alespoň mlhavě tuší, jaké prostředí nás čeká na Marsu, pak si snadno může představit, co se stane s lidským tělem, pokud bude ponecháno napospas přírodním procesům. Mars totiž známe jako mrazivou a suchou planetu, takže nepřekvapí, kdy experti mluví o mumifikaci. 
 
 
Nicholas Passalacqua, forenzní antropolog z Western Carolina University, mluví o tom, jak se v rámci vývoje života na Zemi objevily také (mikro)organismy, které dokáží ku svému prospěchu využívat biomasu jiných mrtvých organismů. A takové pochopitelně potřebují takové podmínky, jichž se jim na Marsu nedostane. 
 
Člověk si přitom s sebou přiveze bakterie a enzymy, které by za normálních okolností odstartovaly proces rozkladu poté, co proběhne postupně algor mortis (vychladnutí těla), livor mortis (hromadění krve působením gravitace) a rigor mortis (ztuhnutí). Poté už nastává autolýza, čili rozklad tkáně působením vlastních enzymů a k tomu pak přispějí také bakterie našeho trávicího traktu či následně vnější činitelé jako mrchožrouti či hmyz. Ty samozřejmě můžeme v případě přírodních podmínek Marsu rovnou vyloučit, pokud neplánujeme rovnou točit sci-fi horor. 
 
Mars je nyní již suchá a mrazivá planeta s velice řídkou atmosférou tvořenou převážně oxidem uhličitým a kyslík má podíl pouze 0,16 %. Teploty se pak většinou v průměru pohybují kolem -60 °C a jen zřídka ve dne vystoupají na teplotu jednotek stupňů pod nulou, aby v noci zase klesly až k -100 °C. Mimochodem aktuálně měří Perseverance na Marsu teploty mezi krásnými denními -20 °C a nočními -80 °C, což je jen o trošku horší než letošní srpen. 
 
Tělo tak ve venkovním prostoru velice rychle zmrzne a rozkladné procesy se zastaví, přičemž suché prostředí pak přispěje k tomu, aby nastoupilo postupné vysoušení těla sublimací, a tedy v podstatě mumifikace bez výrazného rozdílu v tom, zda by tělo zůstalo nechráněno na povrchu, nebo by bylo zakopáno. Výsledná mumie by pak mohla bez větších změn vydržet prakticky po neomezenou dobu, ale samozřejmě tu jsou i další vlivy, jako jsou změny teplot, působení Slunce a kosmického záření, prachových bouří, apod. 
 
Jak se tedy zbavit těla v prostředí Marsu? Nejjednodušší bude jeho zakopání, ovšem právě s tím, že nelze očekávat rozklad. Kremace pochopitelně není nejlepší způsob už jen vzhledem k tomu, jak náročná bude na energii a těžko dostupné zdroje (palivo, kyslík) či vůbec jen dovoz zařízení, které k tomu bude určené. A právě těžko dostupné zdroje mohou budoucí obyvatele inspirovat k recyklaci, což bez okolků znamená zahrabání zesnulého do kompostu v prostředí s kontrolovanou atmosférou, mikroorganismy, houbami, hmyzem, atp. Aneb jak i po smrti přispět k nakrmení celé kolonie.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: říjen 2021 Doporučené PC sestavy: říjen 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek28 komentářů
Phison o budoucích SSD: aktivní chlazení, L4 cache, vysoká spotřeba Phison o budoucích SSD: aktivní chlazení, L4 cache, vysoká spotřeba
Společnost Phison je jeden z nejznámějších výrobců kontrolerů pro SSD, jehož modely používá celá řada firem. Kdo jiný tak může poskytnout lepší náhled do budoucnosti SSD úložišť než CTO této firmy?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů
Společnost AMD se pochlubila finančními výsledky za třetí kvartál, které nejsou vůbec špatné, ostatně firma dokázala utržit o více než polovinu v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Intel kvůli nedostatečným kapacitám přestává vyrábět některé síťové karty Intel kvůli nedostatečným kapacitám přestává vyrábět některé síťové karty
Intel se rozhodl, že ze své nabídky vyřadí některé méně důležité produkty, což jsou pro něj evidentně síťové karty. Ne všechny, ale dost z nich tak brzy přestane být brzy vyráběno, což svědčí o jedné skutečnosti.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chystá Windows 11 ve verzi SE, jaká bude? Microsoft chystá Windows 11 ve verzi SE, jaká bude?
Microsoft si údajně chystá speciální verzi systému Windows 11 s označením SE, která by se měla zaměřit na vzdělávací instituce, ale mohla by být zajímavá i pro řadu běžných uživatelů, neboť má být zjednodušená či odlehčená. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů