www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

SpaceX vyzkoušeli padáky pro kapsli lodi Dragon

SpaceX vyzkoušeli padáky pro kapsli lodi Dragon
, , aktualita
Společnost SpaceX oznamuje další úspěch týkající se své lodě Dragon. Tu se chystá využít i americká NASA pro dopravu lidí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a nyní byly úspěšně vyzkoušeny padáky její kapsle.
K oblíbeným
reklama
SpaceX se snaží využít první stupeň rakety Falcon 9 pro opětovné nasazení, což znamená, že ten má za úkol se bezpečně snést na přistávací platformu. Firma je už jen krůček k tomu, aby se jí poprvé podařilo s ním přistát na plovoucí platformě, kde je to kvůli vlnám daleko těžší než na pevné zemi. Lodě Dragon jsou ale další projekt, který již získal zájem agentury NASA hledající způsob, jak nahradit již dávno dosloužilé raketoplány. Chystá se tak program NASA Commercial Crew Program, jehož součástí je vedle Boeingu také SpaceX a lodi Dragon. Právě jejich padákový systém pro bezpečné dopravení kapsle s astronauty byl nyní vyzkoušen.K dopravě lidí bude tedy využita kapsle v lodi Dragon v2, jejíž návrh ještě nebyl zcela dokončen. Nyní byl ale učiněn další důležitý krok, díky němuž se ověřila efektivita a spolehlivost padákového systému. A vzhledem k tomu, že loď Dragon v2 ještě není hotova, na koncích padákových lan nebyla v testu ona, ale pouze vhodně dimenzované závaží, které ve vzduchu brzdily čtyři běžně vypadající padáky.

Nešlo tedy o ostrý test lodi, takže závaží neklesalo z vesmírného prostoru. Namísto toho bylo shozeno nad Arizonou z letounu C-130 (známý Lockheed Hercules). Hlavní padáky byly vytaženy ven díky dalšímu padáku, který poté odpadl a ony se mohly po nabrání vzduchu postupně rozevřít. To ve u nich všech podařilo bez problémů a nyní bude následovat jejich prohlídka, která odhalí případná poškození. Nyní tedy byl test proveden nad arizonskou pouští, ale v ostrém provozu bude kapsle lodi Dragon dopadat do oceánu, stejně jako v případě programu Apollo, což NASA díky raketoplánům nezažila již dlouhá desetiletí.


Pro NASA i SpaceX je to další krůček k nasazení lodí Dragon namísto ruských Sojuzů, na něž se nyní musí američtí a jiní astronauti při cestě k ISS spoléhat. První lety v rámci Commercial Crew Program mají proběhnout na konci roku 2017 nebo na začátku dalšího roku. SpaceX ale nechce spoléhat pouze na padáky a doufá, že lodi Dragon v2 budou nakonec schopny stejně jako Falcon 9 vertikálního přistání s využitím trysek. Tento systém firma nedávno také otestovala a v jeho rámci využila motory SuperDraco pro jemné dosednutí makety lodi Dragon. Ty byly schopny ji po několik sekund udržet víceméně nehybně ve vzduchu. Stejné motory mají být využity v nouzovém katapultovacím systému pro případ, že by raketa samotná selhala.

Právě padáky a katapultovací systém mohou dobře posloužit pro záchranu posádky v případě, že by loď Falcon 9 při cestě do vesmíru fatálně selhala, což se zatím mělo stát jen jednou (samozřejmě bez posádky).

Zdroj: Extremetech

reklama
Nejnovější články
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD
Americký prezident Joe Biden se už dříve zaměřil na celosvětový problém s nedostatečnou kapacitou produkce počítačových čipů, který ohrožuje řadu dalších odvětví. Nařídil tak podrobné přezkoumání stavu průmyslu a dodavatelských řetězců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů