www.svethardware.cz
>
>
>

SpaceX poprvé vyzkoušela jádro výkonné rakety Falcon Heavy

SpaceX poprvé vyzkoušela jádro výkonné rakety Falcon Heavy
, , aktualita
Společnost SpaceX už stihla poprvé vyzkoušet jádro rakety Falcon Heavy, které představuje hlavní středový stupeň, který bude později doplněn o dva první stupně z raket Falcon 9. Prozatím šlo o statickou zkoušku zážehu na zemi.reklama
Pro SpaceX jde o úspěšnou zkoušku, a tedy i o velký krok ve vývoji raket Falcon Heavy, jejichž výkonu bude třeba na to, aby se firma dokázala vydat dále do vesmíru. Krom toho bude pochopitelně schopna rozšířit i své komerční aktivity, neboť bude schopna vynášet na orbitu více nákladu a do větší výšky.

Jádro Falcon Heavy bylo vyzkoušeno v zařízení SpaceX Rocket Development Facility umístěné mezi Dallasem a Houstonem a podívat se na to můžeme v přiloženém videu, kde je prezentována i samotná raketa Falcon Heavy.


Až bude nová raketa dokončena, bude měřit cca 70 metrů a vynese až 64 metrických tun na nízkou orbitu a maximálně 22 tun na geostacionární orbitu, a to podle toho, zda pak přistanou všechny, nebo ani jeden z prvních stupňů. Pokud SpaceX nepředběhne někdo jiný, pak bude Falcon Heavy nejsilnějším používaným nosičem od dob rakety Saturn V, která dostala člověka na Měsíc. Pokud jde o cestu na Mars, pak na tu dokáže Falcon Heavy vypravit až necelých 17 tun nákladu, což je několikanásobně více v porovnání se 4 tunami samotné rakety Falcon 9.

Falcon Heavy tak značně spoléhá na technologie z rakety Falcon 9, která funguje už od roku 2010. Nyní byl vyzkoušen středový první stupeň, který je vytvořen z modifikovaného prvního stupně Falconu 9. Celkem tak raketu vynese do výšky síla 27 motorů Merlin, pak nejdříve odpadnou a případně se vrátí na zem dva postranní stupně, po nich i středový a raketa bude pokračovat dále díky druhému stupni, který už má stejně jako na Falcon 9 jediný motor Merlin.

Z našeho pohledu to vypadá, že SpaceX muselo prostě "připlácnout" k Falconu 9 dva další stupně, ale Elon Musk udává, že šlo o "příšerně složitý" úkol. Nyní se ale vývoj Falcon Heavy už chýlí ke konci a tato raketa by tak měla brzy poprvé startovat, což se dle předpokladů stane ke konci léta. To bude zajímavé už jen díky tomu, že nyní už nebude přistávat pouze jeden, ale rovnou tři první stupně rakety, které pak budou připraveny pro další start. Později chce SpaceX začít s opětovným využíváním i druhých stupňů, které se tak rovněž budou vracet na zem. A konečně, co se týče prvního startu Falcon Heavy, využity budou už dva postranní stupně z raket Falcon 9, které se už jednou do vesmíru podívaly. Ostatně SpaceX jich má dnes v zásobě celkem 10, z nichž jeden už letěl dvakrát.

Zdroj: Space

reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-7980XE s 18 jádry otestován Intel Core i9-7980XE s 18 jádry otestován
Očekávaný 18jádrový procesor Core i9-7980XE od Intelu se dočkal prvních testů ještě před svým oficiálním představením. Jde o nejlepší odpověď na nástup procesorů Threadripper, kterou má Intel připravenou. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty
EVGA si připravila specialitku pro nenapravitelné hardwarové nadšence, kteří se snaží ze svých komponent mačkat maximum. Jedná se o kartu Epower V s výkonným 12+2fázovým napájením grafických karet.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země? Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země?
Stephen Petranek se ve své knize How We'll Live on Mars zabývá otázkou přežití lidí v nehostinném vesmíru daleko od ochrany a zdrojů Země. Je tak možné dlouhodobě přežít s tím, co lze získat jinde? 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu
Grafické karty AMD Radeon RX Vega rozhodně neudělaly díru do herního světa. Už sice konečně dorazily i na náš trh, ovšem ceny jsou vysoké a na nereferenční karty bez "fukarového chladiče" zatím nikde nenajdeme. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel investoval miliardu dolarů do AI společností Intel investoval miliardu dolarů do AI společností
Intel se rozhodl, že si vybuduje celý ekosystém pro umělou inteligenci (AI), do čehož hodlá mohutně investovat. Brian Krzanich (CEO) nám k tomu řekne, co tím jeho firma sleduje a koho všeho podporuje a už i podpořila.
Včera,  aktualita, Jan Vítek