www.svethardware.cz
>
>
>

Speciální samohojicí gel opraví nejen studené spoje

Speciální samohojicí gel opraví nejen studené spoje
, , aktualita
Výzkumníci z Cockrell School of Engineering, která patří pod univerzitu v Texasu, vyvinuli samohojicí gel, který může opravovat i tvořit elektronické obvody. Může tak být využit třeba pro opravu studeného spoje nebo přerušený datový spoj.
K oblíbeným
reklama
Tento samohojicí gel je prvním svého druhu a jeho "samohojivost" spočívá v tom, že gel funguje sám o sobě, aniž bychom jej museli třeba zahřát nebo vytvrdit světlem. Jeho tvůrci vidí budoucnost tohoto gelu také v nositelné elektronice, kde se cení schopnost vydržet mechanické namáhání, jako třeba časté ohýbání. Není tedy divu, že vývoj tohoto materiálu financovala mimo jiné také společnost 3M.
- klasický studený spoj na pinu připájené součástky -


Tento gel je tedy očividně elektricky dobře vodivý a mechanicky odolný. Tvořen je kombinací dvou jiných gelů, a to konkrétně z polymerního hydrogelu, který je vodivý a pak z jistého supramolekulového gelu, jenž poskytne ony samohojicí vlastnosti. Tvůrci uvádí, že výsledný materiál je elektricky velice vodivý, a to přibližně desetkrát více než "jiné polymerní hydrogely využívané v bioelektronice a konvenčních dobíjitelných bateriích".

Guihua Yu, který na vývoji gelu spolupracoval, vyzdvihl především to, že se jako první podobný materiál dokáže sám hojit i bez externí stimulace teplem či světlem, což byl případ dříve vyvinutých materiálů. Uvidíme tedy, zda se takový materiál brzy neobjeví třeba i v běžných obchodech. Pokud se s ním ale někdy setkáme, bude to pravděpodobně v prodávané elektronice, kde bude tvořit datové a napájecí spoje. V případě oprav elektroniky by mělo stačit jím pokrýt vadný spoj, který by se tím měl zahojit.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek