Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD disky od Seagate oficiálně

12.12.2009, Jakub Doležal, aktualita
SSD disky od Seagate oficiálně
Nová generace pevných „nerotujících“ disků je na trhu poměrně dlouho, avšak ty jsou nabízeny spíše výrobci, kteří klasické pevné disky nevyrábějí (například Intel, Kingston, OCZ, či Patriot). Nyní však příchod ohlásil největší výrobce klasických...
Nová generace pevných „nerotujících“ disků je na trhu poměrně dlouho, avšak ty jsou nabízeny spíše výrobci, kteří klasické pevné disky nevyrábějí (například Intel, Kingston, OCZ, či Patriot). Nyní však příchod ohlásil největší výrobce klasických pevných disků společnost Seagate.Je zajímavé, že se společnost rozhodla expandovat na tento trh až nyní. Konkurence již mezitím stihla uvést alespoň dvě vývojové generace a má tak zcela jistě mnohem více zkušeností. Za příklad uveďme Intel, který nedávno vydal druhou generaci vyráběnou 34 nm procesem. Pokud se v této oblasti příliš nevyznáte, pak doporučuji článek kolegy Reného Pfeifera.

Specifikace uvolněné přímo od Seagate mluví o řadě nazvané Pulsar. Při uvedení na trh budou k dispozici celkem tři modely. Lišit se budou především kapacitou, tedy 50, 100 a 200 GB. Základem budou SLC NAND čipy, doplněné o řadu technologií jako jsou například NCQ, nebo TRIM. Komunikace se zbytkem počítače probíhá skrze Serial ATA-300. To vše bude zabaleno v šasi o velikosti 2,5“.Asi nejvíce každého zajímají přenosové rychlosti a disky Pulsar se rozhodně nemají za co stydět, neboť dle specifikací se rychlost čtení pohybuje na hodnotě 240 MB/s, což je prakticky shodné s disky od Intelu. Zaujme však rychlost zápisu, která má být vysokých 200 MB/s. K tomu navíc výrobce garantuje dlouhou životnost čipů a díky tomu si troufne nabízet pětiletou záruku.

Pokud si děláte na nové modely zálusk, pak vězte, že v tom bude malý zádrhel. Vysoké přenosové rychlosti, použití SLC čipů a dlouhá záruka naznačují, že jsou tyto disky určeny především pro profesionální využití a tuto domněnku potvrzuje i Seagate, který chce s modelovou řadou pulsar prorazit především do serverů.


(první Pulsary bohužel míří do serverů, zdroj hp.com)

Bohužel na tomto faktu se také odrazí i cena jednotlivých modelů, která rozhodně nebude pro běžného smrtelníka přijatelná. Modely určené domácím spotřebitelům jsou prý zatím druhořadým prvkem. Ve výsledku nás tedy první vlna expanze společnosti Seagate nejspíše mine, a tak nezbývá než doufat, že se výrobce s SSD disky dobře uchytí a brzy nabídne i cenově dostupnější modely.

Zdroj: xbitlabs.com