Špionážní satelit prolétl blízko nad ISS, podivná náhoda?
15.6.2017, Jan Vítek, aktualita
Nedávno vypuštěný americký špionážní satelit přelétl relativně blízko přímo nad Mezinárodní vesmírnou stanicí a jak je to možné, to ví pouze NRO - National Reconnaissance Office. Ostatní to vidí buď jako záměr, nebo jako trestuhodnou nedbalost.
Zhruba před šesti týdny vystartovala do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která na nízkou orbitu vynesla z Kennedyho vesmírného centra jistý satelit, který je veřejně označován prostě jako USA 276. Spravuje jej organizace NRO, National Reconnaissance Office, čili prostě špionážní služba spadající pod Ministerstvo obrany. O tomto satelitu se tak přirozeně veřejně není téměř nic, ovšem amatérští astronomové mají možnost pohyb tohoto satelitu sledovat, aby mohli z jeho orbity usuzovat, k čemu asi tak může sloužit.
Právě jeden z nich, Ted Molczan, objevil, že 3. června satelit USA 276 zkřížil dráhu Mezinárodní vesmírné stanice, od níž jej mělo dělit jen vertikálních 4,4 až 6,4 kilometrů. Molczan k tomu řekl, že dle jeho názoru nejde o žádnou náhodu, ale záměr, ovšem k tomu samozřejmě nemá žádné důkazy.
Server Ars Technica se ohledně této události dotazoval těch pravých lidí, a sice i jednoho z astronautů, kteří dříve stanici veleli. Ti vesměs uváděli, že na takovéto náhody nevěří, ale zároveň neví, proč by se NRO měla o tak blízký průlet snažit.
Jonathan McDowell, expert na vypouštění a sledování satelitů, také potvrdil, že tak blízký průlet rozhodně není normální. Zůstává tu možnost, že šlo o náhodu, ale v takovém případě by šlo o trestuhodnou neschopnosti NRO. I dle něj tak šlo spíše o záměr.
Můžeme tak uvažovat, že si NRO chtěla při blízkém průletu kolem ISS něco vyzkoušet, třeba nějaké sledovací zařízení. K tomu McDowell ale řekl, že by pak předpokládal změnu směru satelitu, ale ta nenastala a satelit zůstal na stejné dráze. Stejně tak by předpokládal, že americká vláda bude informovat Rusko i další členy podílející se na provozu ISS. Zvláště ale Rusy, neboť právě v jejich kompetenci je manévrování s ISS, která se tak může vyhýbat vesmírnému smetí a trysky na stanici by mohly případně zasáhnout, kdyby se průlet nevyvíjel dle představ. Americké úřady včetně NASA ale zatím mlčí.
Zdroj: Ars Technica