www.svethardware.cz
>
>
>

Solární letoun poprvé přeletěl Atlantik

Solární letoun poprvé přeletěl Atlantik
, , aktualita
Letadlo Solar Impulse 2 pilotované švýcarským dobrodruhem Bertrandem Piccardem tento týden přelétlo Atlantický oceán. Podstatný je fakt, že během své cesty z New Yorku do Sevilly využívalo výhradně sluneční pohon.
K oblíbeným
reklama
Ve čtvrtek ráno ve španělské Seville přistál stroj Solar Impulse 2, který jako vůbec první sluncem poháněný letoun překonal Atlantický oceán. Z New Yorku letadlo vzlétlo v pondělí, k absolvování 6265 km dlouhého letu potřebovalo 71 hodin a 8 minut. Vybraná trasa přes Atlantik má samozřejmě také symbolickou funkci, protože stejný oceán se v minulosti snažily překonat také jiné dopravní prostředky, třeba první parník, letadlo, balón či vzducholoď. Před 89 lety přeletěl Atlantik Charles Lindbergh s hornoplošníkem Spirit of St. Louis. Teď se o to úspěšně pokusil sluncem poháněný letoun, který má být ukázkou pokroku techniky a možností ekologické dopravy.

Pilotem Solaru Impulse 2 nebyl nikdo jiný než dobrodruh Bertrand Piccard, který si během letu neodpustil pořízení selfie nad Atlantickým oceánem (viz obrázek níže). 58letý Švýcar je držitelem několika leteckých rekordů, například v roce 1999 jako první balónem obletěl svět bez mezipřistání. Rekord za nejdelší let pilotovaný jedním člověkem si ovšem neodnesl, jeho držitelem je totiž André Borschberg, spoluzakladatel projektu Solar Impulse, který solární letoun pilotoval po dobu 117 hodin. Vzhledem k nezávislosti na pohonných hmotách není při letu omezujícím faktorem ani tak samotný stroj, jako spíše pilot, který samozřejmě v malém kokpitu nemůže strávit déle než několik dnů.

Letadlo Solar Impulse 2 má rozpětí křídel přibližně 72 metrů, na povrchu nese 17 tisíc solárních panelů a neobejde se ani bez čtyř lithium-iontových baterií o hmotnosti 633 kg. O pohon se stará čtveřice elektromotorů, které zajišťují maximální rychlost letu 140 kilometrů za hodinu. Celkem už bylo během projektu uspořádáno patnáct letů o celkové délce přes 460 hodin a vzdálenosti 36 tisíc kilometrů. Během nich letadlo spotřebovalo energii 9 929 kWh, kterou získalo výhradně ze slunečního svitu. Od počátku je hlavním cílem projektu obletět pomocí solárního letadla svět, k jeho splnění mají teď tvůrci zase o kus blíže.


Zdroje: Solarimpulse.com, Engadget.com
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře