www.svethardware.cz
>
>

Solární kogenerátor od Tulane University přináší 85% účinnost

Solární kogenerátor od Tulane University přináší 85% účinnost
, , aktualita
Ekologické generování energie je velkým tématem posledních let. Na Tulane University se ale nezabývali jen elektřinou, ale kogeneračními systémy pro více druhů energie. Jejich nová solární varianta generuje elektřinu a teplo s 85% účinností.
K oblíbeným
reklama
Vědci zkouší přijít s co nejlepšími solárními panely pro generování elektřiny, nicméně elektrická energie zdaleka není jedinou, kterou lidé potřebují. Proto stoupá i úsilí ve vývoji kogeneračních systémů, které vedle elektrické energie budou generovat i jiné typy. Na Tulane University tak vytvořili nový opravdu hodně účinný kogenerační systém, který využívá solární energie. Jeho celková účinnost činí 85,1 % (+/-3,3 %). Dosavadní kogenerační systémy byly většinou hodně drahé, ale nový systém má přinášet vysoký výkon při přijatelné ceně.
 
Solární kogenerační jednotka
 
Celé to funguje tak, že dole je velké 2,72 m2 zakulacené parabolické zrcadlo, nad nímž je hybridní solární přijímač. Tam je celkem 80 malých propustných solárních panelů, které spolu mohou vytvářet až 138 W (+/-5 W) elektrické energie zejména z viditelného spektra světla. To není mnoho, ale zdaleka nejde o jedinou energii, kterou systém dokáže vygenerovat. Chladicí systém těchto panelů udržuje teplotu v přijatelných mezích tak, aby se jim nezkracovala životnost a pracovaly v ideálních podmínkách. Výstupem tohoto systému je horká voda a výkon 903 W (+/-45 W, průměrně 34 °C, maximálně 56 °C).
 
Nezachycená spektra světla putují systémem dál (především zbývající infračervené záření) do další části, která ho koncentruje a v příslušném okruhu vzniká horká pára s teplotou až 248 °C. Tato část systému přináší efektivitu až 92 % a dosahuje výkonu 1139 W (+/- 57 W). Celkově tak lze v různých formách zachytit 2180 W. Ztráty systému jsou tak tvořeny např. stínem samotného ramena s přijímačem a odrazivostí zrcadla, která není 100%. Dle vědců by 8 takových zařízení mohlo v San Diegu za běžného dne vygenerovat 4,24 KWh elektrické a 17,6 kWh tepelné energie. Hovoří se také o tom, že cena energie by mohla dosahovat 3 centů (0,7 Kč) za kWh.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše
V továrně firmy TSMC na Tchaj-waně přerušil výrobu výpadek proudu, což se dle odhadů týká až 40.000 waferů. Nejde sice o nejmodernější provoz, ovšem nyní každá taková událost může jen dále narušit běh firem, které čekají na své čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby
Problémy se značně nevyrovnanou nabídkou a poptávkou začínají zasahovat i průmyslové velikány. Společnost Apple se potýká s nedostatkem displejů, jejichž výrobci nemají dost kontrolerů a nyní se ozývá také Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS
Technologie DLSS představuje velice vítanou možnost, jak zvýšit snímkovací frekvenci i s prakticky neznatelným snížením kvality obrazu. Je tak pouze dobře, že se její podpora rozšiřuje a nyní i v rámci enginu Unity.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře