Ta Nas baterie nemá ani na počátku 4x větší kapacitu na gram, než lithiové. Kapacita v mAh se totiž dá porovnávat jen u baterií založených na stejných typech materiálů , které mají stejná napětí. Pokud se napětí liší, je nutné porovnávat kapacit ve Wh (mAh*střední napětí).
Rozsah napětí NaS baterie (údaje z článku) je 0,8 až 2,8 a střední 1,8V. U lithiových článků je rozpětí 2,8 až 4,2 V a jejich střední napětí 3,5 je téměř 2x vyšší než u NaS baterií. Počáteční kapacita NaS tedy není 4x, ale jen 2x vyšší. A protože po pár cyklech klesne o 25%, má asi smysl mluvit spíš jen o 1,5x vyšší kapacitě. Ale ani to není špatné. A mnohem důležitější je lepší dostupnost materiálů, ze kterých jsou vyrobeny.
Za porovnání stojí i Wh kapacita na gram na konci životnosti. Když u NaS vezmu za konec životnosti pokles na 50% počáteční kapacita a u lithiových běžných 80% počáteční kapacity, bude mít na konci životnosti NaS baterie 1,27x vyšší kapacitu na gram než lithiová, což je taky pěkné.
Odpovědět3 0
Už jsem se bál že letos nebude žádnej článek o zázračnejch bateriích. :-)
Odpovědět1 0
Najviacej sa mi pačil članok kolo roku 2000 o uhlikovich bateriach :) raz to bude lepšie, ale či sa dožijeme toho, v 2050 planujem dôchodok dufam že sa ich dožijem ešte v aktivnom veku :D
Odpovědět0 2
asi ste mysleli grafenove baterie...grafen sa uz v niektorych lipol bateriach na elektrodach pouziva...
Odpovědět0 0
Bože to je zase informační hodnota. Články mají úplně jiné napětí ale porovnáváme údaje mAh/g. A můžete říci při jakém napětí?
Odpovědět0 1
Já u mobilních zařízení nečekám že se lithium povede nahradit. To je po těch všech článcích tady o akumulátorech už velký sci-fi, ale věřím že by se mohli najít lepší levnější pro domácí solární panely, kde nemusí být velká hustota energie, ale je důležitá cena a životnost.
Odpovědět3 1
Nějak nerozumím tomu, co je špatného na tom, že ty NaS baterie mají 50% pokles kapacity po 1000 cyklech. Pořád by měly ještě 2x takovou kapacitu, než nové lithiové.
Odpovědět0 2
Pokud by se to nakonfigurovalo tak, aby to uživatel nepoznal (tzn. v podstatě by se do nevyužitelného bufferu narvala více než polovina kapacity), pak by to nemuselo být marné. Jenže co se dívám znovu na ten článek, problémem by mohlo být mnohem nižší napětí (což tam doplním).
Odpovědět2 0
Spíš než problém, tak čistě jen změna v zapojení. Stejně se kvůli výslednému napětí skládají vysoké počty článků za sebe.
Odpovědět0 0