www.svethardware.cz
>
>
>
>

Space Launch System vs. orbitální čerpací stanice: návrh firmy ULA v politice prohrál

Space Launch System vs. orbitální čerpací stanice: návrh firmy ULA v politice prohrál
, , aktualita
Na Twitteru se rozhořela diskuse, do níž přispěl také bývalý inženýr firmy United Launch Alliance (ULA). Dle něj stále vyvíjený systém SLS v jednu dobu soupeřil s konceptem tankování raket na oběžné dráze. 
K oblíbeným
reklama
NASA pracuje už řadu let na Space Launch System (SLS), výkonných raketách, které mají být schopny nastoupit za raketoplány, ovšem pochopitelně ne se stejnými možnostmi. Výkonem však mají být srovnatelné i se samotným Saturnem V, přičemž tento projekt se už velice prodražil a prodloužil. Spolkl už 14 miliard dolarů a vyžádal si masivní politickou podporu k tomu, aby vůbec přežil. 
 
NASA SLS
 
Nyní se od bývalého inženýra z ULA dozvídáme, jak SLS zadusil vývoj orbitálního systému pro tankování raket, jistý ACES. Možnost tankování paliva do raket na orbitě je přitom velice zajímavá, protože zdaleka nejvíce paliva se spotřebuje při startu na to, aby raketa překonala odpor vzduchu, přitažlivost Země a získala potřebnou rychlost. A pokud by si mohla své zásoby paliva na oběžné dráze alespoň částečně obnovit, rázem by se tím její akční rádius značně rozšířil. 
 
 
George Sowers, který dříve pracoval v ULA v rámci jisté skupiny pro vývoj pokročilých vesmírných programů, v reakci na tweety Erica Bergera z Ars Technica sdělil, že právě jeho tým zveřejnil několik prací na téma orbitálních čerpacích stanic. Sowers tvrdí, že tyto práce ukázaly realizovatelnost takových zařízení, která by umožnila i tehdejším komerčním raketám vykonat velice podobnou práci, jaká se očekává od SLS. Konkrétně to je zmíněný ACES, čili Advanced Cryogenic Evolved Stage: 
 
 
Vypadá to, že za zařízení jako ACES někdo kdysi mohutně loboval, neboť dle objevených záznamů měl senátor Richard Shelby volat do NASA, aby zanechal zprávu, že pokud ještě uslyší jedno slovo o čerpacích stanicích, zruší celý Space Technology Program. 
 
Právě na to Sowers reagoval, že právě to bylo namířeno proti němu a jeho skupině v ULA, která se snažila ukázat, čím by čerpací stanice mohly být prospěšné s využitím tehdejších komerčních raket. 
 
V roce 2011 chtěla ULA (podnik firem Boeing a Lockheed Martin) testovat systém ACES přímo ve vesmíru a dle Sowerse bylo zvláště vedení Boeingu z této snahy velice rozladěno. A když si uvědomíme, že právě Boeing byl a stále je hlavním smluvním dodavatelem programu SLS, pak není těžké zjistit důvod k tomuto rozladění. Systém ACES by totiž mohl být mnohem levnější. 
 
Sowers tak mluví o obrovském tlaku a snaze jej propustit, nicméně sám měl velkou podporu od svých přímých nadřízených. I tak však byl systém ACES postupně pohřben a velký podíl má na tom právě senátor Shelby, v jehož domovském státě se nachází Marshall Space Flight Center, kde probíhá podstatná část vývoje SLS. 
 
Nicméně ULA stále tvrdí, že ACES v jejích vývojových plánech stále figuruje, ovšem podobné ambice má také SpaceX, která bude potřebovat možnost doplňovat palivo ve vesmíru (či na cizích světech) kvůli svým budoucím misím s raketami Starship. Nikdo by se tak nedivil, kdyby se na ACES zapomnělo už jen kvůli minulosti. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář