www.svethardware.cz
>
>
>
>

Specifikace zdrojů ATX12V

Specifikace zdrojů ATX12V
, , článek
Podle statistik EPA se počítače v USA podílejí na celkové spotřebě elektrické energie 20 %. Kdejaká pračka se spotřebou 0.8 až 2 kWh na jedno praní spuštěná 2x týdně se může krčit v rohu. Spotřeba komponent roste, čím se tedy mají vlastně pohánět?
K oblíbeným
reklama
Kolik spotřebují jednotlivé komponenty

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zdroje jsou maximální poskytované proudy na jednotlivých větvích a celkový výkon.

Při posuzování zdrojů není až tak nezbytné poohlížet se po co nejvyšším čísle s písmenem W na konci, jako se spíše soustředit na maximální proudové odběry na jednotlivých napěťových větvích. I velmi výkonné přetaktované jednoprocesorové počítače "žerou" za normálního chodu kolem 200W nebo méně. Spotřeba procesorů v klidu a při nastavení úsporných režimů je kolem 10-20W, grafická karta se dá v 2D režimu také v řadě případů chladit pasivně, pevný disk v klidu spotřebuje kolem 5 až 8W. Problémem jsou ale odběrové špičky a plné zatížení. Např. když se disk zapíná, jeho spotřeba stoupne na více než 20W, když přesouvá hlavičku, je to 15W. Čipové sady při osazení všech paměťových slotů a nastavení vysokých frekvencí FSB taky spotřebují mnohem více, než při nejnižších frekvencích a jednom modulu. Uvažujeme-li odběrové špičky naráz u všech komponent, spotřeba je proti normálnímu stavu obrovská. 300W a silnější zdroje vybíráme právě kvůli těmto odběrovým špičkám - ty totiž kladou obrovské nároky na přesnost napětí vzhledem ke standardu.

Kolik spotřebují jednotlivé komponenty počítače? Podle PC Power & Cooling, Inc. jsou čísla zhruba tyto (tabulku jsem lehce upravil podle mně dostupných údajů):


Komponenta
Špičková spotřeba
Použitá napěťová větev
AGP grafická karta
10 – 30W
+3.3V
AGP grafická karta s externím napájením
30 - 100W
+3.3V a +12V
PCI Express karta
až 75W
+12V
PCI Express karta s externím napájením
až 120W
+12V
Běžná PCI karta
5 – 10W
+5V
Běžná PCIe karta
5 – 10W
+12V
10/100 síťová karta
4W
+3.3V
SCSI řadič do PCI
20W
+3.3V a +5V
Floppy mechanika
5W
+5V
CD-ROM / CD-RW
10 – 25W
+5V a +12V
DVD-ROM / DVD-RW
10 – 25W
+5V a +12V
7200o/m IDE pevný disk
5 – 25W
+5V a +12V
10,000o/m SCSI disk
5 – 40W
+5V a +12V
Přídavné ventilátory
1 - 5W (každý)
+12V
Motherboard (bez CPU a RAM)
25 – 60W
+3.3V a +5V
RAM
8W na modul
+3.3V a +5V
procesor Pentium III
39W
+5V
procesor Pentium 4
150W
+12V
procesor Pentium D
150W
+12V
procesor Athlon (XP)
75W
+5V (některé novější systémy z +12V)
procesor Athlon 64
89W
+12V
procesor Athlon 64 X2
110W
+12V

Tyto údaje rozhodně nejsou fantazie, špičkové odběry jsou opravdu vysoké. A i zatížení jednotlivých větví jsou dost různorodá. V moderních systémech vzrůstá zátěž větve 12V - přes tu je možné dopravit poměrně vysoké výkony při přijatelných proudech. Starší zdroje nejsou pro tyto systémy vůbec vhodné, často i při vysokých souhrnných výkonech nesplňují požadavky na odběry z jednotlivých větví..

Udivuje-li vás spotřeba motherboardu (kterou v praxi nelze příliš ovlivnit), doporučuji manuální zkoušku - stačí si sáhnout na některé čipy a odhadnout jejich teplotu. Čím vyšší teplota, tím vyšší spotřebu čip má. Přesně takový test jsem udělal u svého počítače. Vzal jsem laserový teploměr a změřil teplotu čipů mé základní desky EPoX s čipsetem KT600. Teploměr ukazuje teplotu s přesností na desetiny stupně a je s ním možné změřit například teplotu koberce, teplotu mouchy, teplotu tři metry vzdáleného obrazu na stěně atp.
  • teplota v místnosti (koberec): 26 stupňů
  • north bridge (velký pasiv): 48
  • south bridge (bez chlazení): 45
  • kondenzátory u procesoru: 37
  • toroidy u procesoru: 50
  • kondenzátory u MOSFETů: 60
  • MOSFETy (napájení): 66
  • čip u DIMM slotů: 53
  • paměti: 44
  • grafická karta (pasiv): 72

Některé čipy na základní desce poměrně slušně topí - generátory frekvence např.. Pak jsou tu samozřejmě komplexní zařízení jako čipsety, které na svou velikost žerou opravdu dost. Takovýchto čipů je na základních deskách poslední dobou čím dál tím víc.

Jeden kamarád nedávno měřil spotřebu počítače ampérmetrem umístěným mezi zásuvku a zdroj. Výsledkem bylo, že počítač v klidu "žral" cca. 110W - přitom v klidu je procesor většinu času ve stavu Stop Grant s minimální spotřebou, grafická karta běží jen ve 2D režimu, disk jen otáčí plotny. V podstatě z toho vyplývá, že základní deska si vezme poměrně dost, i při zcela vypnutém počítači (režim ACPI S5, kdy deska napájí pouze zařízení z 5Vsb) činila spotřeba díky neefektivitě zdroje a napájení základních okruhů desky 20 - 30W.
reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala