Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sony oficiálně představuje PlayStation 4

21.2.2013, Jan Vítek, aktualita
Sony oficiálně představuje PlayStation 4
Společnost Sony dnes oficiálně představila svou novou herní konzoli PlayStation 4, což ovšem neznamená, že bychom si ji mohli hned koupit. Bylo pouze uvedeno, že je na cestě a k dispozici bude do konce tohoto roku, čímž tedy nová zpráva...
Společnost Sony dnes oficiálně představila svou novou herní konzoli PlayStation 4, což ovšem neznamená, že bychom si ji mohli hned koupit. Bylo pouze uvedeno, že je na cestě a k dispozici bude do konce tohoto roku, čímž tedy nová zpráva dostala poněkud hořkou příchuť. Blíže bude PlayStation 4 představena v létě na E3, neboť Sony sice o ní uspořádalo dvouhodinovou konferenci, ale samotná konzole se v ní ani neobjevila.

Již tu máme ale nástin použitého hardwaru, který již nebude založen na architektuře Power PC, ale na platformě AMD Jaguar, která bude použita jako nástupce Bobcat. V PC světě tak jde o procesorová jádra v nízkospotřebových APU určených pro netbooky, nettopy a podobné nevýkonné stroje. Dále tu bude grafika AMD Radeon s výkonem 1,84 TFLOPS, což je tak na úrovni minulé generace desktopových grafik AMD, pak byla zmíněna 8GB paměť (konzoli bude možné uspat jako PC) 6rychlostní mechanika Blu-ray, porty USB 3.0, gigabitový Ethernet s Wi-Fi 802.11n, HDMI, AV výstup a optický audio výstup. Specifikace tedy nejsou oslnivé, ale to se ostatně dalo očekávat, nicméně je také jasné, že hry z PS3 zde fungovat nebudou.

Hlavní APU zde bude doplňovat čip, který se bude výlučně starat o zpracování videa, přičemž Sony nám dá možnost sdílet video z her, a to prý stejně snadno, jako dnes sdílíme obrázky. To tedy znamená, že by neměl být problém přímo při hraní zaznamenávat video na disk, aniž by to samotnou hru nějak zpomalovalo.

Dále tu bude nový ovladač Dualshock s touchpadem uprostřed, malým tlačítkem Share (asi právě i pro sdílení videí) a přepracovanými tlačítky. Krom toho bude k dispozici také ovladač s vestavěným reproduktorem a výstupem na sluchátka. Nezapomnělo se ani na konkurenta pohybových ovladačů jiných firem, který byl představen jako PlayStation 4 Eye, ovšem s vizáží podobnou Kinectu od Microsoftu. Obsahuje dvě kamery s vysokým rozlišením a čtyři mikrofony, takže bude možné hry ovládat pohyby a hlasem.
Killzone


Sony také pracovalo na tom, aby uživatel dostal vše co nejdřív (pokud tedy nepočítáme dostupnost samotné konzole), takže hry mají být spustitelné a hratelné i předtím, než se celé stáhnou. To je celkem zajímavá a přitom velmi jednoduchá funkce, však není třeba čekat na to, až se stáhnou data k pozdějším částem hry. Nebyly ale zveřejněny detaily o online platformě a místo toho se přednáška věnovala "sociálnímu aspektu", čili tomu, že budeme moci sledovat, co kupují a hrají přátelé a právě zde má hrát nezanedbatelnou roli sdílení videa z her.

A nakonec cena. Ta samozřejmě ještě nebyla oznámena, ovšem spekuluje se o částce 430 až 530 USD.

Zdroj: Tested.com