www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná

SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
, , aktualita
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
K oblíbeným
reklama
SpaceX provedla test přímo při startu rakety Falcon 9, jak bylo plánováno, čili šlo o test přímo v reálných podmínkách. Situace byla taková, že raketa po startu překonala rychlost zvuku a dosáhla maximálního dynamického zatížení (Max Q) při průletu atmosférou a až pak byl simulován problém a aktivován záchranný systém lodi Dragon. Ta tak zažehla své motory Superdraco a zakrátko se dostala do bezpečné vzdálenosti od rakety. 
 
 
Dalo se přitom očekávat, že předčasně odpojený Dragon způsobí problémy samotné raketě Falcon 9 a ty také nastaly. Ta se totiž poté destabilizovala a explodovala, přičemž Dragon byl v té době už v bezpečné vzdálenosti a my mohli díky tomu alespoň sledovat daný test skutečně se vším, co by šlo očekávat při reálných potížích. 
 
 
Start rakety v přiloženém videu nastane v čase 18:40 a celý test až po přistání Dragonu na padácích do oceánu trvá pouze devět minut. Loď po svém odpojení nespoléhá jen na zemskou přitažlivost a sadu brzdných a hlavních padáků. Musí také co nejdříve odhodit svůj servisní modul, který už představuje jen nepotřebnou a mrtvou zátěž a také se při pádu natočit tak, aby bylo vůbec možné padáky bezpečně odhodit. Nyní to také bylo vůbec poprvé, co byly v jednom testu koordinovaně použity motory Superdraco a padáky. 
 
Nyní bude na řadě podrobné zkoumání dat z tohoto testu, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl neúspěšný. Po potvrzeném úspěchu už pak bude následovat další krok, a to vyslání prvních lidí na palubě Dragonu k ISS, což bude zatím jen krátká návštěva dvou astronautů jako počátek běžného provozu. 
 
 
Elon Musk mimochodem také nedávno odpovídal na všetečné dotazy na Twitteru a podělil se o nové foto ze stavby prototypu Starship SN1 v Boca Chica. Jeho cílem je postavit flotu přibližně 1000 lodí Starship a produkovat jich přibližně 100 ročně. Každá by pak měla ve službě vydržet 20 až 30 let a s pomocí dostupných lodí by Elon Musk chtěl na Mars dostat "až 100 megatun nákladu ročně". To by ovšem znamenalo, že každá z tisícovky Starship bude schopna na Mars v průměru každý rok dostat 100.000 tun nákladu, a to s tím, že běžně se na Mars létá jen jednou za dva roky a to nepočítáme ani nutnost počkat na vhodnou konstelaci pro cestu zpět. Takže ono číslo budeme raději brát s velkou rezervou. 
 
Ostatně se dozvíme z dalších podrobností, že celá flota lodí má vyrazit na Mars vždy naráz každých 26 měsíců, a to se zásobami paliva natankovanými na orbitě Země, které jim mají stačit i pro zpáteční cestu. Musk také mluví o tom, že v roce 2050 by Mars mohl mít už milion obyvatel s tím, že takovou cestu by si mohl dovolit velký počet lidí. Cesta tam a případně i zpět, kdyby si to někdo rozmyslel, by měla stát zhruba půl milionu dolarů s tím, že v nabídce bude i možnost si ji odpracovat. Nicméně to vše je nyní skutečně spíše jen vize než nalinkovaná budoucnost. 
 
Zdroj: NASA, Elon Musk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: únor 2020 Doporučené PC sestavy: únor 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek6 komentářů
AMD zvýšilo prodeje Radeonů o 22,6 %, ubírá Nvidii AMD zvýšilo prodeje Radeonů o 22,6 %, ubírá Nvidii
Podle společnosti Jon Peddie Research se za poslední čtvrtletí prodalo o 22,6 % grafických karet AMD více než v tom předchozím. To je opravdu výrazný nárůst, nicméně Nvidia má v dedikovaných grafikách stále výrazný náskok.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Miliarda zranitelných zařízení s Wi-Fi: chyba Kr00k pomáhá prolomit WPA2 Miliarda zranitelných zařízení s Wi-Fi: chyba Kr00k pomáhá prolomit WPA2
Inženýři z ESETu přišli na novou chybu mnoha zařízení s bezdrátovým připojením Wi-Fi. Zjistilo se, že Wi-Fi modemy Broadcomu a Cypressu mají závažnou chybu, která umožňuje narušit šifrování dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
GOG.com vrátí peníze do 30 dní i za hry, které jste hráli GOG.com vrátí peníze do 30 dní i za hry, které jste hráli
Server GOG.com přišel se zajímavým postojem ke vrácení peněz (refund). Nově totiž bude možné vracet hry až do 30 dní od data nákupu a dokonce ani nebude záležet na tom, zda byly staženy a hrány.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře