www.svethardware.cz
>
>

Solární kogenerátor od Tulane University přináší 85% účinnost

Solární kogenerátor od Tulane University přináší 85% účinnost
, , aktualita
Ekologické generování energie je velkým tématem posledních let. Na Tulane University se ale nezabývali jen elektřinou, ale kogeneračními systémy pro více druhů energie. Jejich nová solární varianta generuje elektřinu a teplo s 85% účinností.
K oblíbeným
reklama
Vědci zkouší přijít s co nejlepšími solárními panely pro generování elektřiny, nicméně elektrická energie zdaleka není jedinou, kterou lidé potřebují. Proto stoupá i úsilí ve vývoji kogeneračních systémů, které vedle elektrické energie budou generovat i jiné typy. Na Tulane University tak vytvořili nový opravdu hodně účinný kogenerační systém, který využívá solární energie. Jeho celková účinnost činí 85,1 % (+/-3,3 %). Dosavadní kogenerační systémy byly většinou hodně drahé, ale nový systém má přinášet vysoký výkon při přijatelné ceně.
 
Solární kogenerační jednotka
 
Celé to funguje tak, že dole je velké 2,72 m2 zakulacené parabolické zrcadlo, nad nímž je hybridní solární přijímač. Tam je celkem 80 malých propustných solárních panelů, které spolu mohou vytvářet až 138 W (+/-5 W) elektrické energie zejména z viditelného spektra světla. To není mnoho, ale zdaleka nejde o jedinou energii, kterou systém dokáže vygenerovat. Chladicí systém těchto panelů udržuje teplotu v přijatelných mezích tak, aby se jim nezkracovala životnost a pracovaly v ideálních podmínkách. Výstupem tohoto systému je horká voda a výkon 903 W (+/-45 W, průměrně 34 °C, maximálně 56 °C).
 
Nezachycená spektra světla putují systémem dál (především zbývající infračervené záření) do další části, která ho koncentruje a v příslušném okruhu vzniká horká pára s teplotou až 248 °C. Tato část systému přináší efektivitu až 92 % a dosahuje výkonu 1139 W (+/- 57 W). Celkově tak lze v různých formách zachytit 2180 W. Ztráty systému jsou tak tvořeny např. stínem samotného ramena s přijímačem a odrazivostí zrcadla, která není 100%. Dle vědců by 8 takových zařízení mohlo v San Diegu za běžného dne vygenerovat 4,24 KWh elektrické a 17,6 kWh tepelné energie. Hovoří se také o tom, že cena energie by mohla dosahovat 3 centů (0,7 Kč) za kWh.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů