www.svethardware.cz
>
>
>
>

SpaceX poprvé vyzkoušela jádro výkonné rakety Falcon Heavy

SpaceX poprvé vyzkoušela jádro výkonné rakety Falcon Heavy
, , aktualita
Společnost SpaceX už stihla poprvé vyzkoušet jádro rakety Falcon Heavy, které představuje hlavní středový stupeň, který bude později doplněn o dva první stupně z raket Falcon 9. Prozatím šlo o statickou zkoušku zážehu na zemi.
reklama
Pro SpaceX jde o úspěšnou zkoušku, a tedy i o velký krok ve vývoji raket Falcon Heavy, jejichž výkonu bude třeba na to, aby se firma dokázala vydat dále do vesmíru. Krom toho bude pochopitelně schopna rozšířit i své komerční aktivity, neboť bude schopna vynášet na orbitu více nákladu a do větší výšky.

Jádro Falcon Heavy bylo vyzkoušeno v zařízení SpaceX Rocket Development Facility umístěné mezi Dallasem a Houstonem a podívat se na to můžeme v přiloženém videu, kde je prezentována i samotná raketa Falcon Heavy.


Až bude nová raketa dokončena, bude měřit cca 70 metrů a vynese až 64 metrických tun na nízkou orbitu a maximálně 22 tun na geostacionární orbitu, a to podle toho, zda pak přistanou všechny, nebo ani jeden z prvních stupňů. Pokud SpaceX nepředběhne někdo jiný, pak bude Falcon Heavy nejsilnějším používaným nosičem od dob rakety Saturn V, která dostala člověka na Měsíc. Pokud jde o cestu na Mars, pak na tu dokáže Falcon Heavy vypravit až necelých 17 tun nákladu, což je několikanásobně více v porovnání se 4 tunami samotné rakety Falcon 9.

Falcon Heavy tak značně spoléhá na technologie z rakety Falcon 9, která funguje už od roku 2010. Nyní byl vyzkoušen středový první stupeň, který je vytvořen z modifikovaného prvního stupně Falconu 9. Celkem tak raketu vynese do výšky síla 27 motorů Merlin, pak nejdříve odpadnou a případně se vrátí na zem dva postranní stupně, po nich i středový a raketa bude pokračovat dále díky druhému stupni, který už má stejně jako na Falcon 9 jediný motor Merlin.

Z našeho pohledu to vypadá, že SpaceX muselo prostě "připlácnout" k Falconu 9 dva další stupně, ale Elon Musk udává, že šlo o "příšerně složitý" úkol. Nyní se ale vývoj Falcon Heavy už chýlí ke konci a tato raketa by tak měla brzy poprvé startovat, což se dle předpokladů stane ke konci léta. To bude zajímavé už jen díky tomu, že nyní už nebude přistávat pouze jeden, ale rovnou tři první stupně rakety, které pak budou připraveny pro další start. Později chce SpaceX začít s opětovným využíváním i druhých stupňů, které se tak rovněž budou vracet na zem. A konečně, co se týče prvního startu Falcon Heavy, využity budou už dva postranní stupně z raket Falcon 9, které se už jednou do vesmíru podívaly. Ostatně SpaceX jich má dnes v zásobě celkem 10, z nichž jeden už letěl dvakrát.

Zdroj: Space

reklama
Nejnovější články
Microsoft nabízí vysokou odměnu při hledání dalších chyb typu Meltdown a Spectre Microsoft nabízí vysokou odměnu při hledání dalších chyb typu Meltdown a Spectre
Exploity Meltdown a Spectre měly a ještě budou mít značné dopady na celý IT průmysl, do nichž by se odměna od Microsoftu mnohokrát schovala. Nicméně jde o slušný čtvrt milion dolarů, který Redmond nyní nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí externí box s Radeonem RX 580 Gigabyte nabízí externí box s Radeonem RX 580
Aktuálně jsou externí boxy vybavené desktopovými grafickými kartami velice zajímavé zboží, neboť mohou být paradoxně i levnější než samotné karty. Proto se vyplatí si všimnout i nového RX 580 Gaming Box od firmy Gigabyte.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI ukázalo kartu Gaming Storage do běžných PC pro velice rychlé úložiště MSI ukázalo kartu Gaming Storage do běžných PC pro velice rychlé úložiště
Společnost MSI je dobře známá pro své herní notebooky i PC, kde často používá úložná řešení zvaná Super RAID. Jde prostě o podporu více SSD zapojených v režimu striping a o tom samém je i karta Gaming Storage.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo
Díky zařízení Kepler Space Telescope bylo identifikováno už více než 2000 exoplanet a další bezpochyby na své objevení teprve čekají, neboť analýza dat ještě bude nějakou dobu trvat. Nicméně samotnému teleskopu dochází čas společně s palivem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Do Star Wars Battlefront 2 nakonec opravdu přichází mikrotransakce Do Star Wars Battlefront 2 nakonec opravdu přichází mikrotransakce
Dá se říci, že vody kolem hry Star Wars Battlefront II už konečně utichly a nyní je opět zčeří společnost Electronic Arts, která připravila přepracovaný systém mikrotransakcí i postupu ve hře. Co je nového?
Dnes, aktualita, Jan Vítek