Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SPS chrání disky při přepravě

16.11.1999, Vít Zatloukal, zpráva
SPS chrání disky při přepravě
Jak pracuje SPS systém ochrany pevných disků Quantum.
Pevné disky jsou poměrně složitá, velmi přesná, elektromechanická zařízení, která jsou velice citlivá na vnější otřesy a vibrace. Například pád pevného disku může poškodit vnitřní zařízení disku bez jakékoli známky poškození na jeho povrchu. Pokud se disk nerozběhne po prvním zapnutí počítače ve výrobním závodě, je zřejmé, že něco není v pořádku. Horší je, když je disk uvnitř sice poškozen, ale neselže okamžitě. V průběhu času se pak spolehlivost zhoršuje a neporušenost dat je tak ohrožena.

Společnost Quantum i ostatní výrobci pevných disků věnují značné úsilí výchově uživatelů v oblasti zacházení s pevnými disky. Aby si výrobci počítačových systémů a distributoři byli jisti, že jejich montážní pracovníci vědí, jak předejít zničení disku, snaží se je co nejlépe vyškolit. Zatímco pravděpodobnost zničení disku se tímto snižuje, fluktuace zaměstnanců a trend postupné montáže na více místech i místní konfigurace jsou hozenou rukavicí pro ty výrobce počítačových systémů, kteří se snaží řídit výrobní proces do nejmenších podrobností.

Pevný disk je nejzranitelnější, když je vyjmut z originálního obalu. Obal je pečlivě navržen tak, aby chránil disk poté, co opustí výrobní linku. Když už je disk namontován do osobního počítače, nebezpečí zničení zvnějšku je relativně malé. Skříň osobního počítače při nárazu pohltí kinetickou energii, takže úroveň otřesu, kterému je vystaven samotný disk, je velmi nízká.

Asi není překvapením, že disk se může zničit, pokud upadne na tvrdý povrch. Ovšem srovnatelnou úroveň otřesu může představovat poklepání na disk tvrdým nástrojem, např. šroubovákem, ťuknutí dvou mechanik o sebe nebo používání hrubé síly při zasunování mechaniky do pozice v osobním počítači.

Většina událostí, které mohou pevný disk poškodit, se vyznačuje vysokou úrovní otřesu a krátkou dobou jeho trvání - většinou se jedná o stovky G s délkou trvání kratší než jedna milisekunda. Tyto krátkodobé, silné otřesy přesahují výrobcem povolené hodnoty, ale přitom k nim může snadno dojít, pokud se manipulaci nevěnuje dostatek pozornosti.

Nejběžnější typ poškození při pádu či otřesu pevného disku se nazývá "kolize hlavičky". Ke kolizi hlavičky s povrchem magnetického disku dojde v případě, že otřes přesáhne povolené hodnoty. Hlavička od disku odskočí, poté se opět přiblíží a kmitá poblíž povrchu disku. Kmitající hlavička může mechanicky poškodit povrch disku. Při kontaktu hlavičky s povrchem disku se navíc mohou odpoutat drobné částice nebo úlomky, jak znázorňuje obrázek. Vše se sice děje na mikroskopické úrovni, ale vzhledem k vysoké přesnosti pevného disku to znamená, že disk může selhat v pozdějším období. Stačí, aby se nějaká částice nacházela v datové zóně a dostala se mezi hlavičku a disk.

Ilustrační nákres


Systém SPS (Shock Protection System) minimalizuje poruchy vzniklé kolizí hlavičky praktickým vyloučením kolize hlavičky jako poruchového mechanismu. K poškození dojde, pokud má hlavička možnost odskočit od disku a poté se nebezpečně rychle přiblížit zpět k jeho povrchu. Hlavičce je proto nutné zabránit, aby odskočila od povrchu disku a posléze ho poškodila. Otřes je pohlcen ostatními částmi disku. Tím se předejde kolizi hlavičky s diskem a nevytvoří se žádné částice, které by později mohly způsobit poruchy.

Převzato z technické dokumentace Quantum