reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX mělo loni 61 startů, více než v roce 2020 a 2021 dohromady

3.1.2023, Milan Šurkala, aktualita
SpaceX mělo loni 61 startů, více než v roce 2020 a 2021 dohromady
SpaceX se stala velmi úspěšnou společností a loňský rok 2022 byl ve znamení rekordně vysokého počtu letů do vesmíru. Ten totiž překonal oba dva předchozí roky dohromady a v průměru se létalo častěji než jednou týdně.
Společnost SpaceX Elona Muska měla rekordní rok 2022. Zatímco v roce 2020 letěly její rakety do vesmíru 26krát a v roce 2021 celkem 31krát, loni už to bylo 61 misí, což dělá v průměru více než jednu týdně. Většina z nich využila Falcon 9, pouze jedinkrát byl využit Falcon Heavy (v podstatě trojice Falconů 9). Od roku 2012, kdy poprvé dopravila náklad na ISS a letěla toho roku jen 2krát, se počet letů výrazně zvyšuje. V roce 2020 navíc začala létat pro NASA s lidskou posádkou a USA tak poprvé od ukončení programu Space Shuttle z roku 2011 může vypravovat astronauty z americké půdy.
 
SpaceX
ilustrační foto, autor: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0, přes Flickr
 
Dodnes SpaceX letělo do vesmíru celkem 198krát. Jeho hlavním přínosem je znovupoužitelnost nosných raket, přičemž těm se povedlo přistát 159krát. K jejich znovupoužití pak došlo ve 133 případech. Do budoucna se chystá nosič Super Heavy s kosmickou lodí Starship, který by měl dostat lidi znovu na povrch Měsíce v rámci mise NASA Artemis III, a to poprvé i ženu a člověka jiné barvy pleti. Starship má být použit také k vesmírnému výletu japonského miliardáře Yusaku Maezawa, se kterým poletí i 8 umělců včetně českého zástupce, Yemiho. Dosavadní plány sice hovoří o roku 2023, nicméně už nyní se zdá, že se letošní start nestihne.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama