www.svethardware.cz
>
>
>

Snapdragon 8cx Gen 3 pro PC slibuje 85% mezigenerační nárůst výkonu

Snapdragon 8cx Gen 3 pro PC slibuje 85% mezigenerační nárůst výkonu
, , aktualita
Qualcomm si pro nová a především mobilní PC chystá procesor Snapdragon 8cx Gen 3, který slibuje především jednu věc, a to nárůst výkonu o 85 procent oproti předchůdci. Jde ostatně už o 5nm čip. 
K oblíbeným
reklama
Snapdragon 8cx Gen 2 dorazil sotva letos na jaře jako 7nm SoC pro mobilní PC a už nám byl představen nástupce s očekávatelným označením Snapdragon 8cx Gen 3, který má svůj výkon navýšit rovnou o 85 procent, což zajistí krom jiné i přechod na novější 5nm výrobní proces. Zmíněný nárůst výkonu se přitom týká konkrétně procesorových jader a pokud jde o grafický výkon, ten by měl vzrůst o 60 procent. 
 
 
Příští modely PC vybavených 3. generací Snapdragonu 8cx by už tak nemusely být ve svém výkonu tak pozadu za procesory x86, ale jak uvádí i Miguel Nunes (vice president of product management, Qualcomm), Snapdragon 8cx Gen 3 míří do mainstreamu, čemuž by tak měl výkon odpovídat. 
 
Vedle toho Qualcomm představil ale také SoC Snapdragon 7c+ Gen 3, které budou určeny pro levná PC a Chromebooky. Jde o 6nm čipy, které mají oproti předchozí generaci nabídnout o 60 procent vyšší výkon CPU jader a o 70 procent silnější grafiku. A stejně jako Snapdragon 8cx Gen 3 bude mít i 7c+ Gen 3 podporu 5G konektivity. 
 
Bližší informace Qualcomm nesdělil, takže se nedozvídáme nic o taktech či o konkrétních jádre CPU, GPU či o DSP Hexagon. Víme však, že tu bude alespoň v případě Snapdragonu 8cx Gen 3 podpora LPDDR4X-4266, samozřejmě i NVMe SSD, dále dva výstupy (DisplayPort) pro 4K a podpora přehrávání videa v až 4K/120 s HDR. Hry by ale měly běžet spíše ve Full HD se snímkovací frekvencí do 120 Hz. 8cx Gen 3 také dostane podporu FastConnect 6900 a WiFi 6e pracující i na 6GHz kanálu. 
 
Obavy přitom vyvolává podpora neustále zapnutých kamer, neboť asi málokdo bude spokojen s vědomím, že jeho kamera v počítači je stále aktivní. Dle Qualcommu by ale ta měla fungovat spíše v režimu detekce přítomnosti uživatele před displejem, než aby jej opravdu snímala v plných detailech. Navíc tu bude podpora bezpečnostní architektury Microsoft Pluton, do níž spadá i zabezpečení kamer. 
 
Kdy ale přijdou na trh produkty založené na nových Snapdragon 8cx Gen 3 a 7c+? První by měly nastoupit někdy v první polovině příštího roku, ale niž bližšího se nedozvíme.
 
Zdroj: PCWorld


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel zvítězil ve svém odvolání v případě praktik použitých proti AMD Intel zvítězil ve svém odvolání v případě praktik použitých proti AMD
Jde o případ, který má své kořeny už v prvním dekádě tohoto století, kdy Intel bojoval proti nástupu firmy AMD a jejích úspěšných procesorů K7 či K8, vedle nichž Pentia s mikroarchitekturou Netburst nedokázala obstát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
Crytek ohlásil Crysis 4 Crytek ohlásil Crysis 4
Crytek v posledních letech nevypadal na to, že bychom od něj mohli automaticky očekávat čtvrtý hlavní díl v řadě Crysis, ale nyní je jasné, že ten se chystá. Co se dozvíme ze zveřejněného teaseru? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Amatérští nadšenci zkouší své štěstí v loterii sólo těžby Bitcoinu Amatérští nadšenci zkouší své štěstí v loterii sólo těžby Bitcoinu
Těžba Bitcoinu je už dávno spíše průmyslovou záležitostí, ale to neznamená, že v ní nemůže uspět i jednotlivec s výbavou, jejíž schopnosti ilustruje už jen to, že jde o rigy napojené přes USB. A co víc, jde tu dokonce o sólo těžbu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Továrna Toshiby na výrobu čipů postižena zemětřesením, výroba částečně obnovena Továrna Toshiby na výrobu čipů postižena zemětřesením, výroba částečně obnovena
O víkendu postihlo Japonsko zemětřesení, které poškodilo továrnu Toshiby v Oitě na jihu země. Tato továrna vyrábí dnes nedostatkové čipy např. pro automotive, což je právě v době čipové krize nemalým problémem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pentium G7400T za 64 dolarů se dostalo na 5,8 GHz Pentium G7400T za 64 dolarů se dostalo na 5,8 GHz
Procesory Intel Alder Lake-S opět dokazují, jak vysokých taktů jsou za určitých podmínek schopny. Nyní se ukázalo levné Pentium Gold G7400T, čili procesor s ofic. cenou 64 dolarů a sníženým TDP na 35 W. Chlazení ovšem zajistil tekutý dusík. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře