www.svethardware.cz
>
>
>

Spektakulární výbuch v souhvězdí Orionu jako důsledek srážky protohvězd

Spektakulární výbuch v souhvězdí Orionu jako důsledek srážky protohvězd
, , aktualita
Kolize dvou mladých hvězd v souhvězdí Orionu nám zanechala přímo ohňostroj, na nějž se můžeme lépe podívat díky zařízení ALMA v Chile. Co nám tedy zanechala tato pět set let stará událost?
K oblíbeným
reklama
Kolize nastala nějakých 1500 světelných let daleko, a to v rodišti hvězd známém jako Orion Molecular Cloud 1 (OMC-1). Na něj se zaměřilo chilské zařízení Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), které ukázalo přímo ohňostroj jako pozůstatek srážky dvou protohvězd uprostřed mračen okolního materiálu.
obraz složený z infračervené složky a snímku ALMA v milimetrových vlnách


Tyto hvězdy se k sobě postupně přiblížily a jejich srážka vyslala do okolního prostoru proudy plynů (především oxidu uhelnatého), prachu a jiného materiálu, a to rychlostmi přes 150 kilometrů za sekundu, takže nyní má pozůstatek exploze napříč měřit kolem jednoho světelného roku. Při této události bylo také uvolněno přibližně tolik energie, kterou naše Slunce vytvoří za 10 milionů let, jak oznámili astronomové z National Radio Astronomy Observatory (NRAO).


Když se rodí mladé hvězdy v masivních mračnech plynů, jako je i OMC-1, jsou schopny v nich cestovat různými směry, ale čím víc se jich rodí, tím silnější je společný gravitační střed, k němuž jsou přitahovány. Právě kvůli tomu hrozí jejich srážka a následovné divoké exploze, které samy o sobě trvají jen krátce, ale jejich pozůstatky jsou viditelné dlouhá staletí.

Astronomové také uvádí, že tyto srážky a exploze protohvězd jsou relativně běžné a ničením svého mateřského mračna plynů mohou napomáhat s regulací tempa, jímž se v podobných oblastech tvoří hvězdy. ALMA nám tak poskytlo lepší pohled na hvězdnou explozi, kterou máme jinak spojenou spíše s koncem života hvězd, jako je třeba exploze (super)novy.

Zdroj: Space.com

reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů