Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars

, , aktualita
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX označuje motory Raptor za pohonné jednotky, které umožní jejím raketám nabrat rychlost pro meziplanetární mise. Oproti používaným motorům Merlin 1D v současné generaci raket Falcon 9 je Raptor navržen tak, aby vyvinul více než trojnásobný tah. Bude tak jednak mnohem výkonnější a vedle toho se od něj očekává, že by měl i srazit náklady na vynášení nákladu do vesmíru.


Motor Raptor byl vyvíjen dlouhých sedm let i s finanční pomocí US Air Force a namísto paliva RP1, vysoce rafinovanou verzí kerosinu s tekutým kyslíkem, využívá metan a tekutý kyslík. Ve spalovací komoře také dosahuje vyšších tlaků, díky čemuž vyvíjí i mnohem vyšší tah, zatímco rozměry jsou s motorem Merlin 1D srovnatelné. Jak Elon Musk uvedl ve svém tweetu, cílem při vývoje motoru Raptor je zážeh na 382 sekund s tahem 3 MN při tlaku 300 barů (30 MPa).


Nyní byl tedy Raptor poprvé úspěšně vyzkoušen, a to pochopitelně zatím na zemi, a to v texaském zařízení SpaceX McGregor. Elon Musk ale zatím neprozradil, jaký tah motor při zkoušce vyvinul a jak dlouho byl v provozu. Raptor je však na dobré cestě nahradit motory Merlin a rozhodně bude využit i pro mise na Mars plánované společností SpaceX, které mají začít už v roce 2018 vysláním první sondy. Později se k Marsu má vydat stotunová loď Mars Colonial Transporter, kterou mají také pohánět motory Raptor.

Zdroj: Elon Musk

reklama